Forum

Samba paylaşımların...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Samba paylaşımlarına ulaşamama sorunu

21 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
1,778 Görüntüleme
(@ridvan)
Gönderiler: 55
Estimable Member
Konu başlatıcı

Fedora 12 kurdum, kurulum sırasında Samba yı da seçip kurdum.

root kullanıcısıyla girdim, Desktop da paylas isimli klasor olusturdum, herkesin paylas klasor izinlerinde full izni var, komut satırından da çek ettim, izinler de sorun yok. Linux userım olan fedora için Samba userını wfedora olarak olusturdum. samba.conf icine paylasım icin sunu ekledim

[paylas]

path = /root/Desktop/paylas

public = yes

writable = yes

Sorun 1.

security = user iken   linux makinaya XP den \\192.168.48.10  ulasmak isteyince kullanıcı adı ve şifre soruyor. kullanıcı adı wfedora ve password u yazıp girmek istiyorum, ama kabul gormuyor ve yine soruyor. hatta linuxmakinaismi\wfedora    olarak girmek istedim kullanıcı adını ama yine olmadı. Fakat linux username i olan fedora ve şifresiyle girince paylas klasorunu goruyorum artık, ama içine girmeye calısınca iznin yok diyor. Neden olabilir anlamadım? Birincisi samba user ı olan wfedora ile girmesini beklerdim olmadı, ikincisi Linux userı fedora ile nasıl girdi de paylas klasorunu gordum? Ve fakat fedora Linux userı izni olmasına ragmen de paylasın icine giremedi?

Sorun2.

security = share yapınca      bu sefer \\192.168.48.10 ile paylas klasoru direk gorundu fakat icine giremiyorum. Kullanıcı ve şifre sormadan izniniz olmayabilir diyor. Buradaki sorunu da anlamadım. Neden olabilir?                     

Gönderildi : 04/02/2010 18:40

(@OnurVARGUN)
Gönderiler: 157
Estimable Member

Sorun 1 için aklıma gelen ilk şey

oluşturduğun samba kullanıcısına 

açtığın paylaşımda samba üzerinden izin vermemişsin bunu kontrol edermisin

Gönderildi : 05/02/2010 14:42

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

smbpasswd -a wfedora

Password:XXXXXXX

Kolay gele

E

Gönderildi : 07/02/2010 23:45

(@ridvan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorun 1 için aklıma gelen ilk şey

oluşturduğun samba kullanıcısına 

açtığın paylaşımda samba üzerinden izin vermemişsin bunu kontrol edermisin

Aslında izin vermeme rağmen istediğimi elde edemeyince, samba.conf içine public=yes bile yazdım.

Hem Samba izinleri hemde Linux klasör izinleri arasında en kısıtlayıcı olan mı kullanılır Windowsdaki gibi, nasıl bir mantık var hocam?

Bu arada şunu da sorabilir miyim, samba.conf dosyası case sensitive midir? Ve mesela public=yes yazarken   eşittir işaretinden önce ve sonra boşluk bırakmakla bırakmamak arasında bir fark var mıdır? Linux de yeni oldugum için zorlanıyorum biraz aklıma gelmişken sorayım dedim.

Gönderildi : 08/02/2010 18:50

(@OnurVARGUN)
Estimable Member

[yedekmikro]
    valid users = onur,acronis,MRK-TERM01,MRK-TERM19,MRK-TERM32
    path = /external/mikroyedek
    write list = onur,acronis,MRK-TERM01

valid users = bu paylaşıma erişebilecek olan samba kullanıcıları

write list = bu paylaşıma yazma hakkına sahip olan kullanıcılar

örnek olması açısından yukarıda bir samba paylaşımına kullanıcı bazlı nasıl hak verildiğini görebilirsin .

Ama şuna dikkat etmen gerekir linux haklarından 777 vermediğin sürece samba da yazma hakkı versende dış kullanıcılar o paylaşıma yazamazlar.

eşittir işaretinden sonra boşluk bırakabilirsin problem olacağını düşünmüyorum.

Gönderildi : 08/02/2010 20:12

(@alikemalturker)
Noble Member

Ama şuna dikkat etmen gerekir linux haklarından 777 vermediğin sürece samba da yazma hakkı versende dış kullanıcılar o paylaşıma yazamazlar.

Linux de hiçbir zaman bir klasöre 777 hakkı verilmez. MS mi bu? Eğer yukarıda yazdığım işlemi yaparsanız paylaşımı görebilirsiniz.

Site de bununla ilgili makale var. tdsam veritabanında kullanıcı yaratmadığınız sürece ve security=user oldupu sürece erişim yapamazsınız.

kolay gele

Gönderildi : 08/02/2010 22:31

(@OnurVARGUN)
Estimable Member

Cevabınız ve tarzınız gayet açıklayıcı

Gönderildi : 09/02/2010 02:22

Park
(@Park)
Gönderiler: 7
Active Member

Linux de hiçbir zaman bir klasöre 777 hakkı verilmez. MS mi bu? Eğer yukarıda yazdığım işlemi yaparsanız paylaşımı görebilirsiniz.

Site de bununla ilgili makale var. tdsam veritabanında kullanıcı yaratmadığınız sürece ve security=user oldupu sürece erişim yapamazsınız.

kolay gele

Bu da nereden çıktı ? sorunun yanıtı için 777 kullanmamalısınız demek başka  " Linux de hiçbir zaman bir klasöre 777 hakkı verilmez." demek ise bambaşka.. ve YANLIŞ. Permission konusundaki bilgilerinizi yeniden tazeleyin..

Kolay gelsin.

Gönderildi : 09/02/2010 14:09

(@alikemalturker)
Noble Member

kolay gele

Bu da nereden çıktı ? sorunun yanıtı için 777 kullanmamalısınız demek başka  " Linux de hiçbir zaman bir klasöre 777 hakkı verilmez." demek ise bambaşka.. ve YANLIŞ. Permission konusundaki bilgilerinizi yeniden tazeleyin..

Kolay gelsin.

Permission konusunda emin olun bana tavsiye verecek en son kişi belki de sizsiniz(Özellikle Nix üzerinde). Linux de hiçbir zaman 777 hakkı verilmez->kullanılmaz->kullanmamalısınız, vs vs vs. 

Buradaki verilmez kelimesinin ne anlama geldiğini anlamak lazım önce. Tabiki komut satırına yazarsınız chmod 777 olur biter. Ancak cümleyi iyi okumak lazım. Ne demek istediğini görmek, anlamak lazım.

Onurcuğum,

Kusura bakma tarzım aslında bu değildir. Proje arası hızlı cevap yazıyorum. Yanlış anlaşılma oldu ise kusura bakma sakın. Tekrar pardon. 

Kolay gele 

Gönderildi : 09/02/2010 18:40

(@ridvan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

[yedekmikro]
    valid users = onur,acronis,MRK-TERM01,MRK-TERM19,MRK-TERM32
    path = /external/mikroyedek
    write list = onur,acronis,MRK-TERM01

valid users = bu paylaşıma erişebilecek olan samba kullanıcıları

write list = bu paylaşıma yazma hakkına sahip olan kullanıcılar

örnek olması açısından yukarıda bir samba paylaşımına kullanıcı bazlı nasıl hak verildiğini görebilirsin .

eşittir işaretinden sonra boşluk bırakabilirsin problem olacağını düşünmüyorum.

Değerli hocalarım, konuyu açan biri olarak dolaylı da olsa yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiysem çok özür dilerim.

Onur hocam valid users kısmında sadece samba da tanımladığımız userları, writelist kısmında sadece Linux yerel kullanıcılarını belirtiyoruz değil mi? Doğru mu anladım acaba?

Şunu da çok iyi anlayamadım: security=share oldugu durumda samba user tanımlamaya gerek var mı? Yani direkt olarak Linux userları mı kendi haklarıyla erişecektir? O zaman samba.conf için de  valid users kısmında samba userları tanımlanıyorsa bu satıra da gerek kalmayacak demek doğru mu? Burası çok kafa karıştırıcı geldi

Şimdiye kadar cevap veren herkese teşekkür ederim, bizleri aydınlatıyorsunuz.

Saygılarımla,

Gönderildi : 09/02/2010 19:02

(@OnurVARGUN)
Estimable Member

Her iki kullanıcı grubuda samba kullanıcıları ,

benim bildiğim kadarı ile security = share derseniz samba user tanımlamanıza gerek yok ama 

security = share yada security = user  da olsa paylaşıma açacağınız klasöre yazma hakkı vermek istiyorsanız öncelikle bunu linux üzerinden yazma hakkı vermeniz lazım diye biliyorum , yukarıda yanlış anlaşılan 777 de bunu anlatmak istedim yanlış kullanılmış olabilir.

Bende gereksiz bir yazı yazdım.Zamanını aldığım tüm arkadaşlar dan özür diliyorum

konuyu kapatıp çözüme bakalım

Gönderildi : 09/02/2010 19:31

(@alikemalturker)
Noble Member

Konunun çözümünü adım adım anlatıyorum

MS tarafında ali diye bir kullanıcı yaratın. 

Linux tarafında  

#groupadd deneme

useradd -m -G deneme -c "Ali gel" "ali"  ->ali Gel adı ve soyadında ali kullanıcı adlı birini ekledik. sana şifresini gir diye soracak iki kere. Bu kullanıcı adı ve şifre windows tarafı ile aynı olacak.

#mkdir /deneme

#chgrp ali /deneme

#chown ali /deneme

#chmod 755 /deneme 

Şimdi  bu kullanıcıyı samba veritabanına ekleyelim.

smbpasswd -a ali vdiyeceksin aynı şifreyi gene gireceksin

sonra /etc/samba/smb.conf dosyasında

security = share

[deneme]

comment = Ali Gel dizini

path = /dizin_adi

valid users = ali

read only = No 

Sonra da Windows tarafında

\\Samba_IP_Adresi

Kullancı adı = ali

Şifre = Şifre_Neyse

Kolay gele 

Gönderildi : 09/02/2010 20:36

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Herşey bilgi ile olsa keşke...

" Linux de hiçbir zaman bir klasöre 777 hakkı verilmez. MS mi bu? "

Böyle bir cümle kurmanın, çok ama çok mantıklı bir sebebi olması lazım hocam. Hele ki bunu sizin gibi biri söylüyorsa. 

En basitten, web sitesi mantığına gitsem, joomla kurduğumuzu varsayalım, eğer siz images klasörüne 777 vermezseniz, nasıl resim yükleyebilirsiniz ?  

Konu ile ne alakası var demeyin, Linux bir sunucuda barınıyor web sitesi ya... Onu da geçtim, samba paylaşımdaki abs.xls dosyasını, aynı anda hem Ahmet hem Mehmet kullanmak isterse bu nasıl olabilir ?

Amacım saygısızlık değil, cümle belli ki bir tecrübe cümlesi, ve sebep öğrenmek.

Keyifli forumlar...

Gönderildi : 10/02/2010 00:55

(@ridvan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Erdal hocam çok teşekkür ederim.

Cevap yazan değerli arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Gönderildi : 10/02/2010 14:46

(@alikemalturker)
Noble Member

Web sitesi için geçerli ise durum ki oradad işler biraz değişik .htacess, redirection  etc etc etc ile gerekli önlemleri alır açığınızı kapatırsınız. Mehmet ile ahmet aynı dosyaya erişmek istiyorlarsa ve ayrı ayrı makinelerden sunuculara ulaşıyorlarsa o zaman ahmet ve mehmet e bir grup yaratırsınız, ikisini o grubun içine koyar ve o gruba gerekli hakları verdikten sonra işlem tamamlanır.

777 hakkı verilmez cümlesinin aslında anlatmak istediği şu idi. Güvenlik nedeni ile bu MS olur Linux olur Mac OS olur, hiçbir zaman her kullanıcıya full access hakkı verilmemeli. Bu demek istemiştim ama Windows cular Full Access to Everyone 'a alışık oldukları için tabi bunu anlamak biraz zaman alabilir 🙂

Sevgiler.. 

Gönderildi : 10/02/2010 15:38

Park
(@Park)
Gönderiler: 7
Active Member

kolay gele

Kolay gelsin.

Permission konusunda emin olun bana tavsiye verecek en son kişi belki de sizsiniz(Özellikle Nix üzerinde). Linux de hiçbir zaman 777 hakkı verilmez->kullanılmaz->kullanmamalısınız, vs vs vs. 

Buradaki verilmez kelimesinin ne anlama geldiğini anlamak lazım önce. Tabiki komut satırına yazarsınız chmod 777 olur biter. Ancak cümleyi iyi okumak lazım. Ne demek istediğini görmek, anlamak lazım.

Onurcuğum,

Kusura bakma tarzım aslında bu değildir. Proje arası hızlı cevap yazıyorum. Yanlış anlaşılma oldu ise kusura bakma sakın. Tekrar pardon. 

Kolay gele 

Sen öyle zannet, permission konusundan bir haber oldugunu söyleyeyim, nix mix deyip de karşındaki insanı hiç tanımadan ne hoş..

Bence biraz kendini geliştirmelisin bu permission konusunda.

Gönderildi : 11/02/2010 01:40

(@alikemalturker)
Noble Member

Hadi o zaman derslere başlayalım.. Nerede ne zaman bildirin gelelim..

Gönderildi : 11/02/2010 10:59

(@ertanyildizdal)
Gönderiler: 285
Reputable Member

Merhaba arkadaşlar samba üzerinde paylaşım sorunu malesef bende de var. aşağıda neler yaptığımı tek tek anlatayım

- Red hat sunucu üzerine samba kurdum ve smb.conf içerisinden ağ ayarlarını yaptım.

- Serverı win makinelerin ağında görmeye başladı. Fakat içerisine girmeye çalıştığımızda erişim hakkı ile ilgili hata veriyor.

- Deneme amaçlı bir klasör oluşturdum ve 775 olarak chmod yaptım.

- Deneme amaçlı kullanıcı oluşturdum ve bunu smbpasswd ile samba kullanıcılarına da ekledim 

- smb.conf içerisinden klasör paylaşım ayarlarını yaptım. 

- yukarıdaki işlemler sonucunda Server hala erişim hatası verip paylaşımı açmıyordu.

- Security ayarını "share" ve "user"   ile değiştirdim defalarca servisleri restart ettim gene olmadı.

- Webmin kurup Samba içerisinden yeni bir klasör, kullanıcı ve paylaşım ayarladım  gene olmadı.

- Hala serverı tıkladığımda yada ip ile ulaşmaya çalıştığımda yetkimin olmadığını söylüyor.

- Ağdaki başka bir Red Hat sunucuya aynı işlemleri gerçekleştirdim benden paylaşım için şifre istiyor girdiğimde de paylaşımı açıyor.

- Yukarıdaki yazıları okuduktan sonra herşeye tekrar baştan başladım ama ilk sunucumda başarılı olamadım nerede nasıl bir yanlış yapıyor olabilirim.

Gönderildi : 18/02/2010 20:05

(@TaylanOzgur)
Gönderiler: 11
Active Member

iyi hos da Park sen de kimsin? Adama bir sürü afra yapmıssın ama ne tecrubenden bahsediyosun ne konuyla alakalı adam gibi bir yanıt veriyorsun? bana sen sanki fake bir user mıssın gibi geldi...

Gönderildi : 04/03/2010 18:57

Sayfa 1 / 2
Paylaş: