Forum

Nagios - Sıcaklık D...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nagios - Sıcaklık Değerini Okutlama ve Alarm Oluşturma Hk.

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
586 Görüntüleme
(@emrah-gultekin)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar

Raspberry Pi2 B+ cihazıma Nagios kurdum ve çalıştırdım. Şuan için network teki bir makinayı ping liyor ve ping alamaması durumunda alarm emailini başarılı şekilde atabiliyor

Ben bir sonraki adım olarak DHT11 ısı sensörü aldım ve bağlantısını gerçekleştirdim.

Raspberry üzerinden sendörü tanıtarak değer vermesini sağladım.

Crontab da yükledim ve crontab ile 5 dk da bir bir komut çalıştırıp root dizininde sıcaklık değerlerini Temp.log dosyasına kaydetmesini sağladım. Bu komutu aşağıda görebilirsiniz.

*/5 * * * * sudo  /Adafruit_Python_DHT/examples/AdafruitDHT.py 11 4 > ./Temp.log

Temp.log dsyasının içeriği aşağıdaki şekilde :

Temp=25.0* Humidity=31.0%

Şimdiki sorunum şu : 

Temp.log dosyasındaki değeri NAgios üzerinden nasıl kontrol ettirip 30 dereceyi geçince mail attırabilirim. Aslında mail aatırmasını yaparım ama nasıl kontrol ettireceğimi bilemiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 01/04/2016 19:18

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla nagios böyle bir kontrol mekanizması yok, aradan baya zaman geçmiş acaba bunun ile ilgili bir çözüm üretebildiniz mi ? Belki bu değer snmp ile ilodan çekilebilir.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 13/05/2016 21:09

(@omerfaruksen)
Gönderiler: 13
Active Member

check_logfiles diye bir modül ile log dosyalarını kontrol edebilirsiniz bir pattern için. Ama ufak bir script yazarak belirli degerlere gore Warning belirli değerlere göre Critical alarm üretmek (Script içindeki Exit veya Return Value'lerini ayarlayarak) daha kolay olabilir.

Gönderildi : 15/05/2016 21:19

Hüseyin Çağlar
(@huseyincaglar)
Gönderiler: 31
Trusted Member

Emrah Bey Selamlar

Sayenizde DHT11 ve 22 in varlığından haberim oldu, teşekkür ederim.

Yapmak istediğiniz temp.log dosyasındaki değeri okuma isteğinize yanıt değil ama farklı bir çözüm olabilir.

Ömer Faruk Bey'in de bahsettiği gibi bir betik olarak kullanılabilir, doğrudan Nagios komutu olarak çalıştırabileceğiniz bir çözüm önerisi olabilir.

Nagios da komut olarak kullanacağınız python betiğini bu adresden:

https://github.com/Finn10111/nagios-plugins/blob/master/check_dht/check_dht.py

Betiğin başlarındaki açıklamada da yazdığı gibi aşağıdaki adresten betik için gerekli modülü indirebilirsiniz.

https://github.com/adafruit/Adafruit_Python_DHT

daha sonra da;

# /etc/sudoers.d/ dosyası içerisine şu satırı eklemeniz önerilmiş
# nagios ALL=(ALL) NOPASSWD: /usr/local/lib/nagios/plugins/check_dht.py

Bu şekilde Nagios içerisinden standart 5'er dakikalık aralıklarla kontrolünüzü yapabilir ve olası uyarıları e-posta olarak alabilirsiniz.

Umarım işinizi görür.

__________________________________ Gelecek, Açık. The Future is Open. https://hcaglar.blogspot.com

Gönderildi : 24/05/2016 01:48

Paylaş: