Forum

PfSense Türk&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

PfSense Türkçe döküman

19 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
1,233 Görüntüleme
(@seyfullahtanriverdi)
Gönderiler: 362
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba çözümpark sakinleri sizlerden bu kardeşinize yardım etmenizi rica ediyorum.Pfsense Firewall kurdum şirketimize ama bir türlü Squid + SquidGuard + LightSquidüçlüsünü bir türlü istediğim gibi ayarlıyamıyorum. Bazı kullanıcılar kısıtlarken bazılarına tam yetki vereceğim. Bunu nasıl yapabilrim. Sizlerin yardımlarını bekliyorum.

Gönderildi : 22/01/2010 20:29

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

(@MuharremGOKTAS)
Gönderiler: 269
Reputable Member

Makalelere rağmen takıldığınız bir bölüm varsa bizimle paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.Proxy Filter altındaki ACL bölümünden gruplar oluşturarak farklı filtreleme ve zaman dilimlerine göre farklı müdahale etmesini sağlayabilirsiniz.

Gönderildi : 22/01/2010 22:34

(@seyfullahtanriverdi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bu dediğiniz ACL bölümünden gruplar yapıyorum. Ama olmuyor. Mesala Facebook ve video sitelerini yasaklamak istiyorum. ama olmuyor hiç biryeri açmıyor o zaman. Engellemek istememdeki neden bağlantı sıkıntısı çekiyoruz. Bundan dolayıda internetimiz çok yavaş kalıyor. Bunun için video ve benzeri siteleri facebook gibi video paylaşım siteleri engellenirse bağlantı hızlanıyor. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim.

Gönderildi : 23/01/2010 11:44

(@seyfullahtanriverdi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Uğur bey eklemiş olduğunuz linklere baktım ama bir türlü yapmadım olmadı.Bu konuda arkadaşlarda türkçe bir e-book belge veya dküöman varsa pfsense yi anlatan benim için daha iyi olur. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/01/2010 13:55

(@MuharremGOKTAS)
Gönderiler: 269
Reputable Member

Öncelikle ProxyFilter blacklist update yaptınızmı? Yaptıysanız Default sekmesi altındaki  Destination rule bölümünde birçok katagori açılmış olması lazım.Burada olmayan engellemek veya izin vermek istediğiniz siteleri proxyfilter altındaki destination bölümünden gruplandırabilirsiniz.ACL bölümünden grup oluşturacaksınız ve bu grup ayarlarında destination ruleset bölümünde kendi oluşturduğunuz grubu ve diğer grupları görüyor olmanız lazım.Burada dikkat etmeniz gereken nokta  solda ve sağda iki ayrı bölümün olduğu.Eğer time bölümünden bir zaman aralığı belirlediyseniz  sol tarafta bu zaman aralığında ne yapacağını sağ taraftada zaman aralığı dışında kalan bölümlerde nasıl hareket edeceğini seçiyorsunuz.Örneğin ben işyerinde çay ve yemek molalarında facebook vb.. sitelere izin verirken çalışma saatlerinde kapatıyorum.Sorunsuz çalışıyor.

Gönderildi : 23/01/2010 14:41

(@omeralbayrak)
Gönderiler: 203
Estimable Member

Merhaba;

sorununuz PfSense ile tam olarak ilgili değil.daha çok squid mantığı ve yönetimi ile ilgili sorun yaşıyorsunuz sanırım. bunun için öncelikle squid in mantığını ve yapılandırmasını incelemeniz gerekmekte. çünkü kullandığınız sistemler squid tabanlı olduğu için öncelikle yapılandırma konusunda biligi sahibni olmanızda fayda var. aşağıdaki linklerin yardımcı olacağını düşünüyorum.

http://www.enderunix.org/docs/squid-ntlm.pdf

http://web.deu.edu.tr/doc/yardim/squid/elkitabi-1.html

http://www.mutasyon.net/makaleoku.asp?id=764

http://www.furkancaliskan.com/belgeler/squid-dansguardian-iptables-webmin.pdf

Gönderildi : 23/01/2010 14:48

(@seyfullahtanriverdi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar cevabınız iin teşekkür ederim. Sizlerden Pfsense  hakkında belge ve döküman istiyorum. Kullanımı konusunda öğrenmiş olurum.İngilizce de olursa fark etmez çeviri programları ile birşekilde halletmeye çalışırım.Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 23/01/2010 16:59

(@seyfullahtanriverdi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Benim asıl sorunum Squid+SquidGuard çalışıyor fakat istediğim gibi engelleme yapamıyor ve logları alamıyorum.Aldığım hata şu şekilde

LigthSquid diagnostic.
Error : report folder '/var/lightsquid/report' not contain any valid data! Please run lightparser.pl (and check 'report' folder content)
Please check config file !

Variable value
$tplpatph /usr/local/www/lightsquid/tpl
$templatename base
$langpatph /usr/local/share/lightsquid/lang
$langname eng
$reportpath /var/lightsquid/report
Access to '/var/lightsquid/report' folder yes

folder content:

SuidGuard ile yaptığım engelleme ise işe yaramıyor.Bu işlemlerin başlangıcındaki ayarlamalar nasıl yapılıyor. Neler yapmam gerekiyor. Bu konuda sizlerden yardım istiyorum.Umarım bu konuda yardım edersiniz.Şimdiden teşekkür ediyorum. Herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 25/01/2010 13:49

(@OnurVARGUN)
Gönderiler: 157
Estimable Member

http://files.pfsense.org/tutorials/squidguard/squidGuardQuick.htm

bu video işini görür.

Gönderildi : 25/01/2010 14:29

(@seyfullahtanriverdi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sorunu hallettim.Sonunda log alabiliyor.Engelleme yapabiliyorum artık.

Gönderildi : 26/01/2010 18:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

geri bildirim için teşeşkürler

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/01/2010 18:16

(@OnurVARGUN)
Gönderiler: 157
Estimable Member

Nasıl çözdünüz?

Gönderildi : 26/01/2010 18:24

(@serkanuz)
Gönderiler: 47
Trusted Member

nasıl çözdünüz report folder '/var/lightsquid/report' not contain any valid data! Please run lightparser.pl (and check 'report' folder content) sorununu

Gönderildi : 26/05/2011 20:30

(@serkanuz)
Gönderiler: 47
Trusted Member

nasıl çözdünüz bu sorunu ?

Gönderildi : 26/05/2011 20:31

(@ibrahimbinsor)
Gönderiler: 8
Active Member

Merhabalar Muharrem bey.. Allah sizden razı olsun. İnanın kaç gündür pfsense Squidguard ile uğraşıyorum ve başım bu time acl lerle dertteydi ve bir türlü time ayarlamasını devreye alamıyordum. Halbuki Target Rules List başlığı altında sağ tarafta da "Target Categories for off-time" yazmasına rağmen ben bunu bir türlü göremiyordum. Neyseki açıklayıcı bilginizden sonra gözüm açıldı ve görmeye başladım. Teşekkür ederim. Saygılar.

Gönderildi : 08/06/2011 14:25

(@BeytullahGENC)
Gönderiler: 35
Eminent Member

nasıl çözdünüz report folder '/var/lightsquid/report' not contain any valid data! Please run lightparser.pl (and check 'report' folder content) sorununu

Cookie temizliği yapınız.

Gönderildi : 17/07/2011 02:38

(@BeytullahGENC)
Gönderiler: 35
Eminent Member

Cookie temizliği yapınız.

Gönderildi : 17/07/2011 02:38

(@serkanakbaba)
Gönderiler: 13
Active Member

Böyle durumlarda yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi öncelikle cookie
temizliği yada farklı bir tarayıcı üzerinden rapor almayı deneyin.

Başka kaynaklar olması için bende karşılaştığım farklı bir çözümü yazmak istedim.(o kadar kurulum yaptım sadece 1 kere bu şekilde düzelttim,diğer problemlerin hepsi cookie ile ilgiliydi)

Squid üzerindeki "log store direction" kısmındaki yolu lightsquid'te bulunan ayarlarla aynı yapmayı deneyin(refresh butonlarının altında bulabilirsiniz)

Gönderildi : 04/06/2013 17:47

Paylaş: