Forum

vlan ekleme problem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

vlan ekleme problemi..

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
372 Görüntüleme
(@MuhammedGurler)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba..

Bizim USER, DMZ ve PHONE olmak uzere 3 vlanimiz var dhcpden her vlana ayri ayri  ip dagitiliyor. Swichler hp marka ve trunk ile birbirlerine bagli.  USER vlanini yeni bir swich daha ekleyip  USER_1 ve USER_2 olarak ikiye bolmeye karar verdik,  ozetle sistem:

DHCP

--------------------------------------------------------

I      I                           I

I     I         I

DHCP interface:      USER         DMZ       PHONE

I     I I

SWICH 1 ---Trunk 1---SWICH 2---Trunk 2---SWICH 3--Trunk 3--SWICH 4

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I   I I

I   I I

Swich vlan: 1 USER_1     4 USER_2         2 DMZ        3  PHONE 

Tunk 1, 2 ve 3 USER vlana untagged digerlerine  tagged. Portlarda kullanimina gore tek vlana untagged. Yeni olusturdugumuz USER_2 vlani dhcp USER interfaceden ip almasini istiyoruz. Portlari USER_2 vlanina untagged yapinca ip almiyor. USER_2 untagged USER_1 tagged yapinca ip aliyor internete cikamiyor, USER_1 untagged USER_2 tagged yapinca sorun olmuyor. Ama biz USER_2 vlani USER_1 vlanina member olasini istemiyoruz. Burada yaptigimiz herhangi bir yanlis varmi bunu nasil calistirabiliriz. 

Gönderildi : 06/07/2013 01:13

(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member

Yeni oluşturduğunuz Vlan'lara Scope oluşturup vlan'a ip helper girdiniz mi ?

Gönderildi : 06/07/2013 02:06

(@MuhammedGurler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hayir eklemedim. Daha dogrusu denedim yapamadim..

Gönderildi : 06/07/2013 03:13

(@mustafakaya)
Noble Member

Yeni oluşturduğunuz vlan'a ip helper girmezseniz dhcp den ip alamazsınız. O vlan'a scope oluşturup daha sonra ilgili vlan'ın içine girip  komutu eklemelisiniz.

switchname(config)# vlan 4

switchname(vlan-4)# ip helper-address 10.28.192.3 

Gönderildi : 06/07/2013 12:28

(@MuhammedGurler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

vlan'a ip helper address girdim yine ip almiyor. 

Gönderildi : 06/07/2013 23:51

(@mustafakaya)
Noble Member

Trunk olan porta ilgili vlan taglımı ?

Gönderildi : 08/07/2013 13:07

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

daha once cisco switchleri kullandıysanız hp ile cisco trunk tanımları farklıdır. hp üzerindeki trunk birden fazla portu tekmiş gibi çalıştırmak için kullanılır. iki switch arasında da static veya dynamic modlarını belirleyebilirsiniz.

trunk portlarını eğer birden fazla port ile yapmadıysanız silin. sildikten sonra tekrar vlanlara dahil etmeyi unutmayın.

bu portları hiçbir vlana untagged yapmayın, her vlan için tagged durumda olsunlar.

Gönderildi : 08/07/2013 15:31

(@MuhammedGurler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tum trunklarda USER_1 untagged digerleri tagged durumda.

Daha once cisco swich kullanmadim. HP kullandik. trunk 2-4 port ile yapiyoruz. Trunk yapmamiz gerekiyor.

4.swich'i trunk 3 de UESR_2 yi untagged digerlerini tagged yaptim. boyle yapinca USER_2 vlani ip aldi ama bu sefer digerleri ip alamiyor. 

Gönderildi : 08/07/2013 20:50

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

vlanlar arası geçiş portlarını tüm vlanlar için tagged duruma getirin. ip helper komutu ile dhcp isteklerini sunucunuza kadar taşıyabilirsiniz.

Gönderildi : 09/07/2013 16:54

(@MuhammedGurler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

gecis portlarinda tum vlanlari tagged yapinca switch kopuyor ip alamiyor. 

Gönderildi : 11/07/2013 20:59

Paylaş: