Forum

Website erişim hakk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Website erişim hakkında

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
381 Görüntüleme
(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selam Arkadaşlar;

Yaşadığım ilginç bir sorunuma yardım isteyecekdim.

GW : squid + dansguardian + iptables mimarisi üzerinde 

Domain : testwebsite.com

testwebsitesi ISS üzerinde hizmet weren vede onunde load balance cihazı olan bir sunucu. load balance cıhazının arkasında 3 adet web server var.

şirket içerisinde testwebsite.com adresine giden kullanıcıları bazısı bağlanırken bazısı bağlanamıyor.. 

Nedeni ne olabilir acaba

Ortamda AD var. kullanıcıların hepsi aynı dns görüyor. aynı gw kullanıyor. dansguardian üzerinde var olan farklı  filter gruplardan girende var girmeyende

Yaptıklarım:

1.  giren vede girmeyen her iki makinede testwebsite.com çözümlediği ip aynı
  2. sistem vede explorer güncellemelerin hepsi yapıldı.
  3. antivirüslerin hepsi (nod32 ) güncel. ve merkezi yerden  güncelleme alıyorlar. buna dair herhangi bir wirüs gözükmüyor.
  4. onlarca test ettiğim sitelerin arasında sadece testwebsite.com sitesinde bu hatayı veriyor. AD dns clear cache yaptım. forwarder dns değiştirdim sonuş değişmedi.
  5. Websunucuların hepsini restart ettim.  herhangi bir sorun yok. ki bu problem sadece benım şirketinde var. dışarıdan kimse yaşamıyor. Bölgeler gibi
  6. squid clear cache yaptım ve log dosyalarını temizledim.

i,şin kötü tarafı şirket içinde dalga dalga sorun yayılıyor. 

yardımlarınız için şimdiden tşk ederim

Gönderildi : 15/09/2010 18:57

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Ali merhaba ;

host dosyasına kayıt girmeyi dene. Olmazsa gpo'dan adresi ve IP'yi bypass et. Bu işlemle proxye uğramadan giriş yapabilirler. İşlemler sonunda gpupdate /force ile policy çek client'a.

Gönderildi : 15/09/2010 20:15

(@alibirinci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çözümlediği ip doğru olduğu için host dosyasına yazsamda çözüm olmadı.

proxy kaldırıp direk modem uzerinden cıkarttığımda sorun yok..

Gönderildi : 15/09/2010 20:37

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

GPO ile proxy bypass dene bakalım birde.

Gönderildi : 15/09/2010 20:40

(@alibirinci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sorunu Buldum.

Eski modemim yerine Vigor2700v yerine Vigor 2710VN model modem almıştım. eski modemi yerine taktığımda sorunlarım çözülmüş oldu..

Sonuşta donanımsal cihaz;

modem üzerinde yazılımsal update varsa onu yukleyip birde teknik servis ile görüşüp modemde bununla ilgili bir ayarlama varsa tekrar paylaşırım..

iyi çalışmalar..

Gönderildi : 16/09/2010 13:28

(@alibirinci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teknik servisini aradım. Bircok firmanın teknik servisinde olduğu gibi olmaz imkansız gibi cümleler kullandırlar. Arkadaşlarda sizin gibi bunu normal olmadığını ama yapıyorsa  antidoss acık olmadığını , filterları kontrol etmeni guncel yazılı olup olmadığını syslog açık  paketleri kontrol etmem gerektiği gibi teknik anlamda yonlendirme yaptılar. Soyledikleride mantıklı idi.

Ama 2 gun çektiğim ızdırap bana yetti 🙂 testtimi yaptığımda Geri bildirim yapağım.. başka fikri olan arkadaşlarda varsa  ve paylaşırsa sevinirim..

Gönderildi : 16/09/2010 16:09

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Gönderildi : 04/12/2010 14:15

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Sorunu Buldum.

Eski modemim yerine Vigor2700v yerine Vigor 2710VN model modem almıştım. eski modemi yerine taktığımda sorunlarım çözülmüş oldu..

Sonuşta donanımsal cihaz;

modem üzerinde yazılımsal update varsa onu yukleyip birde teknik servis ile görüşüp modemde bununla ilgili bir ayarlama varsa tekrar paylaşırım..

iyi çalışmalar..

Ali Bey merhabalar,

Domain adınızı buraya yazabilirmisiniz acaba. Birde Proxy kaldırdığınızda sorunun hala devam ettiğini söylemişsiniz, mümkünse direk olarak bir PC yi modeme takıp denermisiniz, sorun aynı ise domain adınıza A kayıdı yapılıp www nin buna cname olarak tanıtılmak yerine A kayıdı olarak tanılıp tanıtılmadığını kontrol ediniz.

Gönderildi : 04/12/2010 14:23

Paylaş: