Forum

Linux-Virus Hakkınd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux-Virus Hakkında

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
429 Görüntüleme
(@bluescreen)
Gönderiler: 104
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba;

değerli hocalarım linux konusunda sizlerden şunları öğrenmek istiyorum.

1)ben ufaktan ubuntunun server versiyonunu kullanmaya başladım.üzerine kurduğumuz servislerle içerik,filtreleme,url filtreleme yapabiliyoruz.firewall olarak kullanabiliyoruz.(yani bir utm cihaza 1000-1500 $ para vermek yerine)
forum da bir postta  vardı. linux için neden antivirüs yok işte neden linux'a virüs bulaşmaz diye.
şimdi ben linux'u firewall,içerik filtreleme,url filtreleme için kullandığımda localimdeki clientlarda virüs sorunu yaşamamam için clientlarımda da linux desktop bir client yazılımı mı kullanmalıyım? internetten gelebilecek virüslere karşı
linux'un üzerine kurabileceğimiz güncel windows virüslerini tanıyabilen bir a.virüs programı varmıdır
sonuçta bir kullanıcı bir siteye ulaştı diyelim ve o site de windows virüs var,linux'un üzerinden geçti ve kullanıcının bilgisayarına bulaştı

teşekkürler

Gönderildi : 25/11/2008 15:47

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Konuyu büyük harflerle yazmışsınız düzeltmenizi rica ediyoruz.

Konu ve mesaj büyük harf ile yazılmamalıdır portal kuralları gereği.

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/11/2008 16:22

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Şayet içerik filtrelemeyi dansguardian ile yapıyorsunuz ve dansguardian ı apt get install komutu ile kurduysanız büyük ihtimalle Clam Antivirus sisteminize kurulmuştur.

Gönderildi : 25/11/2008 16:39

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Merhaba

http://www.cozumpark.com/forums/post/57119.aspx

Bu link üzerinden Linux Sistem Uzmanı Erdal Hocanın yazımını inceleyiniz ...

İyi Günler Dileriz

Gönderildi : 25/11/2008 16:40

(@bluescreen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

murat bey özür dilerim dikkat etmemişim yazarken.gerekli düzenlemeyi yaptım.

onur bey peki güvenlik tarafını linux'e bırakıp (ki antivirüs olarak clam nasıldır yani diğer bilinen a.virüs firmalarına oranla) içerideki clientlarımızı windows tabanlı kullansak virüs,spy,keylogger gibi zararlılardan korunmuş oluruz değil mi?

yani siz bu şekilde mi kullanıyorsunuz? önerileriniz nelerdir?

teşekkürler

Gönderildi : 25/11/2008 16:55

(@cozumpark)

Dışarıdan gelen tehlikelere karşı etkili bir şekilde koruyor ama sizin içerideki tehlikelere karşı da önlem almanız lazım.

En basit olarak şayet bir kullanıcı usb belleğini kullanma yetkisine sahipse ve bu belleği evdede kullanıyor ve evdeki bilgisayarından usb belleğe virüs geçmişse sizin ofis içindeki bilgisayarınıza ve ordan ağa bu virüsün bulaşması muhtemeldir. Bu durumda client larıda koruyacak bir antivirüs programına ihtiyacınız olacaktır.

Gönderildi : 25/11/2008 17:18

(@bluescreen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Onur bey tabi ki haklısınız içerdeki pc'lerde antivirüs programı kullanmalıyız.
peki bu clam a.virüs programı netten gelebilecek her türlü malware'e karşı başarılımı.(spy,trojan,keylogger....)
bu programın dışında kurabileceğimiz ücretli veya ücretsiz bir a.virüs,anti-spyware önerirmisiniz.
teşekkürler

Gönderildi : 25/11/2008 17:42

(@cozumpark)

Siz içerik filtreleme ve url filtremelede doğru kısıtlamaları yapıyorsanız ve yanında clam antivirus varsa yeterli diye düşünüyorum.

Uzun süredir bu sistemle gidiyorum. Özellikle mail server üzerinde taramalarda çok başarılı çalışıyor.

Sunucu log larına baktığınızda işini yaptığını görürsünüz.

Clam'ı içerik filtrelemede etkin hale getirmek için Dansguardian'ın konfirüsyan dosyası  dansguardian.conf içinde

virusscan = off seçeneği ni

virusscan = on durumuna getirmeyi unutmayın...

Ubuntu üzerinnde diğer antivirüs programlarıyla bir tecrübem olmadı.

Gönderildi : 25/11/2008 19:35

(@bluescreen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

onur bey ilginiz için çok teşekkür ederim

kolay gelsin

Gönderildi : 25/11/2008 20:18

Paylaş: