Forum

Debian 6.0 üzerine ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Debian 6.0 üzerine mount edilen path için owner yetkisi nasıl değiştirilir

8 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
1,265 Görüntüleme
(@kazimates)
Gönderiler: 667
Noble Member
Konu başlatıcı

Debian 6.0 üzerinde windows share bir klasörü mount ettim ve ilgili windows share klasöründe daha önce başka bir debian 6.0 sunucusundan gelen klasör kopyası bulunuyor. Şu anda mount ettiğim klasör ve altında ki tüğm dosyalara mevcut sunucunun root user ve goup yeetkilerini vermek istiyorum fakat ısrarla root olarak login olmama rağmen chmod veya chown ile bir türlü bu yetkileri root olarak değiştiremiyorum. Bunun uygulama sırası ve komut dizini nasıl olmalıdır?

Gönderildi : 21/06/2020 23:21

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Cifs ile mount ettiğiniz paylaşım tarafında standart olarak root sahipliğinde ve erişim yetkisi olarak 777 tanımlanır.

Mount ettiğiniz yol üzerinde "ls -ll" baktığınızda yetkili kullanıcı ve erişim seviyesini görebilirsiniz.

Kullandığınız komut setini ve ls çıktısını paylaşırsanız bakabiliriz.

Bu adımlardan önce referans adreste cifs mount süreci sade bir dil ile anlatılıyor, yapılandırmanızı buraya göre gözden geçirmenizi öneririm.

https://linuxize.com/post/how-to-mount-cifs-windows-share-on-linux/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/06/2020 01:38

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

mount device mount-point -o uid=user -o gid=group

şeklinde deneyebilirmisiniz

iyi çalışmalar

Gönderildi : 24/06/2020 17:13

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Kazım bey,

paylaştığınız noktada son durum nedir ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/07/2020 02:27

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

Konuya detay verebilmek adına yazıyorum

#nano /etc/fstab içerisnde en son satıra 

//10.20.101.91/Midas /storage/ cifs username=nasshareusername,password=nassharedfolderpassword,iocharset=utf8,sec=ntlm 0 0

ile debian her açılırken nas shared folderi /storage olarak sisteme tanıtıyprum.

#ls -al 

drwxr-xr-x 1 root root 0 Apr 3 2017 storage

ayrıca

root@midas:/# ls -al /storage
total 4
drwxr-xr-x 1 root root 0 Apr 3 2017 .
drwxr-xr-x 26 root root 4096 Jul 4 09:15 ..
drwxr-xr-x 0 root root 0 Jul 7 19:53 @Recycle
drwxr-xr-x 0 root root 0 Jul 4 23:38 midas_db_backups
drwxr-xr-x 0 root root 0 Apr 3 2017 midas_file_archive
drwxr-xr-x 0 root root 0 May 17 2017 midas_files
drwxr-xr-x 1 root root 0 Jul 7 20:44 mongodb
drwxr-xr-x 0 root root 0 Jul 7 19:44 mysql

evet buraya kadar nas cihazın share edilen klasörünü path olarak dbian gördü ve nas cihaz içinde ki klasörlerde gözükmeye başladı. şimdi ise yapılamayan kısm midas_db_backups, midas_file_archive ve midas_files için username ve grup yetkisi www-data:www-data olarak 755 ve ayrıca mongodb klasörü için ise user ve grup yetkilendirmesi mongodb:mongodb 755 olarak verilebilmesi gerekiyor. 

Bu amaçla 

#sudo chown -Rv www-data:www-data /storage/midas_*

#sudo chmod -Rv 755 /storage/midas_*

#sudo chown -Rv www-data:www-data /var/www/*

#sudo chmod -Rv 755 /var/www/*

#sudo chown -Rv mongodb:mongodb /storage/mongodb

#sudo chmod -Rv 755 /storage/mongodb

dememe ve hata almamama rağmen ilgili user ve grup yetkilerinin ilgili klasörlere verilemediğini görmekteyim.

Gönderildi : 08/07/2020 14:57

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

Soruyu daha genel anlatabilmek adına aşağıda ki gibide bir yazmayı deneyeceğim. Neticede internette ara ara oku oku nereye kadar 🙁

10.20.101.91 adresinde bulunan Qnap Turbo Nas cihazı üzerinde Midas diye bir klasörümüz mevcut

\\10.20.101.91\Midas\midas_files

\\10.20.101.91\Midas\midas_db_backups

\\10.20.101.91\Midas\Midas_file_archive

\\10.20.101.91\Midas\mongodb

Bu klasörleri debian sunucu üzerine /storage folder altına mount etmem gerekmekte ve mount edilen klasörlerin hakları ise aşağıda gösterildiği gibi olabilmeli

Midas_files    için owner ve grup ( www-data:www-data ) uid 33 ve gid 33 dizin yetkisi ise 755

Midas_db_backups için owner ve grup ( www-data:www-data ) uid 33 ve gid 33 dizin yetkisi ise 755

Midas_file_archive için owner ve grup ( www-data:www-data ) uid 33 ve gid 33 dizin yetkisi ise 755

Mongodb için owner ve grup ( mongodb:mongodb ) uid 104 ve gid 107 dizin yetkisi ise 755

Bu örneklere göre ilgili nas klasörünü debian üzerine nasıl ekleyebilirim? Tam olarak yazılması gereken komut setleri neler olmalıdır.

Gönderildi : 09/07/2020 14:35

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

aşağıda verdiğim komutta bulunan hata nedir? nasıl düzeltebilirim?

root@midas:/# mount -t cifs -o username=nasusername,password=naspassword,dir_mode=0755,file_mode=0755,id=104,gid=107 //10.20.101.91/Midas/mongodb /storage/mongodb
mount: //10.20.101.91/Midas/mongodb is not a valid block device

aslında yapılacak olan 10.20.101.91 turbonas üzerinde share edilen Midas klasörü altında bulunan mongodb klasörünü debian üzerinde root altında ki /storage/mongodb klasörüne mount edilmek ve mongodb user ve grup idleri ile mount edebilmek hedeflenmektedir.

Gönderildi : 10/07/2020 12:47

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bu sorunun çözümüne ilişkin olarak ise Qnap üzerinde fsync() fonksiyonu mongodb kaynağına göre nfs, cifs mountlarda veya linklerde çalışmıyor şeklinde bir ifadeden ötürü mongodb verilerini qnap üzerinde saklayamadım ve lokalde saklamaya karar vermek suretiyle işin o kısmını hallettim. fakat web sayfasınıın upload edilen pdf, video, resim vs verilerini ise qnap sahred forlderi /etc/fstab içerisine aşağıda ki kodu girmek suretiyle açılışta mount edilmesini sağlayarak sorunu çözmeyi seçtim. burada ki uid33 ve gid 33 ise www-data için numerik değerlerdi. Sorun böylelikle çözüldü. Ayrıca bu sıkıntılı denemede belki Debian 6 nın sürüm hatalarından belkide mongodb nin eski sürümünden kaynaklanan bu sorunların olabileceğini de hatırlatmak isterim.

#10.20.101.91/Midas /storage/ cifs -o username=nassharedfolderusername,password=nassharedfolderpassword,uid=33,gid=33

Gönderildi : 11/07/2020 23:19

Paylaş: