Forum

Disk Mount işlemi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Disk Mount işlemi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,393 Görüntüleme
(@ridvan)
Gönderiler: 55
Estimable Member
Konu başlatıcı

Linux de cok yeniyim, daha yeni Fedora kurdum.

Biraz degisik ama icine girince sizi ceken bir yapısı var hemen kolay anlasılmıyor, alısmak lazım sanırım.

Mount işlemine takıldım. Fedora yı grafik ekran acılacak sekilde kurdum. Simdi yeni bir disk eklersem grafik ekranda acınca Fedorayı ,otomatikman tanıyacakmı diski yoksa yeniden mount etmem gerekirmi( tanısa bile). Cunku text modda acmak istiyorum denemeler yapmak istiyorum. Diski hep gorsun istiyorum.

Bir de aklıma şu geliyor. Linux de yeni takılan bir disk vb mount etmek gibi işlemler gerekiyorsa, Linux u kurarken kendisi otomatik mi mount etti, yoksa farkında olmadan ben mi yaptım:-)  bunu anlayamadım?

cevaplarsanız tesekkur ederim

Gönderildi : 26/01/2010 16:06

(@fatihakkus)
Gönderiler: 372
Honorable Member

Linuxtede windows gibi bazı doanımları otomatik tanır bazılarını sen kurman gerekebilir.

2) text modda açmak derken linux makinene ssh ile bağlanırsan makineni text modda açmış olursun.

Ayrıca disk kendisi linuxta görmüyor.Senin mount etmen gerekecek.Bir kez tanıttıktan sonra ikinci kez tanıtmana gerek kalmaz.

Linuxu kurarken otomatik mount ediyor.Sen yapmıyorsun. Sen sadece istersen partitionlara ayırıyorsun istemez isen o defoult olarak parçalıyor zaten.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 26/01/2010 20:25

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Merhabalar

Fedora default olarak grafik modda açılır yani init 5 de açılır. Eğer komut satırından açsın, daha az kaynak tüketsin be istediğim zaman grafik arayüzüne geçerim diyorsanız o zaman init 3 de açacaksınız. Bunu yapmak için

#vi /etc/inittab yazın

o dosya içerisindeki init:default:5(tam hatırlamıyorum) değerini 3 olarak değiştiriseniz o zaman komut satırından açar. Ayrıca geçerli olarak gelen ayarlarda root olarak sisteme girişiniz yasaklanmıştır. Komut satırı haricinde root olarak çalışamazsınız.

Disk mount etme işine gelince, Fedora taktığınız diskleri otomatik olarak görecektir. Tanıtmanıza gerek yok. Eğer diskiniz NTFS ise ntfs3g desteğini kurmanız gerek. FAT i tanımaz. Ama benim harici diskim ext3 yada 4 diyorsanız zaten sorun yok. Ototmatik olarak tanıyacaktır.

Eğer sisteme yeni bir disk takıyorsan onda da herhangi bir sorun olmaz. Diskini görür ancak formatlayıp sisteme tanıtman yada el ile fstab içine yazman gerek.

Kolay gele 

Gönderildi : 26/01/2010 22:48

(@ridvan)
Gönderiler: 55
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkür ederim,  ntfs3g desteğini nasıl kurabilirim bir rpm paket mi aramalıyım acaba?

Gönderildi : 27/01/2010 13:03

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Eğer default kurulum yaptığı iseniz kurmanıza gerek yok. 

eğer diski tanımaz ise

yum install ntfs-3g

Kolay gele

Not:yukarıdaki komutu root olarak çalıştıracaksın 

Gönderildi : 27/01/2010 20:34

Paylaş: