Forum

DNS Bind9 Yorumu

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS Bind9 Yorumu

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
731 Görüntüleme
(@tuncayguven)
Gönderiler: 58
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar.

2 gündür araştırdım ama sonuca ulaşamadım. Sizin fikrinize ihtiyacım vardır.

Yapmak istediğim domain adımın ns1 ve ns2 kaydını kendi sunucumun ip adresime yönlendirdim. 

sunucum ubuntu server 14.04 64 bit dir.

Bind9 kurulu ayarlarını yaptım

fakat ns1 yönlendirmesini yaptığım site adına ping atmak istediğimde """Ping request could not find host siteadi.com. Please check the name and try again.""" uyarısı alıyorum.

nerede yalnış yaptığımı çözemedim.

bind9'a zone ve reverse kayıtlarını girdim.

Yorum yapacak arkadaşlara yada sistemin yukarıdan aşağıya işlem sırasını yazabilecek arkadaşlarada şimdiden teşekkürler

Mantıken www.siteadi.com. dediğimde root sunucu .com gönderiyor ve .com da benim sunucuma yönlendirmesini sağlaması gerekiyor diye düşünüyorum ama olmuyor.. 

İyi çalışmalar

Tuncay GÜVEN

Gönderildi : 17/08/2017 04:15

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Domain adını iletebilir misiniz ?

www.okanozbey.com

Gönderildi : 17/08/2017 13:01

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Dns  yapınızı nasıl oluşturduğunuzu kontrol etmek lazım sorunu tespit edebilmek amacıyla.

https://www.zulfumehmet.com/centos-7-nginx-ile-binddns-host-ve-ftp-kurulumu/  bu makalede bind dns sunucu yapılanması hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Dip not olarak kelime aralıklarında bırakacağınız boşlukları tab tuşuna basarak oluşturunuz. Yapılanma centos 7 üzerinden anlatılmış olsada ubuntu da da aynı şekilde çalışacaktır. servis yenileme komutları farklı olabilir siz ubuntu servis yenileme komutlarını kullanınız.

İyi çalışmalar.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 17/08/2017 13:11

(@tuncayguven)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ziya Okan bey,

Domain adı bitcoinkredi.com

Gönderildi : 17/08/2017 14:19

(@tuncayguven)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Zülfü Mehmet bey,

Gönderdiğiniz sitedeki yapılandırma ile deneyeceğim aralardaki boşluklara dikkat ederim.

Zaten named.conf dosyasını ve diğer local ile default dosyalarını  named-checkzone ve conf ile kontrol ettiğimde hata almamıştım.

nslookup yaptığımda cevap alıyorum.

Şimdi sizin gönderdiğiniz sayfadakileri uyguluyorum.

Sonucu yazacağım

Teşekkürler

Tuncay GÜVEN

Gönderildi : 17/08/2017 14:27

(@tuncayguven)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu gönderdiğiniz sitede PTR kaydı bulunmuyor reverse yapılması gerekmiyor mu.

Teşekkürler

Gönderildi : 17/08/2017 15:21

(@tuncayguven)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Dns  yapınızı nasıl oluşturduğunuzu kontrol etmek lazım sorunu tespit edebilmek amacıyla.

https://www.zulfumehmet.com/centos-7-nginx-ile-binddns-host-ve-ftp-kurulumu/  bu makalede bind dns sunucu yapılanması hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Dip not olarak kelime aralıklarında bırakacağınız boşlukları tab tuşuna basarak oluşturunuz. Yapılanma centos 7 üzerinden anlatılmış olsada ubuntu da da aynı şekilde çalışacaktır. servis yenileme komutları farklı olabilir siz ubuntu servis yenileme komutlarını kullanınız.

İyi çalışmalar.

Dediğiniz sitedeki işlemleri uyguladığımda şu an sistemim çalışıyor.

Çok teşekkürler

Gönderildi : 17/08/2017 15:54

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Rica ederim. İyi çalışmalar.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 18/08/2017 11:45

(@MehmetBarisGezer)
Gönderiler: 1
New Member

DNS yapısında bu kayıt formunun gerekliliği kalmışmıdır sormak istediğim daha açıkçası oluştırılan dns ki ns serverlerin ana bölge kayıt oluştırmasında sistemin tanıması ve ip yi çözümleyerek domain.com adına dönüştürmesi için merkez bir bölgeye kaydı artık gerekmemektemidir bilgi verirseniz sevinirim

Primary ve Secondary Alan Adı Sunucu Konfigürasyonu

Yine linux.org.tr named.boot dosyasına bakacak olursak,

primary         linux.org.tr            named.hosts 

satırıyla linux.org.tr makinası linux.org.tr alanı için primary sunucu ve bu domain ile ilgili bilgilerin tutulduğu dosya ise named.hosts dosyasıdır.

Yukarıdaki satırı named.boot dosyasına yazmamızla aslında işimiz bitmiyor.

linux.org.tr sunucusu linux.org.tr alanı için primary olduğunu, Türkiye için root sunucu olan knidos.cc.metu.edu.tr sunucusunun da bilmesi gerekiyor. Bunun için de  http://www.metu.edu.tr/~dnsadmin  adresinden gerekli form doldurup tanımların ODTÜ'deki yöneticiler tarafından yapılması gerekiyor. Bu form doğrultusunda da knidos.cc.metu.edu.tr sunucusunda aşağıdaki satırların girilmesi şarttır.

Gönderildi : 13/06/2018 17:25

Paylaş: