Forum

Webmin & Sarg U...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Webmin & Sarg User bazlı log sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
411 Görüntüleme
(@muratgok)
Gönderiler: 220
Reputable Member
Konu başlatıcı

Webmin kullanarak sarg kayıtlarında kullanıcı IP yerine,  username olarak raporlama yapmak istiyorum. Fakat user bazlı log ları bir türlü alamadım.

Squid, Squid AD Authentication. , Dansguardian, Sarg ve webmin kurulumlarında sorun yok. Clientlar filtreli bir şekilde internete erişiyor. 

Çözümparkta yayınlanan Ufuk ve Bilgehan hocalarımızın sarg makalelerindeki bir fark da aklımı kurcaladı.

Ufuk Beyin linkteki makalesinde aklıma takılan User bazlı loglama için users dosyasında eğer bir bilgisayarı birden fazla kullanıcı kullanıyorsa aynı ip ye o bilgisayarı kullacak bütün kullanıcıları girmek mi gerekecek. ??? Eğer öğleyse sarg bu kullanıcı ayrımını nasıl yapacak

http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2011/05/01/centos-zerine-squid-dansguardian-webmin-sarg-kurulumu-dansguardian-zerinden-filter-group-kurulum-yap-land-rma-lemleri.aspx  

------------------------------------------------------------------------- 

Örnek :

192.168.1.100   mgok
   192.168.1.100   mgok1
   192.168.1.100   mgok2  (gibimi olacak)

--------------------------------------------------------------------

2. Aynı sarg username loglarını Bilgehan Hocam aşağıdaki makalede sarg.conf dosyasında herangi bir değişiklikten bahsetmeden yaptır mışsınız.. . Webminde veya sarg.conf da herangi bir değişikliğe ihtiyaç var mı ?

http://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2012/10/28/sarg-ile-squid-proxy-server-dan-rapor-retimi.aspx 

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 23/09/2013 23:26

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Sarg değil bunu AD ayrım yapacak. Logon time'larına bakacaksınız.

Böyle bir yapıyı denemedim ancak, mantık olarak böyle olmaz. IP aynı Kullanıcı ismi farklı..

AD Entegrasyonu ile bu durum olabilir.

Gönderildi : 25/09/2013 16:58

(@muratgok)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Squid Ad auth. 'da bir sıkıntı yok. Ama sarg loglarında username göremiyorum.  Webmin ile rapor oluştururken IP-Host Resolve ediyor. Username göstermiyor. 

Hocam üzerinde uğraşıyorum baklaım. Bi fikriniz olursa paylaşırsınız. teşşkürler

Gönderildi : 25/09/2013 22:36

(@hasanakgoz)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Squid Ad auth. 'da bir sıkıntı yok. Ama sarg loglarında username göremiyorum.  Webmin ile rapor oluştururken IP-Host Resolve ediyor. Username göstermiyor. 

Hocam üzerinde uğraşıyorum baklaım. Bi fikriniz olursa paylaşırsınız. teşşkürler

Merhaba ;

Squid access.log'larda kullanıcı isimlerini görebiliyor musunuz ? 

Gönderildi : 28/09/2013 00:10

(@muratgok)
Reputable Member
Konu başlatıcı

log larda kullanıcı adı görmüyorum hasan bey. Sorun kurulumda mı.?

ama squid için centos 6.4  kurup AD Auth. da bir sıkıntı yaşamadım.  Öneriniz var mı ?

Gönderildi : 30/09/2013 13:00

(@hasanakgoz)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Merhaba ;

Peki kullanıcılar nasıl AD'deki username/password ile giriş yapabiliyor ?  Belirttiğiniz makalelerde squid'in ldap konfigurasyonu ile ilgili bilgi atlanmış. Squid'in conf. dosyasını yazar mısınız ?

Gönderildi : 01/10/2013 00:17

(@muratgok)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşşekür ederim yardımlarınız için

squid.conf 'da aşağıdaki satırları eklemeyi atlamışım. !!!! Bun satırları ekleyince sorun çözüldü. Bilginize....

auth_param ntlm program /usr/bin/ntlm_auth --diagnostics --helper-protocol=squid-2.5-ntlmssp --domain=EXAMPLE

auth_param ntlm children 10

auth_param ntlm keep_alive off

acl ntlm proxy_auth REQUIRED

http_access allow ntlm 

Gönderildi : 01/10/2013 15:13

Paylaş: