Forum

Linux Sunucu - HDD...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux Sunucu - HDD Dolması Hakkında

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
416 Görüntüleme
(@GokhanUn)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle bu konuda çok bilgi sahibi değilim ve araştıra araştıra bugüne kadar sunucu taşıma ve bazı hataları düzeltme olsun bir şekilde idare ettim ama şu anki sorunumu çözemedim.

Bir çok sunucuda sorun yaşayınca Strato'ya geçmeye karar vermiştik ve dedicated sunucu aldık ve daha önceki tecrübelerimden kaynaklı plesk panelden hergün yedek alması konusunda ayar yapmıştım. Tabi bu ayarı yapalı baya oluyor ve geçen gün 500 GB'lık hdd yi doldurmuş ve site ulaşılamaz hale geldi(ftp ve plesk panele de giriş yapamıyordum), bize verdiği hataya göre veritabanlarına ulaşılamadığını belirtiyordu. Strato, bu tarz sorunlar için sizinle pek ilgilenmiyor, eğer makina çalışıyorsa sorun bizden kaynaklı değil deyip konuyu kapatıyorlar. Bize çözüm için makinaya "Recovery Boot(Rescue 64bit 2.6-Kernel) atıp buradaki adımları takip etmemizi söylediler; http://www.strato-faq.co.uk/artikel.html?articleid=1827

Boot bittikten sonra Putty ile SHH ile bağlandım ve denilenleri yaptım, sonra site anasayfası bakıma alındığına dair değişti ve diğer uzantılardan girmeye çalıştığımda 404 hatası verdi, plesk için de "ERROR: PleskFatalException Unable to connect to database: mysql_connect()" hatasını verdi(şu an plesk sayfasına tamamen ulaşılamıyor, o yüzden hatanın devamını yazamıyorum). İnternetten araştırdığımda veritabanlarını tekrardan başlatılması gerektiği söyleniyordu, verilen bütün komutlar denememe rağmen "No such file or directory" çıktısı aldım.

Bu sefer WinSCP ile bağlanıp dosyaları görmeye çalıştım ama www klasöründeki dosyaların yerinde olmadığını gördüm ve buna rağmen hala plesk panelegiriş yapamıyorum ve ne yedeklerime, ne dosyalarıma ne de veritabanlarına ulaşabiliyorum.

2 gündür bilgim dahilinde olmayan bir çok yer okudum ama çözümü bulamadım, umarım siz yardımcı olursunuz, şimdiden teşekkür ederim.

Anlatım için kusura bakmayın, çözüm için bilmeniz gereken bazı şeyleri atlamış olabilirim, lütfen böyle bir şey varsa belirtin ve hemen cevaplamaya çalışayım.

Gönderildi : 20/11/2012 19:48

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

www klasörünü hangi dizin altında arıyorsunuz.

Gönderildi : 21/11/2012 02:40

(@GokhanUn)
Active Member
Konu başlatıcı

/var/www/ yolundan baktım ve onun dışında bütün klasörleri karıştırdım, arama yaptım ama göremedim dosyaları.

Gönderildi : 21/11/2012 12:39

(@GokhanUn)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu arada df -h çıktısı şu şekilde;

Filesystem            Size   Used  Avail  Use%  Mounted on
tmpfs                  2.0G     0     2.0G    0%   /lib/init/rw
udev                   10M    2.6M  7.5M   26%  /dev
tmpfs                  2.0G     0     2.0G    0%   /dev/shm
rootfs                  2.0G   6.8M  2.0G    1%   /
/dev/md1            454G   431G     0   100% /mnt

Gönderildi : 22/11/2012 14:06

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

www/html klasörü tüm sitelerin bulunduğu alandır. eğer o alan yoksa bişey söyleyemiyorum. 🙁

Gönderildi : 22/11/2012 14:32

(@fatihakkus)
Gönderiler: 372
Honorable Member

mnt klasörünün içini listeleyip bizimle ekran görüntüsünü paylaşırmısın

Gönderildi : 22/11/2012 15:18

(@GokhanUn)
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar teşekkür ederim, arkadaşım profesyonel biriyle görüşüp sorunu halletmiş, aynı sorunu yaşayan birine yardımcı olmak için çözümü buraya yazmak isterdim ama nasıl olduğunu hala bilmiyorum. Tek bildiğim bir şekilde yedeklerden 50gb silip erişimi sağladığı.

Gönderildi : 22/11/2012 17:56

(@hasanakgoz)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Bu konudan şöyle bir best practice dersi çıkarılabilir bir sunucunun yedeği kendi diskine alınmaz.

Gönderildi : 24/11/2012 05:38

Paylaş: