Forum

Server 2008 Open Li...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 Open Lisans sorunum;

22 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
876 Görüntüleme
(@AzadAzadoglu)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Lisanslama konusunda yeterli bilgiye sahip değilim ama bildiklerimi ve sorunlarımı hemen aktarayım.

Terminal server olarak kullanılan server 2008 cihazımız var ve local & rdp ile personeller bu cihaza bağlantı kurup mikro denilen muhasebe yazılımını çalıştırıyorlar. Terminal Server açılışta Windows Etkinleştir hatası veriyor. CAL lisansı olarak 10 kişilik lisans alınmış öğrendiğim kadarı ile. Şu anda işleyişte problem yok ama sürekli her oturum açıldığında etkinleştir problemi yaşıyoruz. Arkadaşlarımızın yönlendirmesi ile slui 4 ve slmgr -rearm gibi komutları denemeye kalktığımda 0XC0000022 hatasını alıyoruz. Oturum açtığım ve işlem yapmak istediğim kullanıcı administrator. Servisler kısmında  Software Protection aktif , kullanıcı Network Service yetkili. Ortamda AD - DNS v.s. yok.

Her ne yaptıysam etkinleştirme yapamayacağımı bildiğim için , trial sürümü durumunda olan server' i deneme süresi olarak uzatmak istedim ancak yapamadım. Belki yanlış yapıyorum ama denedim ama olmadı.

Cihaza ait tüm lisans bilgileri şu anda elimde, etkinleştirme yapamıyorum. Bir sistem uzmanımız benim anlayacağım yalın bir dilde bu işlemleri bana aktarabilirse kendisine minnettar olurum. Biliyorum ince detaya kadar aktarım danışmanlığa giriyor ama insiyatif kullanabilecek iyi niyetli biri mutlaka çıkacaktır. Teknik olarak çok soru yöneltimesini istemiyorum henüz acemiyim.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 26/02/2015 02:32

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba.

Muhtemelen kurulum yapılan meteryal Oem veya türevidir. Yani open bir image dosyası ile kurulmadığından verdiğiniz komut işe yaramıyordur. Bu durumda open image ile yeniden kurmak gerebilir. 

Gönderildi : 26/02/2015 03:58

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler;

Daha önceden bu cihaz sorunsuz devam ediyordu, Terminal Hizmetlerinde ki yazıcı hizmetlerini kaldırıp tekrar kurduk bu sorun meydana geldi. Yeniden kurulum yaparken veri kaybım olacak mı , şu anda olduğu hali ile çalışması gerek yaptığım işlemlerden sonra. Mutlaka çözümü vardır.

Saygılar; 

Gönderildi : 26/02/2015 17:13

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Eğer Ammyy ile bilgisayarınıza bağlantı bilgilerini iletirseniz Bilgisayarınız üzerinden sunucuya bir bakmak isterim. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 26/02/2015 17:27

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlginize teşekkür ederim. Ammy iletişim bilgilerini özelinize ilettim.

Gönderildi : 26/02/2015 20:42

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Eğer Ammyy ile bilgisayarınıza bağlantı bilgilerini iletirseniz Bilgisayarınız üzerinden sunucuya bir bakmak isterim. 

Merhaba Ziya Bey,

Bu tür işlemler portalımızda yasaktır. Lütfen forum kurallarını okuyunuz! 

Gönderildi : 27/02/2015 19:36

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Merhaba Ziya Bey,

Bu tür işlemler portalımızda yasaktır. Lütfen forum kurallarını okuyunuz! 

Bilgilendirme için teşekkürler.. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 27/02/2015 19:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33039
Illustrious Member Yönetici

Ziya, iyi niyetinin kurbanı olma 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/02/2015 19:47

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Ziya, iyi niyetinin kurbanı olma 🙂

Farkettim onu. 

Bundan sonra dikkat ederim kuralları bir gözden geçireyim hatta 🙂

www.okanozbey.com

Gönderildi : 27/02/2015 19:50

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Konunun gidişatı beni çok şaşırttı açıkçası. Neden bu noktaya geldi anlamadım, okan bey yardımcı olmaya çalıştı ama farklı problemler cereyan ettiği için uzaktan bu kadar dedi . Bende Post içinde kimseyi zan altında bırakmadım ve insiyatif kullanabilecek birini rica ettim. Haklısınız , birebir yardım danışmanlığa girer veya türlü sorunlara neden olabilir. Ben bunu göze aldığım için kendisine ammy bilgilerini ilettim. Okan bey' de bağlanıp yardımcı olmaya çalıştı. Hakan bey' in " İyi niyetinin kurbanı olma " cümlesini tam olarak anlamadım açıkçası. Okan bey bu kararı kendi veremiyor mu ? Amaç yardımcı olmak ve paylaşım değil mi , benmi yanlış anlıyorum Çözümpark'  ı.

Not : İyi Kalpli Olmak, Birşeyi Çok iyi Bilmekten Daha iyidir ..  

Teşekkürler Okan bey. 

İyi Çalışmalar..

Gönderildi : 27/02/2015 20:02

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Azad Bey,

Hakan Bey'in buradaki uyarısının maksadı size yapılan yardım anlamında değil. Forum kuralları gereği hesabı 15 süre ile dondurulması gerekiyor ancak forum kurallarını okumaya yönlendirdik çünkü bunu ilk kez ve bilinçsiz yaptığı için. Burada ki uyarı da bu yöndedir.

Ayrıca yine forum kurallarına göre sizin de aynı şekilde uzak bağlantı talebinde bulunmanız yasak. Bunun nedenlerini uzun uzun yazmayacağım ama özetle bu gibi davranışlardan bir çok kişi ve kuruluşlar bir çok kez zarar görmüştür. 

Portalımızın kuralları oluşturulurken geçmişten gelen bu deneyimleri de kapsamaktadır.

Anlayışınız için teşekkür eder, konuyu bu şekilde değerlendirmenizi rica ederiz. 

Gönderildi : 27/02/2015 20:22

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba; 

Yazılan cevaplara bakınca rencide olduğumu düşündüm. içinde bulunduğum durum ve sorunlarımın halen çözülememesi bu cümlelere karşı savunma yapma gereğine yönlendirildi. Hakan bey 'in cümlesini 5 kere okudum en az yanlış anlamış olabilir miyim diye. Kuralları çiğnediğim için üzgünüm. Tekrarlamayacağım bu davranışı. 

iyi çalışmalar..

Rica : Buraya başvuran insanlar belki son bir ümit , belki sorunun en başında kim bilir . Bu durumda buraya gelip sorularına yanıt arıyorlar, bende son nokta' da geldim ve yardım talep ettim. Yardım talebinde bulunan kişileri biraz daha anlayışla karşılarsanız sevinirim.

Saygılarımla; 

Gönderildi : 27/02/2015 20:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Azad bey, eğer yaptığımız iş başarılı ve sürdürülebilir ise ki bunu böyle olduğunu görüyoruz, en temel sebebi kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmamızdır. Aksi halde zaten chip gibi, donanımhaber gibi daha geniş kitlelere hitap eden ve yönetilmesi zor bir platform olurduk. Ancak biz her zaman butik, daha az ama daha kurumsal bir kitle ile yola devam etmek istiyoruz. Bunu sağlamak için kurallar esnetilemez. Kurallar konulurken şahsen benim 9 yıllık topluluk yöneticiliğim, ekip arkadaşlarımızın uzun yıllar topluluk içerisindeki tecrübeleri ve en azından ÇözümPark olarak 7 yıllık bir tecrübenin sonucu olarak karar alıyoruz.

Burası reklam alanı değil, kendini kanıtlama alanı değil, insanların ücretli yardım teklif ettiği veya aldığı bir alan değil, ama siz son çare diyip ister, birisi iyi niyeti ile bunu yapar ise bunun önünü alamazsınız. Diğer birisine ne diyeceksiniz? Onlar iyi niyetli ama siz ticari olarak mı yaptınız?

Siz platformu kullanan 750.000 farklı bilişim gönüllüsünden birisi olarak olaya kendi açınızdan bakıyorsunuz, biz ise sizin gibi 750.000 den fazla insana kesintisiz, düzenli, huzurlu bir ortam sunma gayreti ve derdinde olan yöneticiler olarak olaya bakıyoruz.

En basiti kurallar işte bu nedenle var, eğer kuralları okusaydınız sizinde bizimde bu kadar zamanımız boşa harcanmazdı.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/02/2015 20:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gelelim sorunuza,

Gerçekten makine OEM mi kurulmuş? Bunu biliyor musunuz? OEM ise makine yani sunucu üzerinde etiket olur kontrol eder misiniz?

2008 mi yoksa 2008 R2 mi?

Üzerinde terminal servisi için lisans servisi role olarak kurulu mu?

Elinizde tam olarak ne var? Lisans bilgisi (key yollamayın) yani fatura vs mi o lisans bilgisini nereden aldınız üzerinde sürüm vs bir şey yazıyor mu?

Aktivasyon için ilgili anahtarı girince hata kodu ne veriyor?

Gönderildi : 27/02/2015 20:53

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan bey. Konu gidişatına son noktayı koydunuz bende uzatmak istemiyorum , tek derdim çözüm bulmak.

Sunucu üzerinde Etiket deforme olmuş okunmuyor.

OS 2008

TS servisi rol olarak ekli evet

Elimde, bu cihazı bize veren şirketten aldığım microsoft lisans bilgilerini içeren bilgiler mevcut. PDF formatında microsoft sitesinden indirip bana yolladılar.

Aktivasyon için "slmgr.vbs -rearm  -- slui 4 -- slmgr.vbs -dli " komutlarını verdiğimde 0XC0000022 hatasını alıyorum. Admin kullanıcına LOCAL SERVICE full yetkili, admin full yetkili durumda . Windows açıldığında Windows Etkinleştir hatasını alıyoruz, hali hazırda zaten bu cihaz lisanslıydı , her ne olduysa Yazıcı Servislerini kaldırıp kurduğumuz da bu sorun başladı. 

Gönderildi : 27/02/2015 21:09

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

System kullanıcısının DCOM 'daki permission'larında problem var. Event loglara aktifleştirme esnasında şu kayıt düşüyor ; 

The application-specific permission settings do not grant Local Launch permission for the COM Server application with CLSID {C97FCC79-E628-407D-AE68-A06AD6D8B4D1} and APPID {344ED43D-D086-4961-86A6-1106F4ACAD9B} to the user NT AUTHORITY\SYSTEM SID (S-1-5-18) from address LocalHost (Using LRPC). This security permission can be modified using the Component Services administrative tool.

Bu hatayı gidermek için DCOM tarafında permission'ları düzeltmek istediğin de dcomcnfg tarafında CLSID kaydı gözükmüyor ayrıca Computer down olarak gözüküyor ve aktif edilemiyor. 

Ayrıca yine regedit tarafında HKLM > software > clasess > APPID altında CLSID değeri yine bulunmuyor. 

Açıkcası biraz karmaşık bir durum ve birden fazla problem bulunuyor giderilmesi gereken. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 27/02/2015 21:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba Hakan bey. Konu gidişatına son noktayı koydunuz bende uzatmak istemiyorum , tek derdim çözüm bulmak.

Sunucu üzerinde Etiket deforme olmuş okunmuyor.

OS 2008

TS servisi rol olarak ekli evet

Elimde, bu cihazı bize veren şirketten aldığım microsoft lisans bilgilerini içeren bilgiler mevcut. PDF formatında microsoft sitesinden indirip bana yolladılar.

Aktivasyon için "slmgr.vbs -rearm  -- slui 4 -- slmgr.vbs -dli " komutlarını verdiğimde 0XC0000022 hatasını alıyorum. Admin kullanıcına LOCAL SERVICE full yetkili, admin full yetkili durumda . Windows açıldığında Windows Etkinleştir hatasını alıyoruz, hali hazırda zaten bu cihaz lisanslıydı , her ne olduysa Yazıcı Servislerini kaldırıp kurduğumuz da bu sorun başladı. 

CMD komut satırını yönetici hakları ile açtınız mı? Run as Administrator? 

Gönderildi : 27/02/2015 23:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer bu da çözüm olmaz ise telefon ile aktivasyon yapın, nede olsa elinizde bir belge var.

http://support.microsoft.com/kb/950929/en-us

Gönderildi : 27/02/2015 23:38

(@AzadAzadoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

CMD yönetici olarak çalıştırılıyor evet ama komut yine hata veriyor. Bilgisayarım Özellikler kısmına gelip, windows aktifleştir seçeneğine gitmeye çalıştığımda Yine aldığım o hatayı alıyorum. 0XC0000022 hatası. Her ne yaparsam yapayım olmuyor. 

Gönderildi : 28/02/2015 11:43

Sayfa 1 / 2
Paylaş: