Forum

Sbs Standart Ed.200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sbs Standart Ed.2003 Ts.Cal lisanslama

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
331 Görüntüleme
(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,danışmak istediğim bir konu var.Sbs Standart edition 2003 işletim sistemi olan bi server var.Ve bu makinaya terminal olarak 2 client bağlanıyor.Domain ortamında 20 client bulunmaktadır.Lisanslama ile aklımı karıştıran bir soru var.Tüm kullanıcıların terminal bağlantıyı kullanabilmesi 20 adet ts.cal lisansına ihtiyaç var. windows cal ile ts.cal arasındaki farkı tam olarak anlayamadım.20 adet win.cal sahibi olmamız terminal bağlantı için yeterli değil anladığım kadarıyla. win.cal ile ts.cal arasındaki fark tam olarak nedir.?Ayrıca Serhat hocanın lisanslama adlı makalesini okudum. win.cal ve ts.cal olayında takıldım.Sbs 2003 server 20 kullanıcın terminal bağlantı sağlayabilmesi için win.cal ve ts.cal ikiside gerekli mi ?.

Gönderildi : 01/08/2009 03:12

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

merhaba ;

sbs 2003 TS server desteklemez desing gereği uzaktan sadece 2 kişi bağlanır malesef. 

TS cal sadece uzaktan erişim hakkının elde edildiği lisanstır.

windows cal ise windows serverın kaynaklarını kullanan user veyaa aygıtlara erişim hakkı veren lisnastır.

sbs cal ise sbs versiyonuna göre isa sql ve exchange özelliklerin hepsini kapsayan lisanstır.

örnek verirsek : 10 kişi uzaktan 20 kişi yerelden bağlanılan bir win2k3 olsun.

bunun için 30 tane windows cal 10 tanede TS cal almanız gerek.

bir örnek daha : 1 sbs2003 pre 1 tane windows 2003 olsun 20 uzaktan bağlanan 40 tanede yerelden sbs sql kullanan olsun

sbs sql kullana bilmeleri için 60 tane sbs cal gerekli

20 tane TS cal ve bu makina için 20 tane windows cal

umarım anlatabildim

Gönderildi : 01/08/2009 12:11

Paylaş: