Forum

Linux root kullanıc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux root kullanıcısı

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
460 Görüntüleme
(@metinsurat)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Linux konusunda ilerlemeye calısıyorum, başlangıç seviyesindeyim, 2 soruyu merak ediyorum şimdilik tabi 🙂

1..Linux de root kullanıcısı çok özel bir kullanıcı bunu anladım. passwd dosyaları gibi hayati önem taşıyan dosyalara vb root ulaşıyor.

Sonradan eklenilen bir kullanıcı root kullanıcısının üye olduğu bütün gruplara eklenirse root un yaptıgı herseyi yapamaz anlamına mı gelir mi? Manuel işlem yapmak gerekse bile (komut yazarak çalıştırmak, özel bir dosyayı manuel edit etmek vb.) root un uye oldugu gruplara üye olan bir kullanıcı bu tür işlemleri yapamaz anlamına mı geliyor. 

Yoksa root aslında bizim manuel müdahale etmediğimiz fakat sistemin çalışırken müdahalesi gereken durumlarda kullandığı ve windowsdaki SYSTEM kullanıcısı gibi  bir hesaba mı karşılık geliyor aynı zamanda. Bu yüzden mi root un özel bir önemi var?

2..Biraz özel bir durumdan dolayı soruyorum.. İlk defa ele aldığımız bir yerde, Linux üzerinde kullanılan mail programlarını öğrenmek istersek o anda halihazırda hangi mail programları kullanılıyor ( postfix, davecott,
qmail, sendmail bir sürü program ismi okudum Linux kaynaklarında) bunu anlamanın kolayı var mı acaba?

Tesekkur ederim. 

Gönderildi : 30/11/2014 03:03

(@OzcanSAHIN)
Gönderiler: 198
Estimable Member

1.Root kullanicisi Windows' taki Administrator kullanicisinin linux'taki karsigidir gibi dusunebilirsin.

Standart bir kullaniciyi Root haklari vermenin en kolay yolu UID (user id)  ve GUI(Group ID) sini "0" olarak tanimlamaktir.(/etc/passwd)

Ornegin : metin:x:0:0::/home/metin:/bin/sh

Link'teki dokumanlara ve portal'daki linux makaleleri bolumune goz atmani oneririm.

http://www.syslogs.org/linux-sistem-yoneticisi-egitim-dokumanlari/

2. sorunu tam olarak anlamadim ama gelen mail'in header bilgisinde mail server'in ne oldugu bilgisi vardir.

Ornegin Outlook' ta mail'in Properties kisminda gelen mailin detaylarinda karsi smtp server'in kimlik bilgisi yer alir.

Onerim linux ogrenmek için kendine bir dagitim seçmen olacaktir  ornek "rpm" paket tabanli (Redhat, Centos, Fedora) yada "deb" tabanli (Debian, Ubuntu) , ikinci adim bir editor seçmen olacaktir vi, nano gibi.

linux konusun da dokuman sıkıntısı yok, her zaman elinin altindaki "man" dosyalarini inceleyerek komutlar ve parametreleri hakkinda bilgi alabilirsin.

ornek : ifconfig nedir nasil kullanilir?

# man ifconfig

Gönderildi : 30/11/2014 03:31

Paylaş: