Forum

Uzaktaki Sunucudaki...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uzaktaki Sunucudaki Aktif Remote Desktop Oturumlarını Logoff yapmak (Uzaktan)

21 Yazılar
15 Üyeler
0 Likes
5,140 Görüntüleme
(@ahmetdemirkiran)
Gönderiler: 147
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Bir Arkadaşımın başına gelen bir durum üzerine bir tecrübe edindik ve bu tecrübeyi burada paylaşmak istedim

Problem;

Diyelim ki uzak lokasyonda bir sunucunuz var ve bu sunucu üzerinde maksimum sayıda kullanıcı oturum açmış durumda ve siz bu sunucuya erişmeniz gerekli;

Console ile rdp denediniz ama sonuç olumsuz, server üzerinde ilo olmadığını ve third party bir remote programda olmadığını varsayıyoruz. yani bir şekilde başına gitmeniz lazım müdahale için ama gidemeyecek durumdasınız işte tam bu noktada Microsoft sysinternals içerisinde bulunan pstools paketinde psexec komutu ile uzak sunucuya komut satırından bağlanıp aktif oturumları logoff edebilirsiniz.

Çözüm;

psexec aracını vermiş olduğum linkten indirdikten ve zipli dosyayı açtıktan sonra komut satırını açarak o dizine girelim.

1) psexec \\x.x.x.x -u kullanıcıadı -p şifre cmd (Bu komut bizim uzaktaki sunucunun komut satırına erişmemizi sağlar.)
Örnek: psexec \\127.0.0.1 -u admin -p password cmd

2) komut satırına düştükten sonra qwinsta  komutunu çalıştırarak aktif uzak masaüstü oturumlarını listeleriz.

3) logoff komutunu hangi oturumu kapatmak istiyorsak, o oturumun id'si ile ve /v parametresi ile çalıştıralım.
Örnek: logoff 2 /v

bu işlemlerden sonra mstsc ile normal bir şekilde uzaktaki sunucunuza login olabilir ve kullanabilirsiniz.

İyi Çalışmalar,

Gönderildi : 15/01/2009 14:25

(@mustafakasikci)
Gönderiler: 811
Noble Member

Gerçekten faydalı bir konu teşekkürler Ahmet Bey.

Gönderildi : 15/01/2009 15:57

(@ahmetdemirkiran)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gerçekten faydalı bir konu teşekkürler Ahmet Bey.

Rica ederim Mustafa Bey

Gönderildi : 15/01/2009 16:57

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhaba Arkadaşlar,

Bir Arkadaşımın başına gelen bir durum üzerine bir tecrübe edindik ve bu tecrübeyi burada paylaşmak istedim

Problem;

Diyelim ki uzak lokasyonda bir sunucunuz var ve bu sunucu üzerinde maksimum sayıda kullanıcı oturum açmış durumda ve siz bu sunucuya erişmeniz gerekli;

Console ile rdp denediniz ama sonuç olumsuz, server üzerinde ilo olmadığını ve third party bir remote programda olmadığını varsayıyoruz. yani bir şekilde başına gitmeniz lazım müdahale için ama gidemeyecek durumdasınız işte tam bu noktada Microsoft sysinternals içerisinde bulunan pstools paketinde psexec komutu ile uzak sunucuya komut satırından bağlanıp aktif oturumları logoff edebilirsiniz.

Çözüm;

psexec aracını vermiş olduğum linkten indirdikten ve zipli dosyayı açtıktan sonra komut satırını açarak o dizine girelim.

1) psexec \\x.x.x.x -u kullanıcıadı -p şifre cmd (Bu komut bizim uzaktaki sunucunun komut satırına erişmemizi sağlar.)

2) komut satırına düştükten sonra qwinsta  komutunu çalıştırarak aktif uzak masaüstü oturumlarını listeleriz.

3) logoff komutunu hangi oturumu kapatmak istiyorsak, o oturumun id'si ile ve /v parametresi ile çalıştıralım.

bu işlemlerden sonra mstsc ile normal bir şekilde uzaktaki sunucunuza login olabilir ve kullanabilirsiniz.

İyi Çalışmalar,

Teşekkürler Ahmet Bey,

Sizin söylediğiniz yöntemle sunucuyu restart etmeden sorunu hallediyoruz.

Gönderildi : 15/01/2009 17:27

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba Arkadaşlar,

Problem;

Çözüm;

İyi Çalışmalar,

Gerçektende güzel ve gerekli bir bilgi.Yalnız bir şey sormak istiyorum.Serverdaki işletim sistemini yazmamışsınız ama sanırım 2003 kullanılıyor.Test imkanım olmadığından soruyorum.Bu işlem tüm server işletim sistemleri için geçerlimidir?

Teşekkürler.

Gönderildi : 18/01/2009 13:13

(@ahmetdemirkiran)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rica ederim Uğur Bey.

Evet Server 2003 için deneme imkanım oldu. muhtemelen tüm windows server işletim sistemleri için geçerli olacaktır.

İyi Günler

Gönderildi : 18/01/2009 14:05

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Bu güzel ipucu için teşekkürler. Bu tip bilgiler paylaşım dünyasında çok değerli çünkü ortada üretilmiş ve denenmiş bir çözüm söz konusu.

Bende support durumu için küçük bir ekleme yapıyorum.

psexec tool'u;

Client tarafında Windows XP ve üzeri, server tarafında Windows Server 2003 ve üzeri sistemlerde kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 18/01/2009 16:53

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Bu güzel ipucu için teşekkürler. Bu tip bilgiler paylaşım dünyasında çok değerli çünkü ortada üretilmiş ve denenmiş bir çözüm söz konusu.

Bende support durumu için küçük bir ekleme yapıyorum.

psexec tool'u;

Client tarafında Windows XP ve üzeri, server tarafında Windows Server 2003 ve üzeri sistemlerde kullanabilirsiniz.

Sorumun cevabını aldım.Teşekkürler Serhat hocam ve Ahmet bey

Gönderildi : 18/01/2009 17:01

(@ahmetdemirkiran)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Serhat Hocam,

Rica Ederim ve Teşekkürler ayrıca.

Gönderildi : 18/01/2009 19:45

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Az önce denedim gayet başarılıydı. teşekkürler paylaşım için.

Gönderildi : 19/01/2009 15:39

(@cembarut)
Gönderiler: 68
Estimable Member

Çok teşekkür ederim çok işime yaradı doğrusu 

Gönderildi : 23/01/2009 14:29

(@akinbeslan)
Gönderiler: 605
Prominent Member

Merhaba,

windows7 de bu işlemi başaramadım.aşağıdaki gibi bir durum var.Yardimci olurmusunuz?

Gönderildi : 14/05/2010 20:26

(@OrhanGuzel)
Gönderiler: 54
Trusted Member

O kadar işime yaradıki  anlatamam 🙂 paylaşım için teşekkürler

Gönderildi : 19/07/2010 13:47

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba Akın bey .bende 7 ile aynı öesaı alıyorum.siz çözebildinizmi ?

Gönderildi : 19/07/2010 14:24

(@akinbeslan)
Gönderiler: 605
Prominent Member

Merhaba

Aslında ilk denemelerimde olmadı ancak sonra sorunsuz olarak çalıştı.Şuandada çalışıyor aynı komutlarla.

Aşağıdaki  adımları uyguladığınızdan eminmisiniz?

programı indirin - rar dan bir klasore çıkarın - cikardiginiz klasoru C: ye yapıştırın.Daha sonra çalıştıra cmd yazıp runas administrator olarak çalıştırıp c: satırına inin sırasıyla pstools  daha sonra  psexec \\gideceginizpcipsi -u kullaniciadi -p şifreniz cmd  '      yazdiginizda o bilgisayara ulasiyor olmalisiniz.

Daha sonra qwinsta komutu ile mevcut oturumlari listeleyebilirsiniz ve ' logoff IDno /v '  komutu ile o ID deki oturumu sonlandirabilirsiniz.

Gönderildi : 21/07/2010 13:07

(@Anonim)
Gönderiler: 0

merhaba

uzakta xp kurulu bir makinaya bu işlemi yapmak istediğimde aşağıdaki gibi bir hata veriyor.Yardımcı olabilirmisiniz.

/

Gönderildi : 08/08/2011 20:46

(@AHMETAYNACI)
Gönderiler: 14
Eminent Member

hocam teşekkürler bu açıklama güzel olmuş..

İndirilen program klasörünün içine girilerek bu işlemlerin yapılması lazım !!! bu kısmı unutmayınız!

Birde  logoff IDno /v komutundaki boşluklara dikkat edin. örnek olarak;

c:\WINDOWS\system32>logoff (boşluk) 1 (boşluk) /v

Saygılar 

Gönderildi : 24/03/2014 14:06

(@savasboluk)
Gönderiler: 34
Trusted Member

teşekkürler güzel bilgi,

domain ortamında oturum bulunamadı hatası alıyorum,

ne yapmak gerekir? 

Gönderildi : 02/12/2014 18:41

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

merhaba;

Bende bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim (:

mstsc aracına yeni eklenen promt, shadow, control ve noConsentPromt komutları da bu ihtiyaçlarımızı karşılamakta.

Group policy üzerinde

Computer Configuration \ User Configuration \
Administrative Templates\ Windows Components\ Remote Desktop Services \ Remote
Desktop Session Host \ Connections

\Set rules for
remote control of Remote Desktop Services user sessions

gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra  /noConsentPrompt komutu ile RDP ile bağlantı yapan kullanıcılarımızın oturumu üzerinde söz hakkı edinebilir, oturumu kapatmanın ötesinde oturumu yönetebiliriz.

Gönderildi : 02/12/2014 19:20

Sayfa 1 / 2
Paylaş: