Forum

hp Switch 2520G-24-...

Bildirimler
Hepsini Temizle

hp Switch 2520G-24-PoE vlan

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
425 Görüntüleme
(@MeteHazar)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

bu switchte iki vlan  yapmak istiyorum bunlara takılı cisco ap olacak cisco ap lerde de iki vlan olacak guest ve diğer kullanıcılar aynı vlanı switchde tanımlamak istiyorum. ayrıca switche firewalldan iki port girmem gerekiyor firewallin bir portu guest için hotspot yapıcak diğer port ise local kullanıcılar için olacak bu configrasyonu nasıl yapobilirim web arayuzden ?

Gönderildi : 13/02/2011 17:37

(@ademyetim)
Gönderiler: 56
Trusted Member

Merhaba,

Cozumpark ailesi her ne kadar burda it uzmanlarına yardım etmek için kurulmuş bir platform olsada benim gördüğüm "Balık vermeyi değil balık tutmayı

öğretme" anlayışının daha yoğun olduğu bir platform , oluşturmaya çalıştığınız bu network yapısını , webden nasıl yaparım sorusunla bağlamanız, "Şu

menuden girip şunu yapıp , şöyle yapıp şeklinde" bir cevap beklemediğiniz kanatindeyim , öncelikle yazdıklarımı lütfen yanlış anlamayın , aşağıdaki

vereceğim linkte vlan yapısını nasıl oluşturacağınız konusunda detaylı bilgi verecektir size , bu işlemleri yaparken lütfen karşılaşacağınız sorunları bizimle

paylaşınız bizde elimizden geldiğince bilgimizin yettiği kadar size yardımcı olmaya çalışalım ,anlayışınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar

dilerim..

http://www.hp.com/rnd/support/config_examples/primary_vlan.pdf

Gönderildi : 14/02/2011 01:32

(@MeteHazar)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Adem bey  sıfırdan kurulumlarla ilgili çok fazla makale var bunun içinde makale yayınlanabilir.  Sizde lütfen yanlış anlamayın eğer biri destek olmak istiyorsa öncelikle yazılan konunun uygulanabilirliğini söylemeli ve konuyu biliyorsa yuzeysel olarak anlatılmalı verdiğiniz linkteki dökümanı daha önceden inceledim eğer link vericekseniz cozumpark icinden verin ben sitede daha onceden bu konuya yakın konu bulamadım madem ben buna rağmen soruyorsam bilgisini paylaşmak isteyen bir makale hazırlayabilir.

Bu konu ile ilgili Makale bilen varsa yönlendirebilirmi  

Teşekkürler

Gönderildi : 14/02/2011 03:01

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar Mete Bey ;

Sanırım yapmak  istediğiniz  tek AP üzerinden  hem Guest hemde  user  SSID leri ile yayın  yapmak  Guest  SSID sine  baglananlar  guest için  atanmış  vlan a  uye  olmaları  ve user  networkune  erişememeleri  ve  user SSID  si  ıle  baglananlar da user lar  ıcın  belırlenmiş  vlan a otomatik  girmeleri  ancak  mevcut  switch ile  bunu yapmanız  mumkun  degıl  boyle  bır  işlem  için  layer  3  bir  switche  ihtiyacınız  olmalı  genel  mantık ise Layer 3  switch de user ve  guest  vlanlarını  olusturmanız  gerekıyor  AP nın  baglı  oldugu  porttan  trunk  olarak  user  ve  guest vlan  bilgilerinin  gecmesini  sagladıktan  sonra  ap'yi  eğer  desteği  var  ise  cift  ssid  yayın yapacak  şekılde  konfigure  edebilirsiniz.

Teşekkürler.

Merhaba

bu switchte iki vlan  yapmak istiyorum bunlara takılı cisco ap olacak cisco ap lerde de iki vlan olacak guest ve diğer kullanıcılar aynı vlanı switchde tanımlamak istiyorum. ayrıca switche firewalldan iki port girmem gerekiyor firewallin bir portu guest için hotspot yapıcak diğer port ise local kullanıcılar için olacak bu configrasyonu nasıl yapobilirim web arayuzden ?

Gönderildi : 15/02/2011 19:47

Paylaş: