Forum

ms sql 2008 enterpr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ms sql 2008 enterprise lisanslama.

2 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
380 Görüntüleme
(@yusuf-koydere)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

windows 2008 ent r2 de host +4 sanal sunucu kurulumu yapilabiliyor.

sql 2008 ent surumu icin isletim sistemi gibi sanal işletim sistemleri üzerine  4'e kadar kurulum yapilabiliyor mu?

iyi calismalar

Gönderildi : 11/05/2012 01:44

(@yusuf-koydere)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Q.  SQL Server 2008’i sanal ortamlarım için nasıl lisanslarım?

A.  

Standard, Workgroup ve Enterprise için eğer işlemci tabanlı lisans edinmeye karar verirseniz her bir sanal işlemci için bir SQL Server lisansı satın almanız gerekir. Enterprise Edition için tüm fiziksel işlemcileri bir arada lisanslamayı seçebilirsiniz. Bu sayede SQL Server’ı, aynı fiziksel sunucu üzerinde çalışan herhangi bir sayıda sanal işlemci üzerinde çalıştırabilirsiniz. Standard ve Workgroup sürümleri için Server/CAL tabanlı lisansı seçerseniz SQL Server çalıştırdığınız her bir Sanal İşletim Sistemi Ortamı için ayrı bir SQL Server lisansı edinmeniz gerekir. Buna karşın, Enterprise sürümü için, fiziksel Sunucu için bir Sunucu lisansına sahipseniz, aynı fiziksel sunucu üzerinde çalışan herhangi bir Sanal İşletim Sistemi Ortamında herhangi bir sayıda SQL Server örneği çalıştırabilirsiniz.

Birden çok işlemcili bir sunucuda donanım bölümlemesi kullanıyorsanız, o donanım bölümündeki tüm işlemciler lisanslı olduğu müddetçe, SQL Server Enterprise Edition’ın herhangi bir sayıda sanal örneğini kullanabilirsiniz. Örneğin, 32 işlemcili bir sunucuda 10 fiziksel işlemciye sahip bir bölüme sahipseniz, 10 adet SQL Server 2008 işlemci lisansı satın aldığınızda o bölüm üzerinde fiziksel veya sanal ortamda herhangi bir sayıda SQL Server örneği çalıştırma hakkına sahip olursunuz.

cevabı yukarıda 🙂

Gönderildi : 11/05/2012 01:46

Paylaş: