Forum

Aruba AP'ler ve con...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Aruba AP'ler ve controller

23 Yazılar
11 Üyeler
10 Likes
6,425 Görüntüleme
(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 226
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar bir süredir projemiz için ap modeli araştırırken hem sizin de önerileriniz hem de piyasada bulunabilirlik açısından Aruba ürünlerini tercih ettik bunun için destek/tedarik alacağımız firmalardan farklı farklı öneri ve görüşler aldık açıkçası bu konuda deneyimlemiş arkadaşlardan fikir ve öneri almak için bu konuyu açmak istedim. Yapımızda oratalama 20-30 ap olacak ve üretim, ofisler ve outdoor ap düşünüyorum.

Firma 1 in önerisi:

Fiziksel / sanal bir controller (lisanslar ile birlikte) ve total sayıda her alan için farklı seri ap (ofisler için antensiz , dış mekan için antenli , saha içi için farklı tip gibi)

Firma 2 nin önerisi:

tüm apler aynı modelde olup bir tanesi master ap olarak çalışması diğerlerinin tüm ayarları bundan çekmesi.

Bu konuda arada kaldığım olay şu ki firma 1 , firma 2 nin önerisini "yapınızda vlan yapılandırması varsa olmaz tek vlan varsa master ap olabilir" demekte.

2.firma da "fiziksel controller ve lisanslar bu boyuttaki bir proje için fazla külfet olur master ap yapısı multi vlan sistemini desteklemektedir" demekte.

açıkçası Fiziksel lisanslı bir controllerin olması avantajı ve dez avantajı nedir ? 

tecrübeleriniz ve görüşlerinizi rica ediyorum.

Gönderildi : 10/02/2022 23:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

1'in önerisi ve uyarısı mantıklı gibi. Fakat bu tip durumlarda forumlar açısından yetersiz kalacak malum yerinde danışmanlığa ihtiyaç var kullanılacak modellerin detay spec'leri de önemlidir.
Sorunuzun cevabı ise basit. Şöyle düşünün 30 sanal makineniz var bunları bağımsız veya tek konsoldan yönetmek  hangisini çoklu koşullara göre isterdiniz. Bu temel bir ihtiyaç olduğu için merkezi yönetim ürünlerine yatırım yapılıyor malum. Dez avantaj değilde sadece maliyet artışı handikapı var. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/02/2022 00:27

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Merhaba, Ruijie markayı araştırdınız mı?

Gönderildi : 11/02/2022 10:12

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba Ömer bey evet değerlendirmelerimiz arasında oda vardı ama hem yaygınlık hem de servis ağı göz önünde bulundurularak Aruba kararı alındı. 

Gönderildi : 11/02/2022 10:14

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Gönderen: @omeryilmaz

Ruijie de moda oldu 🙂 Gerçekten iyi mi bu cihazlar??

Gönderildi : 11/02/2022 10:25

(@bsonmez)
Gönderiler: 13
Active Member

Virtual controler ile vlan yapabilirsiniz.Virtual controler farklı bir vlanda ssid ler farklı bir vlanda olabilir.Sadece switch in arubaya bağlanacağı port trunk olmalı.Switch de de vlanlar tanımlı olmalı.Elimde farklı madellerde 60 yakın Aruba var ve bu şekilde çalışıyoruz.Üzerlernde 4-5 ssid var hepside farklı vlanda.Fiziksel yada Cloud controler maliyet yüzünden tercih etmedik.

Bu ileti 2 yıl önce Bülent Sönmez tarafından düzenlendi

Gönderildi : 11/02/2022 11:21

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @bsonmez

Virtual controler ile vlan yapabilirsiniz.Virtual controler farklı bir vlanda ssid ler farklı bir vlanda olabilir.Sadece switch in arubaya bağlanacağı port trunk olmalı.Switch de de vlanlar tanımlı olmalı.Elimde farklı madellerde 60 yakın Aruba var ve bu şekilde çalışıyoruz.Üzerlernde 4-5 ssid var hepside farklı vlanda.Fiziksel yada Cloud controler maliyet yüzünden tercih etmedik.

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim hocam. birde elinizdeki Apler'in hepsi aynı tip mi Outdoor,indoor olarak karışık mı ?

Gönderildi : 11/02/2022 11:50

(@bsonmez)
Active Member

275-514-515-565  Modeller Outdoor ve indoor karışık.

Gönderildi : 11/02/2022 11:57

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@bsonmez bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim hocam sanırım firmanın bana verdiği bilgi tamamen satış politikası ile ilgili olduğunu anlıyorum bundan. 

Gönderildi : 11/02/2022 12:06

(@bsonmez)
Active Member

Aynı sıkıntılı durumu bizde yaşadık.İhtiyacımızdan daha düşük ürünleri firma tavsiyesi ile konumlandırma yaptık ve hepsini değiştirmek zorunda kaldık.2022 de devreye alacağımız depolarımız için yine Aruba ile çalıştık.Depoların teknik çizimlerini gönderdik.Bize ısı haritası çıkardılar.Isı haritasına göre konumlandırma yapacağız.Ofislerimiz  için de Aruba düşünmüştük.Oralarda 5-10 cihaz konumlandıracaktık.Aruba ısı haritasını çıkardı ancak ürün temin edilemediği için ürün temin edilene kadar Ubnt taktık.

Gönderildi : 11/02/2022 12:45

(@faruksahin-2)
Gönderiler: 2
New Member

Biraz reklam gibi olacak ama @resulsoydas hocam çekim alanı, malzeme kalitesi, şıklık ve fiyat açısından harika ürünler. Ömür boyu buluttan yönetim hizmeti var. Yapacağınız tek şey AP üzerindeki QR kodu okutmak. Ben localden de yönetmek istiyorum gibi bir isteğiniz yok ise controller almanızda gerekmiyor. Üstelik CLI Cisco ile birebir. Aruba'nın Instant-On ürünlerine eş değer Reyee ürünleri de bulunmakta. 

Gönderildi : 11/02/2022 12:55

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Gönderen: @resulsoydas

Resul bey kullanmadım 🙂 gerçekten almaya kalksam bu markayı alırım, bildiğim kadarıyla xiaomi, aliexpress gibi büyük firmalar kullanıyor. Ayrıca benim projede Aruba wifi5 150bin civarındayken bu marka wifi 6 cihazlar ile maliyeti 45bin civarındaydı dolar 9Tl de iken.
@hakanuzuner webinarı var.
https://www.youtube.com/watch?v=B5yN_Z5Gd4M  

Gönderildi : 11/02/2022 15:00

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Merhabalar;

Markalar konusunda magic quadrant fikir verecektir. Tecrübe derki; Eğer bulunduğunuz bölgede satış ve servis ağı ile ilgili bir sorun yoksa magic quadrant'ın sağ üst köşesinde bulunan üreticileri tercih etmek uzun vadede her zaman kazandırır.

1. Üretici bağımsız yapılan analizler kapsama alanı ve AP sayısı açısından önemlidir. Ancak çıkan sonuca mutlaka 3 AP ilave edin. Öngörmediğiniz durumlar ve büyüme ihtiyaçları için elinizde hazırda yedek AP olması her zaman için avantaj olur.

2. Üretici bağımsız sağlıklı ve verimli çalışan bir kablosuz ağ için yayını yapan tarafın iyi olması yeterli değildir. İstemci tarafı da en az yayın tarafı kadar iyi olmalıdır. Aksi takdirde WiFi contoller ve AP'ler istediği kadar yayın var diye bağırsın, istemcilerinizin kulakları ağır işitiyorsa sorunlar beraberinde gelecektir. İstemci cihazların roaming destekleri de bu noktada çok önemli.

3. Üretici bağımsız fiziksel controller düşünüyorsanız mutlaka yedeğini de (aktif/pasif cluster) düşünmelisiniz. Controllerın PSU su arıza yaparsa yayın duracak sonuçta. Cloud veya virtual olarak yedeklenebiliyorsa araştırın derim, çözüm ortağınız gerekli desteği verecektir.

4. Aruba özelinde seçilen modellerin (contoller veya AP) destek sürelerini mutlaka kontrol edin. Aruba model bazlı süreli destek sağlar. Bknz: https://www.arubanetworks.com/support-services/end-of-life/

5. Alternatif olarak eğer elinizde Fortigate güvenlik duvarınız mevcut ve kapaste olarak yeterli ise FortiAP ürünlerine de bakabilirsiniz. FortiAP'leri fortigate üzerinden yöneterek controller maliyetine katlanmak durumunda kalmazsınız. Wifi controller yatırımı yerine ikinci bir fortigate yatırımı ile yedeklilik te sağlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 11/02/2022 23:10

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

açıçası bu konuda tabiki danışman firmalar ile devam edeceğim ama amacım sadece kar amacı güderek satış sonrasını düşünmeyen firma yerine sorun yada arıza durumunda en iyi hizmeti verebilecek firma arayışı içindeyim. öte yandan ilkkez aruba wifi network ile çalışacağım için min sorunlar ile geçiş sağlamak. Bu konuda bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim

Gönderildi : 12/02/2022 10:26

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Gönderen: @resulsoydas

Evet fiyat / performans olarak bakınca oldukça verimli cihazlar , kablosuz ürünleri kadar kablolu ürünleri de iyi

Gönderildi : 14/02/2022 10:21

(@ONUR-TORUN)
Gönderiler: 38
Trusted Member

@bsonmez Bülent hocam bizde depo ve idari alanda kullanmak için unifi6 LR tercih ettik arubaların tedarik sorunu olduğu için. 6 Cihazdan 5 tanesi arızalandı 3 ay arayla ve değişimle sonuçlandı. Daha bugün 1 tanesini daha firmaya gönderdim. Aruba 515 düşünüyorum. Isı haritası çıkartığınızı bahsetmiştiniz bizim gibi çok az sayıda kullanıcı ve cihaz içinde gerek var mıdır. Unifi yaşadığımız rezaletin tekrar tekrarlanmayacağını umuyorum arubada ne dersiniz.

Gönderildi : 13/06/2023 18:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Düşük adetli alımlar için o tip destekler verebilen çözüm ortaklarıyla çalışmak size maliyetli gelecektir. Fakat kablosuzda danışmanlık dahil çözümler her zaman avantajlıdır.

Unifi ile ilgili artık genel bir şikayet eğrisi var gibi görünüyor bunun bir nedeni de firmware olduğunu öğrendim üretici bir versiyondan sonra ki sorunları henüz çözememiş.

Konuya araştırmalarımızın sonucu olarak şunu da paylaşmış olalım başka bir konuda da belirtmiştik sanırım fiziksel elektronik birim, üretim kalitesi olarak Ruijie AP'leri Aruba ve Ruckus dengi değiller arkadaşlar. Geçmişte unifi da olduğu gibi option'lar ile avantajlar oluşturuyorlar ve FP eğrileri yukarıda.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/06/2023 20:37

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

İdari Ofisimizde 8 Adet U6-LR AP ve Cloud Key Gen2 Plus controller kullanıyoruz. 1 Seneden uzun bir süredir bir sorun yaşamadık. Yalnız en son şunu fark ettim. Geçen hafta Access Pointlerin fw'i güncellendi. Birkaç gün sonra bir önceki versiyona geri çekildi.

Ubiquiti nin RadyoLink ürünlerini de (Airfiber AF-5XHD) 10,2Km de 2 nokta arasında kullanıyoruz. Bunlarda da bir sorunumuz yok. Gayet performanslı ve sorunsuz çalışıyor.

Açıkcası Bizde bu ürünlerden memnun kaldık. Fiyat olarak da gayet uyguna geldi.

Mevcutta Ruckus vardı. ilave 8 AP için, AP ve Lisans maliyetlerine, 30tane (sayıyı net veremiyorum) Unifi alabiliyorduk.

Gönderildi : 14/06/2023 09:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Konu baya akmış ve ilerlemiş.

Yapımızda son 8 ayda AP cihazlarımı yeniledik.
İlk olarak 15 ile başlayıp 25 ve 35 e ulaştım. Maximum 50 adet ile işimizi çözüyoruz. İleride 50 sayısına kadar genişleyeceğiz.

Aruba AP514 kullanıyoruz. Bir tanesi master ve diğerlerini buradan yönetiyorum. İşimizi çözüyor ve bir sorun yaşamadık. Tabi bir controller özelliklerini sunmuyor ama işimizi görüyor. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/06/2023 08:17

Sayfa 1 / 2
Paylaş: