Forum

SQL Server 2017 en ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] SQL Server 2017 en mantıklı lisanslama

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,257 Görüntüleme
(@MehmetOzdemir)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu lisanslama olayları o kadar karmaşık ki başka konularda olduğu gibi soru sormadan sana ışık tutabilecek başka bir cevap bulman zor.

Bu sebeple kendi senayomu yazıyuorum ve yardım istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Bu SQL lisasnlama metodlarında çekirdek te baz alınıyormuş bu yüzden önce işlemcimin kimliğini yazarak başlıyorum.

Intel Xeon E5-2620 v4 @ 2.10GHz

Socket: FCLGA2011-3
Clockspeed: 2.1 GHz
Turbo Speed: 3.0 GHz
No of Cores: 8 (2 logical cores per physical)
Typical TDP: 85 W

Bu sunucuya RDP ile ortalama 15-20 arası kullanıcı bağlanacak. SQL server sunucunun lokalinde ve SQL'i kulanacak yazılımda aynı şekilde SQL in lokalinde kurulu olacak. SQL'i sadece bu yazılım kullanacak, (PUSULA) bu yazılım kendi bünyesinde sözü edilen yaklaşıp 15-20 kullanıcıya hizmet verecek.

Şu an 2017 Express kurulu ve yazılım çalışıyor. Ama sınırlamalardan dolayı test aşamasında sonra 20 kullanıcı aynı anda bağlandığında bu EXPRESS sınırlamalarında dolayı bir performans düşüklüğü sorunu yaratır mı?

Evet sorun çıkarır diyerek lisasnlı sürüme geçmek zorunda kalırsan bu kullancı sayıları ve haritaya göre en mantıklı lisanslma metodu ne olmalıdır?

Saygılar.

Gönderildi : 28/09/2017 21:05

(@MehmetOzdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevap için çok teşekkür ederim.

SQL deki iş yükünü ölçen bir tool var mıdır?

Gönderildi : 29/09/2017 11:28

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Sql 2016'dan sonra release olan bir versiyon yok. 2017 kod aşamasında yanılıyor muyum?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/09/2017 23:10

(@MehmetOzdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

RC1 olarak mevcut.

Gönderildi : 01/10/2017 12:23

(@ErkanDomurcuk)
Gönderiler: 1
New Member

Merhaba

Sql server da, iki farklı tip lisanslama var

• Core based lisanslama
  • Server + CAL lisanslama

50 kullanıcıya kadar, Server + CAL lisansı almanız daha mantıklı.

50 kullanıcı yukarsı olduğunda, Core bazlı lisanslama almanız daha uygun olur. 

Express edition da kısıtlamalar mevcut tabiki, çok yoğun ve performans gerektiren uygulamalarınız var ise express size yetersiz kalabilir. İş yükünü ölçerek buna karar verebilirsiniz. 

15 kullanıcı olacak ise, sizin için en ideal Server + CAL lisanslama modeli olacaktır.

Hocam selamlar,

MSSQL için 50 kullanıcıya kadar kısıtı ne anlama gelmekte tam olarak?

Şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 21/12/2018 18:20

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Erkan Bey,

Lisanslama  maliyeti  ilgili 50 kullanıcıdan  az olan  ortamlarda  cal lisanslaması, 50  kullanıcıdan  fazla  olan  ortamlarda  core  lisanslamasının  daha  avantajlı ve  ekonomik olduğundan  bahsedilmiş.

Merhaba

Sql server da, iki farklı tip lisanslama var

• Core based lisanslama
  • Server + CAL lisanslama

50 kullanıcıya kadar, Server + CAL lisansı almanız daha mantıklı.

50 kullanıcı yukarsı olduğunda, Core bazlı lisanslama almanız daha uygun olur. 

Express edition da kısıtlamalar mevcut tabiki, çok yoğun ve performans gerektiren uygulamalarınız var ise express size yetersiz kalabilir. İş yükünü ölçerek buna karar verebilirsiniz. 

15 kullanıcı olacak ise, sizin için en ideal Server + CAL lisanslama modeli olacaktır.

Hocam selamlar,

MSSQL için 50 kullanıcıya kadar kısıtı ne anlama gelmekte tam olarak?

Şimdiden teşekkürler...

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 21/12/2018 20:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Bu konuda değerli yazarımız Can Kaya tarafından yazılmış güzel bir makale

SQL Server 2019 Lisanslama (notion.site)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/07/2021 19:31

Paylaş: