Forum

Ubuntu 16-04 | Wind...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ubuntu 16-04 | Windows10 boot

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
550 Görüntüleme
(@ZaferDANYILDIZ)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba.

Başlıkta belirttiğim gibi 120gb ssd'de windows10, 240gb ssd de ubuntu 16.04 kurulu.

1TB de yedek olarak kullandığım harddiskim var.

Şu an şöyle garip bir surum var. Öncesinde sistemim göçtüğü için Ubuntu, sonrasında da windows10'u kurdum.

Ortalığı da biraz karıştırdım sanırım.
Şu an boot disk olarak ne windows'un ne de linux'un olduğu diski seçebiliyorum. İkiside hata veriyor.

Fakat yedek olarak seçtiğim 1TB sürücüyü seçtğimde ise direk windows açılıyor.
Amacım başlangıçta windows diski seçilince oradan windows'u ubuntu diski seçilince ubuntu'yu başlatsın. Yani illaki başlangıçta iki işletim sisteminin görünüp seçim yapabileceğim bir ekrana ihtiyacım yok. (Ne vakit böyle başlangıç ekranım olsa sisemlerden biri göçünce genelde diğerini de kaybediyorum.)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/09/2016 20:18

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

linux distro ve windows kullanan tüm kullanıcıların benzer sorunu yaşayabiliyor.

windows boot manager, linux, bsd vb. dağıtımları destekelemediğinden, doğrudan win os açılışı yapacaktır.

ubuntu tarafında grub mevcut, ancak yeniden kurulum süreçlerinde bozulacaktır.

2 yöntem ile çözüm üretebilirsiniz.

ilk yöntem, aşağıdaki referans linkler üzerinden, grub yapılandırmasını yeniden düzenleyebilirsiniz.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak_(yeniden_kurmak)

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

2. yöntem, ki bunu tavsiye ederim.

sistemleri kurarken, sadece hedef diskleri anakart üzerinde bırakıp, diğerlerini pasif hale getirin ve kurulumları bu formatta tamamlayın.

devamında bios boot manager ile hangi disk'i seçerseniz, o işletim sistemi üzerinden boot edilir.

işletim sistemilerini ileride değiştirmenizde, boot sürecine herhangi bir etki etmez. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/09/2016 23:58

(@ZaferDANYILDIZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Boot-Repair ile deneyeceğim.
Sonucu bildiririm

Gönderildi : 21/09/2016 02:08

(@ZaferDANYILDIZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar boot-repair sorunumu hızlı ve kolay bir şekilde çözdü.
Çok teşekkür ederim

Gönderildi : 21/09/2016 05:45

Paylaş: