Forum

Şirket BT giderleri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Şirket BT giderlerini azaltıcı fikirler

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
397 Görüntüleme
(@oguzaltan)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

2 yıldır çalıştığım yerde birçok düzenlemeler yaparak bugünkü haline getirdim. Ama 5-6 aydır ekstradan, giderleri azaltıcı bişeyler yapmıyorum ve aklıma da bişey gelmiyor. Arkadaşlarımın arasında da BT uzmanı olmadığı için fikir alışverişi de olmuyor haliyle. En güzel yerin burası olduğunu düşündüğüm için size sormak istedim. Aşağıda sistem hakkında genel bilgiler vereceğim. Ne yapayım ki giderler azalsın, israf olmasın. İşler daha pratik şekilde yapılsın...

Ya da  sizin yapıp da faydası olduğunu düşündüğünüz şeyler varsa paylaşabilirmisiniz?

Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum.

Aynı şehirde aralarında 30 km olan 2 ayrı şube var. A merkez B şube

A da 3 adet 2003 server var. Üzerlerinde muhasebe programı, ve şirketle ilgili özel programlar çalışmakta. 50 adet client PC XP işletim sistemi.

B şubesinde 30 adet Client PC var. Bunlar RDP ile A daki servera bağlanıp program açıyorlar.

2 şube birbirine wireless internet (15 down-5 up mbps) ile vpn ile bağlı. 2 uç için toplam 280 tl ödüyorum.

Mailler pop3 mail. mail server dışarda 

internet kısıtlamasını CCproxy ile yapıyorum.

Nod32 antivirüs programı var.

Gönderildi : 18/08/2011 15:38

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

bu durumda çok maliyetli olmasa gerek.

sisteminiz çok büyük değil. büyük olsaydı farklı amaçlar için farklı ürünler önerilebilirdi.

Mesela kullanıcıların açık bırakıp gittikleri, yada sadece monitörü kapatıp gittikleri bilgisayarların otomatik olarak bir saatte kapatılması için SCCM kullanılabilir.

3 tane fiziksel server çalışıyorsa Vmware ESXi kurup tek bir sunucu üzerinde bu 3 sunucuyu barındırıp elektrik soğutma, lisans maliyetlerini azaltmak olabilir.

internet bağlantısını ADSL'e çekebilirsiniz ancak ADSL'ye ne kadar güvenilir tartışılır. kullanan bir sürü yer var aslında bu şekilde.

MS Remote Desktop (Terminal Server) kullanacağınıza xpUnlimited isimli program alınabilir ve böylelikle RDP CAL lisanslarından yırtabilirsiniz.

.

.

.

.

Gönderildi : 18/08/2011 17:32

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Cihazların garantilerini iyi takip ederek servis ve parça maliyetlerinizi kontrol edebilirsiniz.

Gönderildi : 18/08/2011 18:21

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

İki arkadaşında vermiş olduğu öneriler gayet başarılı. şöyle bir önerim olacaktır. departmanlar veya şirket işleyişlerini inceleyip iş akışını hızlandıran action ' lar alabilirsiniz. bunlar minik uygulamalarda olabilir genel iş akışı da olabilir. Bir arkadaşımın firmasına ben minik bir evrak takip yazmıştım online çalışan hala dua etmekte :)bu tip şeyler size şirket içinde vitrinde yapacaktır.

iyi çalışmalar. 

Gönderildi : 19/08/2011 12:15

(@oguzaltan)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkürler.

İlk olarak açık bırakılan bilgisayarları araştırayım. Bakalım gerçektende bu şekilde bırakıp çıkanlar varmı.

Ali bey program yazmayla ilgili pek bilgim olmadığı için malesef o işlere hiç girmedim. Yoksa dediğiniz gibi işleri kolaylaştıracak şeyler yapılabilir.

Gönderildi : 19/08/2011 15:46

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1628
Noble Member

Ortak Yazıcı kullanmak. Toner ve kartuş maliyetlerini azaltacaktır. Bir de yazıcılarda çıktı alınan belgelerin unutulması meselesi var. Bunun da önüne geçmek için ldap destekli yazıcının başına gidip şifre girmeden dokumanı çıkartmayan yazıcıların olduğunu duymuştum. Bu özellikte bir yazıcı tercih edilebilir.

Gönderildi : 19/08/2011 19:39

Paylaş: