Lisanslama öne...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Lisanslama önerileriniz  

  RSS
OMER YILDIRIM
(@OMERYILDIRIM)
Üye

Arkadaşlar merhaba;


Şirketimizde bulunan 13 adet pc nin lisanslanması için aklıma takılan bir kaç soruyu sormam gerekiyor yardımlarınızı önemle rica ediyorum.


şirketimizde bulunan tüm bilgisayarlara daha önceden Windows 7 Ultimate 32bit yüklenmiş bunların lisansları yok fakat şimdi lisans alınmak isteniyor. Bu pcler alınırken kiminin üstündeki etikette Wİndows Xp Home kimisinin üstünde Wİndows vista mevcut. (bunların listesini cıkarıp paylaşabilirim) bunları yükseltme seceneğimiz nsıl olur. yani yükseltme daha uygun olduğunu düşünüyorum maddi yönden. acaba sizce nasıl bir yol izlememiz gerekmekte.


saygılarımla

Alıntı
Gönderildi : 05/01/2012 11:12
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba bunların alt lisanları olmasından dolayı open lisans alabilirsiniz. Open lisans almanız durumunda alt lisans gereksinmi olduğundan bu bilgisayarı atsanız lisansı farklı makinada kullanamazsınız. Lisansları biraz uzun kullanırız, makinaları değiştirebiliriz, eski makinalar ara ara yenileriz derseniz size Box lisans öneririm. Boz lisans almanız durumunda lisansı bir makinadan diğerine taşıyabilirsiniz. Yok sadece makinalar ekonomik şekilde lisanslı olsun derseniz OEM lisans alabilirsiniz. Ofislerde ise ofisler için open lisans alabilir istediğinizde bir makinadan kaldırıp diğerine kurabilirsiniz.


Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/01/2012 11:28
OMER YILDIRIM
(@OMERYILDIRIM)
Üye

rıza bey çok teşekkür ederim. şubemizde Önerdiğiniz şekilde işlemimizi hallettik.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/01/2012 17:36
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Ben teşekkür ederim. Keyifli çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/01/2012 19:06
Mehmet Sait YILMAZ
(@mehmetsaityilmaz)
Üye

Rıza Hocam Merhaba, bir şey sormak istiyorum şirket ortamında Windows 7 Home Premium kullanmak lisans tarafında bir sıkıntı yaratırmı , yani demek istediğim makine üzerinde gelsin yada daha sonradan alınsın şirketlerde Windows 7 Home Premium kullanılabilir mi ,  saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/03/2012 21:02
SerkanTaş
(@serkantas)
Üye

Microsoft Kullanılmaz Diyor BSA Bizim İçin Üzerindeki işletim Sisteminin Lisansının Yasal Olup Olmadığı Diyor. İşin Doğrusu Kullanılır Ama Amaçlara Bağlıdır. Mesela Üzerinden Bir Ticari Proğrama Bağlantı Sağlanıyorsa Sunucu Tarafında CAL Lisansı Gerektirir O Zamanda Lisamsınız Ticari Olması Gerekmektedir . Ticari lisans'lar ent. Ult. Pro. Serisi Lisanslardır (Client Tarafında). Daha Önce BSA Tarafından Denetlenmiş Bir Şirketin Bilgi İşlem Sorumlusuydum . Tecrübülerimi Anlattım . Yasa Veya Kurallar Değişmiş Olabilir. BSA İle Görüşüp Detayları Alabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/03/2012 23:53
Mehmet Sait YILMAZ
(@mehmetsaityilmaz)
Üye

Hocam ilgin için teşekkür ederim , peki ortamda bir sunucu yok yani server bir işletim sistemi yok, şöyle bir yapı var 5 tane Windows 7 var bir tanesinde ticari bir program var ve diğerleri bundan kısayol alıp o ticari programı çalıştıyor yine aynı şeyler geçerlimi ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/04/2012 02:03
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Home versiyonlar domaine dahil olmadığından v.s. kullanılması tavsiye edilmez ama home lisansşı bir makinayıda neden kullanıyorsunuz diye kimse bir şey demez. Neticede elinizde lisans var. Neticede bir paylaşıma erişiyor ve kullanıyorsunuz. Zaten aynı anda eişim sayısı xp proda 10 olarak belirlenmişti. Yani kısaca gome kullanılmaz mantığı saçma geliyor tam emin olmak adına 0212 336 69 99 nolu telefondan microsoft iletişim hattı ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/04/2012 03:06
Mehmet Sait YILMAZ
(@mehmetsaityilmaz)
Üye

Hocam bende kararsız kaldım bir arayım neticeyi buraya yazarım saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/04/2012 18:27
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Siz istek ve beklentilerinizi iletin zaten sizin için iyi çözümler sunacaklardır.Sizin yapınıza gelecek vadede en uygun lisanslama hangisi ise en uygun olanını seçmiş olursunuz.Bekliyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/04/2012 23:21
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Ortada domain ve server yoksa lisanslarınız pro veya utimate olmasına gerek yokki. O zaman şirketlere home lisanslı cihaz satmasınlar. Üretici firmalar uğraşmayacak diye topu kullanıcı ve firmalara atmak çok kolay. Satınalma departmanlarının baktıkları fiyat konusunda ucuz görünmek için home ve starter lisanslı cihazlı verip sonra tekrar lisans alman lazım demek işin kolay yanı.


Siz her cihazda bir işletim sistemi lisansı varmı ve eğer ofis kullanıyorsanız bunlar lisanslımı onu kontrol edin. Pro lisansa bakarken daha pahalı olan ofis lisanslarını lisansız kullanıyorsanız asıl problem burada ortaya çıkar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/04/2012 01:14
Mehmet Sait YILMAZ
(@mehmetsaityilmaz)
Üye

Evet Hocalarım az önce Microsoft ile görüştüm sizinde dediğiniz gibi ortamda bir sunucu olmadığı ve client işletim sistemlerinin bu sunucuya bağlanmadığı sürece sıkıntı yok , birbirleri arasında veri ( ticari bir program ) paylaşabilir ve kullanabilirler yardımlarınız için teşekkür ederim Konya'dan sevgiler saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/04/2012 19:30
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bizler teşekkür ederiz. Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/04/2012 11:57
Paylaş: