Forum

pfsense realip sips...

Bildirimler
Hepsini Temizle

pfsense realip sipserver mediand

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
480 Görüntüleme
(@ercan-g)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle merhaba;

sistemimde 1adet mediand1000 bir adet linux sipserver ve önüdede pfsense 2.0 var. metro ethernetle internete çıkıyoruz.voip için dışardaki bir firmadan hizmet alıyoruz. daha önce ghsdsl ile alıyorduk. mediantta ve sip serverda 92.li ip vardı. metro ile birlikte şu anda 6 adet 95 li ip aldım.

yapmak istediğim;

1-medianta ve sipservara bu 95li iplerden 2 tanesini verip hizmet aldığım yere bu ipleri tanımlatmak istiyorum.

2-local ağda kullanılan internetin ipsini bu 95 li ip üzerinden bir tanesine vermek istiyorum.

3.bana verilen 6 adet ipnin bir tanesini gatewey olarka tanımlayıp gerli kalan 5 ipyi kullanmak istiyorum.

yani alınan 6 adet ipnin 3 tanesini bu şekilde kullanmak istiyorum.

local ağımda 1 adet rdp içinkullandığım sunucu var local networkum 10.x.x.x şeklinde. pfsensete dhcp etkin değil. bütün bilgisayarlara elle ip tanımlaması yapıldı.

Bu konuda yardımlarınız bekliyorum.

Gönderildi : 11/04/2011 17:43

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

1) ( Doğru anladım acaba ) VoiceGateway'i Firewall arkasına koymayın. Ben çok sorun yaşadım.

SIP Service Operator'uyle ip tabanlı Authentication yapılmakta yoksa user/pw olarak mı? Eğer ip tabanlı erişim sağlanıyorsa normalde geçiş yapmak istediğiniz zamanı bildiren mail atmanız yeterli oluyor. Genede servis sağlayıcınızla telefon ile randevüleşmekte fayda var.

2) Sirketinizin internet ihtiyacını karşılayacak ip adresini PfSense e manuel ip adresi tanımlayarak verebilirsiniz. Yapılandırılımış PF üzerinden WAN ip adresini değiştirmeniz yeterli. Sorun çıkarmaması gerekiyor. Bende sorun olmamıştı.

3) üçücü soruda ne yapmak istediğinizi anlamadım. Biraz daha açıklayabilir misiniz?

Gönderildi : 11/04/2011 21:36

Paylaş: