Forum

HP Procurve 2520G-2...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP Procurve 2520G-24 POE Ping problemi

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
723 Görüntüleme
(@semihyildiz)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

İyi günler arkadaşlar, Türkiye'den azerbaycana pos sistemi kurulumu için geldim. burdaki işletme kendi it ekibiyle 5adet hp procurve switch kullanarak burda 2 vlan lı bir sistem oluşturmuşlar. bizim pos istemi için 10 lu ip gurubunu ayarlamışlar

bilgisayarları switchlere bağladıktan sonra netwrok iletişiminde hiç bir problem olmuyor ve son derece güzel bir şekilde çalışıyor.

fakat ; pos printerları networke bağladığımızda  bilgisayarlardan printerları pingleyemiyoruz. printerlar normal 8 li küçük switchlerde hiç bir problem çıkarmıyor.

hatta bizim küçük swtich i hp siwtche bağlayıp bilgisayarları ve yazıcıları da küçük switche bağladığımızda sistem yine çalışıyor. burda ki it ekibi çözüm bulamıyor bu duruma.bu sorun neden kaynaklanabilir? 

Gönderildi : 12/05/2013 14:28

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Printerlere vlan ip adresini ağ geçisi olarak verip ayrıca vlandaki cihazların aldığı subent maskı verir misiniz. Bu şekilde ne olacak incelemekte yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/05/2013 17:00

(@semihyildiz)
Active Member
Konu başlatıcı

Printerlere vlan ip adresini ağ geçisi olarak verip ayrıca vlandaki cihazların aldığı subent maskı verir misiniz. Bu şekilde ne olacak incelemekte yarar var.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim 

printerlarda ağ geçidi olarak 192.168.10.1  verildi  subnet mask da tüm diger pcler gibi 255.255.255.0  verildi. ve şu anda printerlar ile iletişim yok

ek bilgi olarak; 

bilgisayarlar 192.168.10.20 den başlıyor

printerlar 192.168.10.200 den başılıyor 

bizim sunucumuz 192.168.10.10 dan yayın yapıyor.

hp switchler  192.168.2.2 den başlıyor 5 adet

işletme müşterileri ağı 192.168.20. X  ip grubunda kullanıyorlar.

Gönderildi : 12/05/2013 19:29

(@www-rizasahan-com)
_

Öncelikle printer takılan portun hangi vlan üzerinde olduğuna emin olun. Bu vlanın ip yapılandırmasına göre printere ip adresi atayın. Printerde eskik bir işlem yapmanıza ihtimal vermemek adına bir laptopu printer portuna takın ip verim firewallı kapatın. Bakalım durum ne olacak.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/05/2013 20:31

(@semihyildiz)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle printer takılan portun hangi vlan üzerinde olduğuna emin olun. Bu vlanın ip yapılandırmasına göre printere ip adresi atayın. Printerde eskik bir işlem yapmanıza ihtimal vermemek adına bir laptopu printer portuna takın ip verim firewallı kapatın. Bakalım durum ne olacak.

switchlerde VLAN portlara göre ayrılmış değil. Switchin hangi portuna takarsak takalım. cihazın ipsini 10 lu verirsek 10 lu grupta 20 li verirsek 20 grupta çalışmakta. printerları çalıştıracağımız portlarda laptopla test yaptık ve iletişim problemi yok.Firewall olayını buradaki itciler ile görüştüm. firewall olmadığını söylediler.

ağ elemanlarının 2 li grupta müşteri ağının 20 li grupta. pos sisteminin 10 lu grupta olması normal midir?  vlanı portlara paylaştırmayı düşünüyorum şu anda. bu mantıklımıdır? siz bu tür configrasyonlarda vlanı portlara göre paylaştırıyormusunuz? 

Gönderildi : 13/05/2013 12:05

(@www-rizasahan-com)
_

Orada ne tarz bir yapılanma var bilemiyorum ama herkes kendine göre bir yapı dizayn eder bende server, kullanıcılar ve printerler ayrı vlanlarda. Her vlanın kendine ait ip bloğu var. Siz hangi ipyi verirsem haberleşiyor diyorsunuz bunu pek anlamadım her vlanın bir ip bloğu olur çünkü. Bilgisayarı koyduğunuzdada sorun olmuyor ise bence printer üzerindeki ip ayarlarını incelemenizde yarar var.

Gönderildi : 13/05/2013 13:20

(@semihyildiz)
Active Member
Konu başlatıcı

Orada ne tarz bir yapılanma var bilemiyorum ama herkes kendine göre bir yapı dizayn eder bende server, kullanıcılar ve printerler ayrı vlanlarda. Her vlanın kendine ait ip bloğu var. Siz hangi ipyi verirsem haberleşiyor diyorsunuz bunu pek anlamadım her vlanın bir ip bloğu olur çünkü. Bilgisayarı koyduğunuzdada sorun olmuyor ise bence printer üzerindeki ip ayarlarını incelemenizde yarar var.

Ben network anlamında pek bilgisahibi değilim. Printerlara da bilgisayardaki gibi ip yapılandırması yapıyorum

ip 192.168.10.205 

subnet 255.255.255.0

ağ geçidi 192.168.10.1

bilgisayarı çalıştığı porta yazıcıyı bağlayınca çalışmıyor. bu yazıcı 10M/100M lik switch de çalışıyor printerin network interface type(10M/100M ). yazıcının bağlı olduğu portu da aynı hıza çekiyorum yine pinglemiyor

Çözüm arayışlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/05/2013 14:47

(@www-rizasahan-com)
_

Printere direk kendi bilgisayarınızı takın pingleyin bakalım ping atabilecekmi yani arada bir test switch veya direk bağlantı yapın. Sorun printerdemi yoksa swithlerdeki bir yapılandırmadamı önce bunu anlayalım.

Gönderildi : 13/05/2013 17:26

(@semihyildiz)
Active Member
Konu başlatıcı

Printere direk kendi bilgisayarınızı takın pingleyin bakalım ping atabilecekmi yani arada bir test switch veya direk bağlantı yapın. Sorun printerdemi yoksa swithlerdeki bir yapılandırmadamı önce bunu anlayalım.

Bilgisayar direk prntere bağlanınca pingliyor.

Bu arada Problem de çözüldü. Problemin sebebi. Bizim yazıcıların mac adresinin multicast mac olduğunu gördük. ilk mac octedini 00 ile başlattık ve problem giderildi. çünkü switchin hangi portuna takarsak takalım mac adresi öğrenemiyordu.  mac i 00 ile başlattıktan sonra switch portundundaki yazıcıların mac adreslerine ulaşmaya başladı ve problem giderildi.

İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. 

Gönderildi : 16/05/2013 18:57

(@www-rizasahan-com)
_

Sorununuzun çözülmesine sevindim. Ayrıca çözümlü geri bildirim içinde teşekkürler.
Saygılarımla.

Gönderildi : 16/05/2013 19:07

Paylaş: