Forum

Linux Tavsiyelerini...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux Tavsiyeleriniz

15 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
722 Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Linux konusunda herhangi bilgi ve tecrübe sahibi değilim.Forumdaki konulardan araştırdığım kadarı ile az çok anlamaya çalışıyorum.Çalıştığım firmada bazı ücretsiz uygulamalardan faydalanmak istiyorum.O yüzden test ortamında bazı linux versiyonlarını indirip test etmek istedim ama fazla başarılı olamadım.Örneğin Debian 8 i kuruyorum ama kurulum bittikten sonra ekranın sol üst köşesinde küçük bir çizgi çıkıyor başka bir şey çıkmıyor,öyle kalıyor.Başka önerebileceğiniz versiyonlar hangileri.

Ücretsiz olarak faydalanmak istedğim uygulamalar open fire+spark,otrs helpdesk ve crm yazılımı(başka önerebileceğiniz helpdesk ve  Crm yazılımı var ise belirtirseniz sevinirim),sadece internete çıkabilecek bir işletim sistemi (ağda windows ile uyumlu çalışabilecek) 

Belki bilmediğim birçok güzel ve ücretsiz uygulaması vardır.Bu konu hakkında yardımlarınızı fikir ve görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Herkese İyi Çalışmalar... 

Gönderildi : 13/08/2015 12:23

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

İzmir de eğitim kısıtlı tavsiye edeceğiniz bir kurum var mı?Daha doğrusu eğitim veren kurum yok şuanda.

Gönderildi : 13/08/2015 19:04

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

Openfire kullanıyoruz. Helpdesk olarak, hem desk hem de envanter yönetimi yapabilmek adına, GLPI projesine geçiş aşamasındayız. Helpdesk + Envanter için GLPI tavsiyemdir.

Openfire ile ilgili olarak ise, Linux değil de, Unix dağıtımı kullanıyoruz. Freebsd üzerinde çalışıyor. Veritabanı olarak ise PostgreSQL kullanıyoruz ve şu anda 415 kullanıcılık bir yapıda sorunsuz bir şekilde ilerliyoruz.

Gokan Bey'in dediği gibi bir anda öğrenmeniz çok zor. Eğitim konusu hakkında yorum yapamıyorum, ingilizceniz yeterince var ise, Google amca bir şeyler öğretiyor.

İlk olarak, Freebsd'yi araştırmanızı, daha sonra üzerine Openfire ve PostgreSQL nasıl kurulur ve çalıştırılır üzerine bir araştırma yapmanız güzel olur. 

Gönderildi : 15/08/2015 01:23

(@MusabYardim)
Gönderiler: 67
Trusted Member

Merhaba,

Korhan Beyinde dediği gibi Openfire ve GLPI 'ı bende kullanmış biri olarak tavsiye ederim. Fakat Freebsd'den ziyade benim önerim Centos'dan yana olacaktır. Zira yeni başlayan biri için daha kolay olacağını ve daha fazla döküman bulacağınızı düşünüyorum..  

Gönderildi : 15/08/2015 01:55

(@AlperKUS)
Gönderiler: 3
New Member

Sunucu tarafı için en uygun üçretsiz sürüm Centos'tur. Ben genellikle her projede DNS vb. sunucuları Centos üzerinde çalıştırım. Müşteriler de Webmin ile sistemi yönetirler.

Gönderildi : 15/08/2015 04:19

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Bende centos 7 yi indirdim onu kurup üzerineGLPI yi ve openfire ı deneyeceğim.GLPI ile ilgili döküman varmı?

Birde  OTRS crm ve helpdesk programı nasıl kullanan varmı acaba?

Freebsd biraz zor sanırım,daha sonra ona yönelirim.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 15/08/2015 14:19

(@korhankoseoglu)
Honorable Member

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Bende centos 7 yi indirdim onu kurup üzerineGLPI yi ve openfire ı deneyeceğim.GLPI ile ilgili döküman varmı?

Birde  OTRS crm ve helpdesk programı nasıl kullanan varmı acaba?

Freebsd biraz zor sanırım,daha sonra ona yönelirim.

Teşekkürler. 

Selamlar,

Kurulum dökümanı olarak soruyorsanız, daha önce makale kısmında paylaşıldı diye hatırlıyorum site içerisinde arama yapabilirsiniz.

Kullanım şekli olarak ise, Youtube'de bir üniversitenin, GLPI projesine geçiş aşamasında yaptığı toplantının sunumu var. Onu kontrol edebilirsiniz. 

Gönderildi : 16/08/2015 16:59

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim hocam.Sitede herhangi bir döküman bulamadım.Elinde olan varsa paylaşabilirmi acaba

Gönderildi : 17/08/2015 14:45

(@mehmetozpinar)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Merhaba,

Benzer bir konu varken bende bir soru sorayım.

Sanal yapıda çalışacak, dns, dhcp servislerini çalıştıracak Linux versiyonu önerirmisiniz? Kurulumu ve yönetimi kolay olan. 

Gönderildi : 17/08/2015 14:56

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Selam;

Ben bu konuda free dağıtım kullanacaksam Red Hat türevi olduğu için genelde hep CentOS tercih ederim.

http://isoredirect.centos.org/centos/6/isos/x86_64/

Teşekkürler

Koray

Gönderildi : 17/08/2015 15:02

(@mehmetozpinar)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Selam;

Ben bu konuda free dağıtım kullanacaksam Red Hat türevi olduğu için genelde hep CentOS tercih ederim.

http://isoredirect.centos.org/centos/6/isos/x86_64/

Teşekkürler

Koray

Teşekkür ederim Koray bey. 

Gönderildi : 17/08/2015 15:06

(@korhankoseoglu)
Honorable Member

Teşekkür ederim hocam.Sitede herhangi bir döküman bulamadım.Elinde olan varsa paylaşabilirmi acaba

Şuraya bakabilirsin hocam :  http://ulucam.blogspot.com.tr/2012/05/glpi-kurulumu.html  

Gönderildi : 18/08/2015 00:47

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Şuraya bakabilirsin hocam :  http://ulucam.blogspot.com.tr/2012/05/glpi-kurulumu.html  

Hocam teşekkür ederim ama linkler açılmıyor.Başka link var ise yazarsanız sevinirim 

Gönderildi : 18/08/2015 16:16

(@metinkoc)
Gönderiler: 17
Active Member

Merhaba,

Linux konusuyla uğraşmış biri olarak ubuntu tavsiye ederim. Başlangıç seviyesi içinde uygundur. Yazılım kütüpanesi geniş ve günceldir. Ayrıca internette bolca video yada döküman bulabilirsiniz

İngilizce döküman ve videolar daha fazla ancak türkçe döküman da çoğalmaya başladı. Bence döküman okuyacak kadar ingilizce, linux öğrenmek için yeterli.

Eğitim iyi olur mutlaka ancak şart değil bence

Gönderildi : 06/10/2015 13:12

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Ubuntu ya da centos size girizgah olarak yardım edebilir. Bahsettiğiniz araçları depolarda bulabilirsiniz. Çok fazla dökümantasytona sahipler. Forumlar vs. yardım alabileceğiniz materyal fazlasıyla var. 

Ne kadar eğitim de almış olsanız muhakkak eksikleriniz çıkacaktır. Bu nedenle dökümantasyon konusunda sıkıntı yaşamayacağınız işletim sistemlerini tercih etmenizi tavsiye ederim. 

Kolay gelsin

Gönderildi : 06/10/2015 14:29

Paylaş: