Hangi Windows Serve...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Hangi Windows Server 2012 Sürümünü Almam Gerekli?  

  RSS
Barış YILMAZ
(@BarisYILMAZ)
Üye

İyi çalışmalar herkese.

Dünden beri girip çıkmadığım e-ticaret sitesi, araştırmadığım forum kalmadı. Yine en net bilgilere buradan ulaştım fakat istediğim cevabı kendi kafamda toparlayamadım.

Şimdi 1 HP Server'ım var. İçinde Netsis Kurulu. 1 ay önce aldık, Lisanslama yapmadan 2003 server kurduk. Netsisle ilgili birkaç sorunumuz vardı. onu çözdük ve şimdi lisans almak istiyoruz. Netsise anlık olarak dışarıdan 6 client uzak masaüstü ile veri girişi yapıyor. O kadar fazla server sürümü varki kafam karıştı. Sorularıma cevap bulabilirsem 2 günlük emeğim bitmiş olacak 🙂 Amacım en ucuz maliyeti sağlamak.

1. Foundation Sürümü 25 kullanıcıya kadar destekliyor. Fakat forumda bir yerde anlık 2 remote desktop olabiliyor denmiş. Bu doğrumu? Eğer doğruysa Foundation + 4 adet Windows Remote Desktop Services CAL 2012 OLP Non Level Device alsam çözüme ulaşırmıyım.

2. Microsoft Windows Server Essentials 2012 OPEN 1 License No Level diye bir sürüm arena stoklarında. Bu sürümü alsam 6 kullanıcı bağlanabilirmiyim. Muhtemelen 5 Remote kullanıcı limiti vardır diye tahmin ettim. Bu +  Windows Remote Desktop Services CAL 2012 OLP Non Level Device alsam sorunum çözülürmü?

Yada başka bir çözümü olan var mı? 

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. 

Alıntı
Gönderildi : 15/01/2014 17:09
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,
Uzak masa üstü ve RDS farklı bağlantılardır.
Bu nedenle fazla sayıda kişi eş zamanlı olarak bağlanacaksa işletim sistemi lisansı haricinde RDS ( Remote Desktop Service) için ayrıca cal lisansı almalısınız. RDS rolünü aktif etmelisiniz.
Fatih hocamızın çok kaynağı var yararlanabilirsiniz.  http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/02/28/windows-server-2008-r2-remote-desktop-licensing-servisi-ve-kurulumu-rd-licensing-installation.aspx  
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2012/08/19/video-windows-server-2012-remote-desktop-services-rds-installation-quick-start.aspx

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/01/2014 23:15
Barış YILMAZ
(@BarisYILMAZ)
Üye

Teşekkürler Cevabınız için.

RDS Değil sanırım benim istediğim. Client larda windows XP kurulu. Buradan Uzak MAsaüst üBağlantı aracına IP, Kullanıcı Adı ve Şifre yazılıp bağlandığında direk olarak Netsis geliyor. Başka bir uygulama açılmıyor. Yapmak istediğim bu. Sanırım benim extradan RDS ye ihtiyacım yoktur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/01/2014 03:00
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,
İstediğiniz tam olarak RDS oluyor. 1 kullanıcı için remote desktop ile işinizi görebilirsiniz ama 6 kullanıcı eş zamanlı olarak kullanacak ise bu RDS üzerinden sağlanabilir. 

Farklı olarak amaç sadece Netsis ise biz en son @6 kullandık ama red code ile birlikte web üzerinden kullanıma imkan veriyor Bunu da yapabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/01/2014 12:05
Paylaş: