Forum

Exchange 2010 Kaldı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange 2010 Kaldırma Hataları | Uninstall cannot continue. Database Mailbox Database…|The execution of: “$error.Clear(); Troubleshooting

8 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,413 Görüntüleme
(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange 2010′u ortamdan kaldırırken çeşitli hatalar
alabilmektesiniz. Ben de bugün iki hata ile karşılaştım ve bunların
çözümünü bir yazıda toplamak istedim.

Exchange 2010 üzerinde rolleri tek tek kaldırırken, Mailbox role
kısmında bu hatayı aldım. Mail server üzerinde mailbox varsa bu hatayı
alabiliyorsunuz. Bu durumda tüm mailboxları diğer mail servera taşımanız
gerekiyor.

Oysaki benim ortamımda mail server kalamyacak ve hiç bir mailboxta
yoktu. Ancak system mailboxtan dolayı bu hatayı verdiğini gördüm.Almış
olduğum hata aşağıdaki gibiydi.

Bu hatayı gidermek için Exchange Management Shell’i açın.

Get-Mailbox -Arbitration | Disable-Mailbox -Arbitration -DisableLastArbitrationMailboxAllowed:$true komutunu uygulayın. Daha sonra uninstall sırasında bu adımı geçeceksiniz.

• Diğer bir  hata ise , tüm rolleri kaldırıp management tool kaldırırken aşağıdaki gibi alınan hatadır.

The execution of: “$error.Clear();
buildToBuildUpgrade-ExsetDataAtom -AtomName OrgLevelCt -DomainController
$RoleDomainController”, generated the following error: “An error
occurred with error code ’3221684226′ and message ‘The system cannot
find the file specified.’.”.

Bu hatayı ise, mail servera features kısmından RSAT ( Remote Server
Administration Tools ) kurun ve uninstall işlemi tekrarlayın.

Exchange 2010 Serverı uninstall ettiğinizi göreceksiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

Gönderildi : 16/04/2012 22:19

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

eline sağlık uğur. teşekkürler.

Gönderildi : 17/04/2012 01:16

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Uğur hocam hata devam ediyor, aşağıdaki hatayı veriyor.

Summary: 2 item(s). 1 succeeded, 1 failed.
Elapsed time: 00:00:11

Configuring Prerequisites
Completed

Elapsed Time: 00:00:00

Mailbox Role Prerequisites
Failed

Error:
This Mailbox server is responsible for generating an Offline Address Book. Removal of the Mailbox role is not permitted
Click here for help... http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=30939&l=en&v=ExBPA.14&id=d0faeb2a-79d3-4ded-aa40-20f3b187b414

Error:
Setup cannot continue with the uninstall because the 'powershell' (Machine: cgrexch01.cigirk.local) process (ID: 4556) has open files. Close the process and restart Setup.
Click here for help... http://technet.microsoft.com/en-US/library/ms.exch.err.default(EXCHG.141).aspx?v=14.1.355.1&e=ms.exch.err.Ex28883C&l=0&cl=cp

Error:
Uninstall cannot continue. Database 'Mailbox Database 0410991276': This mailbox database contains one or more mailboxes, mailbox plans, archive mailboxes, or arbitration mailboxes. To get a list of all mailboxes in this database, run the command Get-Mailbox -Database <Database ID>. To get a list of all mailbox plans in this database, run the command Get-MailboxPlan. To get a list of archive mailboxes in this database, run the command Get-Mailbox -Database <Database ID> -Archive. To get a list of all arbitration mailboxes in this database, run the command Get-Mailbox -Database <Database ID> -Arbitration. To disable a non-arbitration mailbox so that you can delete the mailbox database, run the command Disable-Mailbox <Mailbox ID>. To disable an archive mailbox so you can delete the mailbox database, run the command Disable-Mailbox <Mailbox ID> -Archive. Arbitration mailboxes should be moved to another server; to do this, run the command New-MoveRequest <parameters>. If this is the last server in the organization, run the command Disable-Mailbox <Mailbox ID> -Arbitration -DisableLastArbitrationMailboxAllowed to disable the arbitration mailbox. Mailbox plans should be moved to another server; to do this, run the command Set-MailboxPlan <MailboxPlan ID> -Database <Database ID>.
Click here for help... http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=30939&l=en&v=ExBPA.14&id=4a96fd69-9cec-4a48-9571-5c9e8ab3cfe9

Error:
Uninstall cannot continue. Database 'Public Folder Database 1535294252': Exchange isn't able to check for public folder replicas for "Public Folder Database 1535294252". Verify that the Microsoft Information Store service is running on CGREXCH01.cigirk.local, and that the database is mounted correctly.
Click here for help... http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=30939&l=en&v=ExBPA.14&id=b6e3b32a-8848-46cb-9567-72288ac15f60

Elapsed Time: 00:00:11

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2012 18:36

(@MuratDEGNEKCI)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Merhaba,

Ortamda iki adet exchange 2010 sunucu var.

Bu sunuculardan bir tanesinde şuan sadece mailbox rolu var.

Bu ikinci server üzerinden  mailbox rolünü kaldırmaya çalıştığım zaman sizin belirtmiş olduğunuz uyarıyı alıyorum.

Aşağıdaki Söylemiş olduğunuz bu komutu ikinci mailbox rolu olan kaldırmaya çalıştığım sunucumda çalıştırır isem diğer tüm roller üzerinde olan sağlam mail sunucuma bir zarar verir mi yada bir etki edermi ?

Teşekkürler

Get-Mailbox -Arbitration | Disable-Mailbox -Arbitration -DisableLastArbitrationMailboxAllowed:$true

Gönderildi : 14/06/2012 16:44

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

herhangi bir zarar vermez ama doğru olan komut aşağıda ki gibidir. arbitration mailbox'ları yeni mailbox sunucuda ki db ye taşımalısınız.

get-mailbox -arbitration | new-moverequest -targetdatabase xxxx

Gönderildi : 14/06/2012 19:50

(@recep.ortatas)
Gönderiler: 23
Eminent Member

merhabalar,

bugün exchange 2010 kaldırma problemi benimde başıma geldi,

her yolu denedim olmadı bir türlü

ama şöyle çözdüm;

active directory users and computer - users 'da DiscoverySearchMailbox {D919BA05-46A6-415f-80AD-7E09334BB852} kullanıcısı gözüküyordu, bunu sildim sonra sorunsuz kaldırdı. bilginize,

Gönderildi : 10/01/2013 01:59

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Eline sağlık uğur hocam.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/07/2014 18:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

https://www.hakanuzuner.com/this-mailbox-database-contains-one-or-more-mailboxes-mailbox-plans-archive-mailboxes-public-folder-mailboxes-or-arbitration-mailboxes/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 24/12/2022 18:45

Paylaş: