Forum

2003 domain ortamı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 domain ortamı 2008 server

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
370 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar

2003 domain ortamına win 2008 standart 64 bit domaine üye olarak eklenirse cal almak gerekir mi   teşkkürler

Gönderildi : 14/07/2011 18:46

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba bu 2008 hangi işlevi görecek?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/07/2011 20:07

(@Anonim)
Konu başlatıcı

üzerinde sql server olacak erp yazılımı için

Gönderildi : 14/07/2011 20:19

(@www-rizasahan-com)
_

Bu makina bir file server v.s. olmayacağı için sql cal lisansı almalısınız.İlerde bu makina üzerine clientler bağlanmaya başlarsa file server v.s. tarzı cal lisansı almalısınız.Ortamda 10 tane daha 2008 olsa ileride ad yapısı 2008e geçse dahi bir kez alınan 2008 calları diğerleri içinde geçerli olacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/07/2011 20:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Bir kere bu sunucuya erişim olacağı için Server CAL gerekli, ayrıca SQL CAL almanız lazım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2011 20:34

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sunucuya erişim  client'lar map drive olarak bağlanıp erp programını çalıştırack  erişimi bu şeklilde olacak domaine üye bir sunucu olacak elimde 2003 cal var

Gönderildi : 14/07/2011 21:07

(@erginilgaz)
Gönderiler: 164
Estimable Member

Yeterli sayıda cal lisansınız var ise problem olmaz.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 14/07/2011 21:25

(@www-rizasahan-com)
_

Aynı durumu ben yaşamıştım ortam 2003 erp için yeni makina server 2008 ve sql 2008 aldık.Ms ile konuşmamda yukaıda yazdıklarım söylendi ona göre hareket ettim.2003 için olan callar olmaz 2008 sql için cal almalısınız kesinlikle.Bunlar zaten yüklenen lisanlar değil etik açınızdan elinizde bulunması gerekli.

Gönderildi : 15/07/2011 00:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İyi Çalışmalar.

Bilgi kaynağı nedir ? Eğer bir kaynak var ise paylaşırsanız bizde öğrenmiş olalım, ama okumadan bir paylaşım yapıyorsanız insanları yanlış yönlendirmiş olursunuz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/07/2011 01:38

(@erginilgaz)
Estimable Member

İyi Çalışmalar.

Bilgi kaynağı nedir ? Eğer bir kaynak var ise paylaşırsanız bizde öğrenmiş olalım, ama okumadan bir paylaşım yapıyorsanız insanları yanlış yönlendirmiş olursunuz.

Merhaba ,

Yanlış anlaşılma oldu sanırım, ben sadece 2003 cal lisanslarını kullanabilceklerini söyledim sql için ayrıca lisans alınması lazım tabikide.

Ancak elimizde 2003 cal lisansı var dedikleri için bu açıklamayı yazdım.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 15/07/2011 13:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

2003 CAL lisanslarınıda kullanamazlar çünkü 2008 yeni bir işlerim sistemi ve bunun ayrı bir CAL' ı var. Eğer bu da 2003 olsaydı sizin dediğiniz durum geçerli olurdu.

Gönderildi : 15/07/2011 14:22

(@erginilgaz)
Estimable Member

Ben bu şekilde kullanabilceğimizi biliyordum.Bilgimi yenilemiş oldum teşekkürler.

Gönderildi : 15/07/2011 15:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bende bilmiyordum, MS ile görüştüm bu bilgiyi aldım ve yazdım, yani konu bilmek değil aslında, buradaki her soruyu bilmemiz mümkün değil, hepimiz hala öğreniyoruz ama cevap yazarken bu yazdıklarımızın doğruluğundan emin olmak zorundayız. Emin değilsek teki ben olmadığım zaman özellikle yazıyorum, bu ürünü kullanmadım veya bilmiyorum ama böyle olması lazım diye yuvarlak cümleler kullanıyorum 🙂

Gönderildi : 15/07/2011 17:32

Paylaş: