Forum

Pardus kurulum sonr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pardus kurulum sonrası GRUB sorunu

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
862 Görüntüleme
(@EfeGumus)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba !!
  Siteyi yeni keşfettim ve biraz heyecanlandım doğrusu.Umarım benim de "Çözümsüz sorunum kalmaz." Yaklaşık 1 haftadır pardus kurulumuyla uğraşıyorum.Türlü hataları atlata atlata bir yerlere geldim fakat Pardus benimle uğraşmaya devam ediyor!Umarım sizler yardımcı olabilirsiniz.Uzatmadan hikayeme geçeyim ;
   WD 320 gb harici diskime pardus kurmaya çalışıyorum.Aslında sorunsuz bir şekilde kurdum sayılır.Önce partition programıyla diskimi bölümlendirdim.Ayırdığım 15 gb lık kısma da Pardus'u yükledim.BIOS ayarlarından harici diski birincil konuma getirip boot ettim.Fakat "Missing Operating System" hatası aldım.Daha sonra bunun GRUB'u yanlış yere kurmamdan kaynaklandığını öğrendim.(Harici Diskin başına değil de,açılış diskinin başına kurmuşum).Bunun üzerine "fixmbr" yapıp GRUB'u temizledim.Pardusu tekrar kurulum cd'sinden boot edip "root (hd1,1) setup(hd1) ile devam eden komutları uyguladım ve Missing Operating System hatasından kurtuldum.

Şimdiyse, harici diskten boot ettiğimde GRUB ekranı açılıyor. Yukarıda [Minimal Bash-like line ... TUBITAK....www.pardus ...] ile devam eden bir bölüm altta da sadece  " grub> _ " kursörü var.Ne hata alıyorum ne de benzer bir şey.Sorunun nerede olduğunu kestiremediğim için ilerleme de kaydedemedim.Eğer grub'u yanlış yere kurmuş olsam?Bu sefer komut ekranına gelmezdi bence.Çünkü yukarıdaki Pardus-Linux TUBITAK yazılarından bir şekilde grub'u kurduğum partitiona erişebildiğimi düşünüyorum.Bu konuda bana yardımcı olabilecek birileri varsa gerçekten çok minnettar olurum.

Şimdiden teşekkürler.
-Efe

Gönderildi : 16/04/2009 00:55

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Merhaba aramıza hoşgeldiniz

Pardus
kurulum cd'sini takın ve cd'den başlatın.

İlk gelen mavi seçim ekranındayken aşağıdaki işlemleri uygulayın :

1- C harfine basın, ekrana grub> yazan bir yer gelecek.
2- root ( yazıp klavyedeki TAB tuşuna basın.Diskleriniz listelenecektir. root
ve ( arasında bir boşluk var, buna dikkat edin
3- Pardus kurulu bölümünüzü hd0,4 diye varsayarsak;
root (hd0, yazıp TAB tuşuna basın. Diskin bölümleri listelenecek.
4- root (hd0,4) yazıp enter'a basın. (4 yerine önceki adımda öğrendiğiniz
Pardus'un kurulu olduğu bölümünü yazmalısınız.)
5- setup (hd0) yazarak grub kurulumunu tamamlayın.
6- ctrl+alt+del'e basarak baştan başlatın.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 16/04/2009 18:42

Paylaş: