Forum

Networkdeki kasılma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Networkdeki kasılma hakkında

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
420 Görüntüleme
(@serdaratacan)
Gönderiler: 244
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba. Networkümde inanılmaz bir kasılma var, yapıyı size anlatayım ona göre çözüm önerilerinizi almak istiyorum.

iki farklı şube var. 

A  ve B 

A Şubesine ttnet üzerinden 30 Gb fiber geliyor. 

Fortigate 200A var.

A şubesinde 200 ip aktif kameralar pdks ve kullanıcılar . burada herhangi bir sıkıntı yok.

Ben B şubesindeyim. Aramız 2km var ve fiber ile ara bağlantıyı gerçekleştirdik.

B şubesinde omur olarak Procurve 5406zl J8697A Backbone kullanıyoruz.  İnterneti A şubesindeki Fortigate'in yanına  Hp J9080A Koyduk, bu direk backbone ile bağlantılı J9080A'dan fortiye bakır girdik, internete bu şekilde çıkıyoruz.

Sorunum şu . A şubesinde internet var iken B şubesinde sürekli bir ağırlık yavaşlama ve kopma oluyor. A şubesinde HPJ9080A'yı kapatıp açtığımızda bağlantı normale dönüyor. Cihazın güncellemesi yaptım default ayarlar ama bunun önüne birtürü geçemedim.

Sizin önerileriniz nedir yardımcı olurmusunuz.

Gönderildi : 21/01/2016 14:37

(@gokhantatar)
Gönderiler: 193
Estimable Member

Selamlar,

J9080 Switch'e web'den bağlanarak, bahsettiğiniz anda port kullanım oranını görüntleyip çıktısını paylaşırmısınız ?

Toplam kullanıcı yoğunluğunuz nedir ?

1700 Web based bir switch ve kapasitesi limitli, eğer 1700 switch'e sadece layer 2 vlan tag yaptırıp, fortigate ile iletişim kursun ve gelen metro ethernet hattını sonlandıracak şekilde konfigürasyon yaptıysanız. Sorun çıkmaz, ancak üzerinde bi kaç tane vlan var ve yapınız üzerindeki diğer vlan'lar içinde layer 2 switching yükü onunda üzerinde var ise sorun buradan kaynaklanıyor olabilir.

5406 switch üzerindeki konfigürasyon çıktsını, 1700 üzerindeki konfigürasyon çıktısını ve foritgate üzerindeki konfigürasyon çıktısını (sadece network tab'ındaki yeterli)

Switch ve Firewall'un bir birileriyle olan bağlantısını fiziksel portları ile birlikte ufak bi çizim de gösterirseniz.

Topoloji üzerinde iyileştirme ile sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Gönderildi : 24/01/2016 14:03

Paylaş: