Forum

Fedora 11 Samba Ser...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fedora 11 Samba Server

23 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
691 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar

Fedora 11 ile xp arasında dosya paylaşımı konusunda sıkıntı yaşıyorum. xp makine fedoraya ping atıyor fakat fedora üzerinde paylaşımda eksik yaptığım bi yapılandırma var sanırım samba serverı nasıl yapılandırmalıyım. yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 03/12/2010 03:43

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Bir seneden fazla olacak ama 🙂 Ubuntu Türkiye için hazırlanan dergide yazarlık yaptığım zamanlarda http://sudo.ubuntu-tr.net/sayilar/2009/09/ sayılı dergide bu konuyu anlatmıştım.

Bu arada Fedora sisteminde bir kaç tıklama ile kurabilirsin.

Gönderildi : 03/12/2010 04:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

aslında paylaşımı falan yaptım fakat eksik yaptıgım ne var diye düşünmekteyim kara kara anlatılanları uyguladım birebir

Gönderildi : 03/12/2010 04:04

(@ertanerbek)
Famed Member

aslında paylaşımı falan yaptım fakat eksik yaptıgım ne var diye düşünmekteyim kara kara anlatılanları uyguladım birebir

Fedora kullanmanın nedenini anlayamadım. Linux tarafında Debian için daha çok kaynak bulabilirsin ayrıca daha modifiye edilebilir bir sistemdir. Fakat fedora kullanacağım dersen illa, dergide anlattığım sistemler genel olarak tüm sambalar için geçerlidir. Sambayı sistem kurduktan sonra smb.conf dosyasında bulunan ayarlar ve smbpasswd için ayalar birebirdir.

Eğer çok yüksek syıda insana hizmet vereceksen Solarise bak derim ama yok 200 kişi üzerine çıkmayacaksan debiandan şaşma derim 😀

Gönderildi : 03/12/2010 04:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

valla bana kalsa şimdilik yanına bile yaklaşmak istemiyorum ama varolan bi yapıyı değiştirmeme hikayesi işte parayı veren düdüğü çalar misali 🙂

Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 03/12/2010 04:21

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Sitede bunun ile ilgili makale var...

Ertan,

Fedora ile ilgili nette bir kamyon belge var artı Fedora desktop olarak Ubuntu'dan sonra en çok  kullanılan Linux dağıtımı ki Fedora 14 ile bunu Ubuntu nun elinde alacaklar. Paket yönetiminin ubuntu veya diğer linux, buna debian da dahil, daha zor olduğunu zannnetmiyorum. Birinde apt-get derken birinde yum diyorsun.

Sunucu tarafında Rad Hat altyapısını kullanır ki tartışmaya gerek yok. Sonuçta sunucu araçlarının çoğu aynı. Samba Fedora da ne ise Debian da aynı... Bind, Samba, Apache, etc etc... Burada önemli olan elinin hangisine daha yatkın olduğu.

Bu arada Debian'ın rock-solid bir sunucu dağıtımı olduğu inkar edilemez bir gerçektir.

Samba sorusuna gelince...

Makale bu adreste:  http://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2008/11/22/microsoft-_3101_stemciler-_3101_cin-kullan-c-bazl-samba-dosya-sunucusu.aspx

Fedora üzerinde iki şeye dikkat edeceksiniz.

1- İptables üzerinde 137,138,139 ve 445 nolu portları açmanız gerekir.

2- Selinux.

Yönetim için Webmin yada Swat önerilebilir. 

Gönderildi : 03/12/2010 10:52

(@ertanerbek)
Famed Member

Ertan,

Fedora ile ilgili nette bir kamyon belge var artı Fedora desktop olarak Ubuntu'dan sonra en çok  kullanılan Linux dağıtımı ki Fedora 14 ile bunu Ubuntu nun elinde alacaklar. Paket yönetiminin ubuntu veya diğer linux, buna debian da dahil, daha zor olduğunu zannnetmiyorum. Birinde apt-get derken birinde yum diyorsun.

Sunucu tarafında Rad Hat altyapısını kullanır ki tartışmaya gerek yok. Sonuçta sunucu araçlarının çoğu aynı. Samba Fedora da ne ise Debian da aynı... Bind, Samba, Apache, etc etc... Burada önemli olan elinin hangisine daha yatkın olduğu.

Bu arada Debian'ın rock-solid bir sunucu dağıtımı olduğu inkar edilemez bir gerçektir.

Erdal Hocam,

Ben masa üstleri ile alakalı bir şey söylemedim ki 🙂 Hata birisini diğerine eşde koşmadım sadece neden kullanıyorsun anlamadım dedim varsa iyi bir sebebi, belki bende kullanırım :). Bu arada ubuntu ile fedora arasında ki desktop savaşları ile işin aslı pek ilgilenmiyorm işin aslı ben linux desktoplar ile ilgilenmiyorum 😀 ha bu arada birinciliği kim alır bilmemede ikiside gNome kullanırken ve gNome aynı kafa ile gittiği sürece bence düzenlenmiş gNome yapısı ile bence birinciliği Mint alır 😀 diğer ikiside alamaz.

Gönderildi : 03/12/2010 13:18

(@alikemalturker)
Noble Member

Ertancığım,

Valla Mint kullanmadım bilmiyorum. Ama her iki dağıtımda iki değişik masaüstü ile geliyor. KDE yada GNOME. KDE de görsellik öne çıkarken GNOME da basitlik ön tarafta. Mesela ben KDE kullanamıyorum. Çok karışık geliyor. Aynı problemi Win7 de yaşıyorum. Downloads klasörüne gidene kadar 50 kere tıklaman lazım. O yüzden ben GNOME a yapılan eleştirilere çok katılamıyorum.  

Mint nedir ne değildir bilmiyorum çünkü kullanmadım...

Gönderildi : 03/12/2010 13:31

(@ertanerbek)
Famed Member

Mint temelde Debian alt yapısını fakat Ubuntu dağıtımı üzerinden gerek görsel gerekse bazı free olmayan yazılımları direk kurulumda destekleyen oldukca yeşil bir dostumuz :).

Abi Windows 7 de download klasörüne gitmek için alında tek tıklama yeterli 🙂

İşin aslı Windows 7 nin çıkması ile birlikte Linux tarafında köklü değişiklikler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta gnome shell geliştirmesi ile bu iş yürümeyecektir 🙂

Gönderildi : 03/12/2010 14:11

(@alikemalturker)
Noble Member

Orada 50 derken mecazi anlatım olarak belirtmiştim... :)))

Masaüstü kısayollarını kullanarak tabiki erişim kolaylaşır 🙂 

Gönderildi : 03/12/2010 14:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

linux uzmanı olucam yakında fakat dosya paylaşımı yapamayan bi uzman 🙂  çalışma grubundaki pcleri göster dediğimde xp makşne üzerinde samba gözüküyo fakat paylaşıma hala giremiyorum.

fedora üzerinde windows networke tıkladıgmda

unable to mount location

failed top retrieve share list from server  hata mesajını alıyorum.

Gönderildi : 03/12/2010 20:51

(@ertanerbek)
Famed Member

Windows üzerinde gelişmiş dosya paylaşımını etkinleştir ve smbpasswd ile Linux üzerindeki kullanıcıların samba passwordlerini oluştur

Gönderildi : 03/12/2010 21:09

(@Anonim)
Konu başlatıcı

windows üzerinde gelişmiş dosya paylaşımını derken ?? smbpasswd oluşturdum kullanıcılar için

Gönderildi : 03/12/2010 21:21

(@ertanerbek)
Famed Member

windows üzerinde gelişmiş dosya paylaşımını derken ?? smbpasswd oluşturdum kullanıcılar için

Bir explorer penceresi açıp kalsör seçenekleri görünüm kısmına bakarmısın. Tahmin ediyorum sorun Windowsların kendi kullanıcı adları ile tanımlama yapmaya çalışmasından kaynaklanıyor.

Gönderildi : 03/12/2010 21:29

(@Anonim)
Konu başlatıcı

basit dosya paylaşımını zaten kullanmıyorum. windows üzerinde samba kullanıcısının username ve password aynı şekilde yapılandırılmış

Gönderildi : 03/12/2010 21:34

(@ertanerbek)
Famed Member

Garip bir durum testparm çıktısını buray bir yazsana bakalım birşey çıkacak mı ?

Gönderildi : 04/12/2010 00:08

(@alikemalturker)
Noble Member

Fedora üzerinde iptables ve Selinux i devreden çıkartmadan yada bunlar üzerinde gerekli ayarları yapmadan paylaşıma ulaşamazsınız. 

Sitedeki makalei izlerseniz, sorunsuz bağlanırsınız

Kolay gele 

Gönderildi : 04/12/2010 14:48

(@OnurVARGUN)
Gönderiler: 157
Estimable Member

Bu arada alakasız bir yerden gireceğim ama işletim sistemlerinde Debian bir hayal e adım atıyor ,

Çok yakında linux çekirdeği yerine freebsd çekirdeğini kullanan işletim sistemini çıkarıyor ,

Debian ın araçları kullanılır olucak ama çekirdek kararlı Freebsd ,

Bir Debian ve Freebsd kullanıcısı daha ne ister ki 🙂

Ertan,

Makale bu adreste:  http://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2008/11/22/microsoft-_3101_stemciler-_3101_cin-kullan-c-bazl-samba-dosya-sunucusu.aspx

2- Selinux.

Gönderildi : 04/12/2010 16:07

(@ertanerbek)
Famed Member

Bu arada alakasız bir yerden gireceğim ama işletim sistemlerinde Debian bir hayal e adım atıyor ,

Çok yakında linux çekirdeği yerine freebsd çekirdeğini kullanan işletim sistemini çıkarıyor ,

Debian ın araçları kullanılır olucak ama çekirdek kararlı Freebsd ,

Bir Debian ve Freebsd kullanıcısı daha ne ister ki 🙂

Ertan,

2- Selinux.

Bunu tam olarak anlamadım, Debian Linux çekirdeğini komple bırakarak tamamen FreeBSD mi geçecek yoksa Linux ve FreeBSD versionları ile iki ayrı yolmu çizecek.

Gönderildi : 04/12/2010 16:33

Sayfa 1 / 2
Paylaş: