Forum

Active Directory Sn...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Snapshot Otomatik Silme

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
369 Görüntüleme
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33004
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhaba,

Pek çoğunuz AD' nin snapshot özelliğini duymuş veya kullanıyorsunuzdur. Eğer daha önce duymamış ve konu hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/03/22/windows-server-2008-active-directory-snapshot.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2012/04/29/windows-server-2012-active-directory-snapshot-zelli-i.aspx

Bu makalelerde sizlere otomatik olarak snapshot almak için aşağıdaki gibi bir komut seti verilmiştir.

@echo off
ntdsutil snapshot "activate instance ntds" create quit quit
exit

Bu komut setini bir "bat" dosyası yapıp ardından zamanlanmış görevlere tanımlamak yeterli. Ancak ilerleyen günlerde şunu göreceksiniz ki bu zamalanmış görev ile tanımlanmış olan snapshot' lar bir süre sonra sizin Domain Controller makinenizin C diskinin hızlı bir şekilde doldurmaya başlar. Ancak bunları silmek zaten amacına hizmet etmeyen bir davranış olur, elle belirli sürelerde silmek ise hiç te mantıklı bir çözüm değil. Bende bu konuda bir ihtyaç olduğu için çok ciddi powershell komutları baktım, bir dizini okuyor şu kadar günden eski olan dosyaları başka bir yere alıyor veya siliyor gibi, ama günün sonunda çok daha basit bir yöntem buldum ve sizin ile paylaşmak istiyorum.

Aynı yukarıdaki bat nasıl snapsop alıyor ise, aşağıdaki bat ise en eski snapshot' ı siliyor.

Yani yukarıdaki kodu zamanlanmış görevlere tanımladığınız gibi aşağıdaki kodu da tanımlamanız disk dolma sorununuz çözecektir.

@echo off
ntdsutil.exe snapshot "list all" "delete 1" quit quit
exit

Umarım faydalı bir bilgi olmuştur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/05/2013 19:35

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Eline, bilgine sağlık hocam.

Gönderildi : 20/05/2013 19:49

Paylaş: