Forum

Ağlardaki Bilgisaya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağlardaki Bilgisayarları Birbirine Görünür Yapmak (pfSense)

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
424 Görüntüleme
(@MehmetOGMEN)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba aşağıdaki bağlantıdaki gibi bir topoloji kurmak istiyorum. Güvenlik duvarı olarak pfSense kullanıyorum (32 Bit - pfSense 2.2.1 ).

Kurduğum topoloji:  

Yapmak istediğim ise "Misafir" ağı hariç diğer arayüzdeki bilgisayarlar birbirini görebilsin istiyorum. Şu anki haliyle "Sistem" arayüzündeki bilgisayarlar birbirini görüyor, "Lab" arayüzündeki bilgisayarlar birbirini görüyorlar, "Öğretmen" ve "Müdür" ağı için de aynı şey geçerli ama "Sistem"den "Lab"daki bilgisayarları göremiyorum. Nasıl yapabilirim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!

Saygılarımla! 

Gönderildi : 21/03/2015 15:45

(@MehmetOGMEN)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

İçinizde bana yol gösterebilecek bir tane arkadaş yok mu?

Gönderildi : 22/03/2015 02:39

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Misafir haric diğerleri birbirini görsün diyorsunuz. Peki o zaman neden her biri için ayrı ayrı networkler oluşturdunuz ki. 250'den fazla makina mı var? Hepsini bir networkte toplayın gitsin.

Yok illa bu şekilde olacak diyorsanız. Pfsense Firewall ayarlarında (Rules) Kaynağı Sistem olan Hedefi Lab olan istekler için  izin ver gibisinden kurallar yazmanız gerekli.

Gönderildi : 23/03/2015 18:29

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

2 adet kural yazmalısınız yada alias içine birbirini görecek networkleri tanımlayıp aşığıdaki gibi izin vermelisiniz.

source lan networkS port 138,139 ... destination network lan networkS port 139,139 ...

ayrıca birde route yazmanız gerekir diye düşünüyorum. bu pfsense den çok networkcü arkadaşların verebileceği bir cevap. pfsensede route yazabiliyor kural oluşturabilirsiniz. networkçüler nerdesiniz 🙂 

Gönderildi : 03/04/2015 16:19

Paylaş: