Forum

Ram aldım takamıyor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ram aldım takamıyorum

21 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,699 Görüntüleme
(@TolgaKeskiner)
Gönderiler: 15
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar benim 2 gb 2rx8 pc3 10600e hynix ramim var ben 2x2gb samsung pc3 10600e ram aldım sorunum şu ki ramleri taktığımda 201 teker teker yada 2si beraber sorunsuzca çalışıyor fakat ne zaman 6gb ram olursa o zaman 201 memory data error veriyor internetten klavuzuna bakıp taksamda gene aynı hatayı alıyorum ve rami 6gb olduğu halde 4gb olarak görüyor ve kırmızı ram ledi yanıyor. Ne yaptıysam 6gb sorunsuz önyüklenmedi hep 4gb gösterip ya DIMM 3 ya DIMM 4 slotunda hata veriyor işletim sistemi özelliklerinde ise 6 gb ram 3.99 gb kullanılabilir yazıyor. Bu sorunu nasıl çözerim acaba anakartımda ram slotlarındamı sorun var? Makinam ML110 G6 HP Proliant

Gönderildi : 18/03/2017 01:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
Bu makinalar genelde belirli koddaki ram modelleri ile çalışır. Bazen marka bağımlılığıda olur. Ancak klavuza göre ilerliyorum ve HP bunu onaylıyor derseniz bir firmware update gerekebilir. HP ile görüşmenizde yarar olabilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/03/2017 20:13

(@TolgaKeskiner)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Bu makinalar genelde belirli koddaki ram modelleri ile çalışır. Bazen marka bağımlılığıda olur. Ancak klavuza göre ilerliyorum ve HP bunu onaylıyor derseniz bir firmware update gerekebilir. HP ile görüşmenizde yarar olabilir.

Hocam öncelikle cevabın için teşekkür ederim ramleri DIMM 1 DIMM 2 de sorunsuzca çalıştırıyor hiçbir ramde sorun yok fakat ne zaman ki DIMM 3 yada DIMM 4 Slotuna taktığımda ram ledi yanıyor ve 201 Memory data error hatasını veriyor firmware update nasıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz? Birde bunu yaparsam düzelme ihtimali var mıdır?

Gönderildi : 18/03/2017 22:02

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Cihaz ile ilgili olarak üretici firma ile iletişime geçerek link isteyebilirsiniz. Cihaz durumunu bilemiyorum abonelik olmadan bazı dosyaları indirme hakkınız olmuyor. Ayrıca siz burada 3 adet ve iki farklı ramdan bahsediyorsunuz. Bunlar sistemde görülse bile üretici firmanın cihazı bunu kabul etmeyebbiliyor. Mümkünse tüm ram marka ve modelleri aynı olacak şekilde hatta 4 slotuda doldurusanız sorun olmadan çalışacağını düşünüyorum.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/03/2017 23:04

(@TolgaKeskiner)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cihaz ile ilgili olarak üretici firma ile iletişime geçerek link isteyebilirsiniz. Cihaz durumunu bilemiyorum abonelik olmadan bazı dosyaları indirme hakkınız olmuyor. Ayrıca siz burada 3 adet ve iki farklı ramdan bahsediyorsunuz. Bunlar sistemde görülse bile üretici firmanın cihazı bunu kabul etmeyebbiliyor. Mümkünse tüm ram marka ve modelleri aynı olacak şekilde hatta 4 slotuda doldurusanız sorun olmadan çalışacağını düşünüyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim fakat aynı marka ramleri DIMM 2 ve DIMM 4e taktığım zaman DIMM 4 slotu istisnasız hata veriyor DIMM 3 ve DIMM 4 Slotları sorunlu olduğunu düşünüyorum hp forumuna gitmememin sebebi ise ingilizce bilmediğim için anlayamıyorum.

Gönderildi : 18/03/2017 23:40

(@www-rizasahan-com)
_

Pazartesi bu konuda 444 71 72 numrasını ararsanız sunucu hakkında ve sorun hakkında net bilgi vereceklerdir.

Gönderildi : 19/03/2017 01:44

(@TolgaKeskiner)
Active Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için son birşey sorucam ben bu sunucuyu 2.el parça parça aldım yani sunucunun kasası farklı ve bende haliyle product number vs yok hp assetste bile 123456789 olarak gözüküyor bir sorun olur mu ? Yada nereden bulabilirim kodunu gerekli mi?

Gönderildi : 19/03/2017 02:58

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

için teşekkür ederim fakat aynı marka ramleri DIMM 2 ve DIMM 4e taktığım zaman DIMM 4 slotu istisnasız hata veriyor DIMM 3 ve DIMM 4 Slotları sorunlu olduğunu düşünüyorum hp forumuna gitmememin sebebi ise ingilizce bilmediğim için anlayamıyorum.

Selamlar,

DIMM2A slotu single mode çalışıyor.

Eğer diğer slotlarıda kullancaksanız ECC ramlar dual rank olduğu için 2A-4B-1C-3D sıralaması ile bütün slotlara ram takmalısınız.

2A-4B-1C ye takarsanız yine 201 uyarısı verir. 1C- ye ram takıldığından 3D yede eklenmeli.

Çözüm için bir tane daha aynı model ramdan alıp ekleyin yada 1C slotuna ram takmayın taksanızda görmez.

sayfa 24 e bakın :  https://www.hpe.com/h20195/v2/GetPDF.aspx/c04282718.pdf

Kolay gelsin.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 19/03/2017 05:07

(@TolgaKeskiner)
Active Member
Konu başlatıcı

için teşekkür ederim fakat aynı marka ramleri DIMM 2 ve DIMM 4e taktığım zaman DIMM 4 slotu istisnasız hata veriyor DIMM 3 ve DIMM 4 Slotları sorunlu olduğunu düşünüyorum hp forumuna gitmememin sebebi ise ingilizce bilmediğim için anlayamıyorum.

Selamlar,

DIMM2A slotu single mode çalışıyor.

Eğer diğer slotlarıda kullancaksanız ECC ramlar dual rank olduğu için 2A-4B-1C-3D sıralaması ile bütün slotlara ram takmalısınız.

2A-4B-1C ye takarsanız yine 201 uyarısı verir. 1C- ye ram takıldığından 3D yede eklenmeli.

Çözüm için bir tane daha aynı model ramdan alıp ekleyin yada 1C slotuna ram takmayın taksanızda görmez.

sayfa 24 e bakın :  https://www.hpe.com/h20195/v2/GetPDF.aspx/c04282718.pdf

Kolay gelsin.

Cevabın için çok teşekkür ederim inan çok yardımcı oluyor fakat 3 değil 2 ramide slotlara taksam tekrar DIMM 4 slotu istisnasız hata veriyor ve elimde 2x2gb samsung ve 2x2 hynix ram var aynı model tüm slotlarıda dizilimdeki gibi doldursam bu sefer gene DIMM 3 ve DIMM 4 slotları hata veriyor eğer 3ü de aynı ramler almanız gerek diyorsanız sizden ricam modelini atsam aynı modelden ram almalıyım bu konuda yardımcı olur musunuz?

Gönderildi : 19/03/2017 22:36

(@erdogantemur)
Keyif adamı 🙂

Alınması gereken ram modeli bu. 2 adet alınacak.

HP 2GB (1x2GB) Dual Rank x8 PC3-10600 (DDR3-1333) Unbuffered CAS-9 Memory Kit  500670-B21

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR

Gönderildi : 20/03/2017 02:34

(@TolgaKeskiner)
Active Member
Konu başlatıcı

HP 2GB (1x2GB) Dual Rank x8 PC3-10600 (DDR3-1333) Unbuffered CAS-9 Memory Kit  500670-B21

Hocam bunlar ECC değil emin misiniz?

Gönderildi : 20/03/2017 03:37

(@erdogantemur)
Keyif adamı 🙂

UDIMM yani ECC ram.

parça kodunu googleda arattırın göreceksiniz.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR

Gönderildi : 20/03/2017 03:41

(@TolgaKeskiner)
Active Member
Konu başlatıcı

UDIMM yani ECC ram.

parça kodunu googleda arattırın göreceksiniz.

Hocam iyi güzelde aklıma takılan birşey var şimdi siz dual olmadan çalışmadığını söylüyorsunuz ama DIMM 2 ve DIMM 4 Slotlarında çalışması gerekiyor sadece 2 rami taktığımda fakat onları taksam bile gene DIMM 4 Slotu Memory Data Error hatasını veriyor Marka model aynı 2gb samsung pc3 10600e DIMM 4 Slotu arızalı değilse neden böyle oluyor?

Gönderildi : 23/03/2017 19:50

(@erdogantemur)
Keyif adamı 🙂

Slot arzalı değilse hata vermez.

NVram yapın ve bios eski ise güncelleyin.

Problem devam ederse anakart değişimi yapın.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR

Gönderildi : 24/03/2017 11:06

(@TolgaKeskiner)
Active Member
Konu başlatıcı

Slot arzalı değilse hata vermez.

NVram yapın ve bios eski ise güncelleyin.

Problem devam ederse anakart değişimi yapın.

Hocam yardımların için çok teşekkür ederim ama bu server işlerinde acemiyim internette aradım ama NVram ile ilgili türkçe döküman bulamadım acaba NVram nasıl yapılıyor birde bu olmazsa ml110 g6 güncel biosun linkini ve nasıl yapılacağı ile ilgili bir türkçe döküman atabilir misiniz çok şey istiyorum ama yardımcı olursanız minnettar olurum.

Gönderildi : 24/03/2017 23:20

(@erdogantemur)
Keyif adamı 🙂

server ml110 g5 mi g6 mı ? 

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR

Gönderildi : 25/03/2017 02:03

(@TolgaKeskiner)
Active Member
Konu başlatıcı

server ml110 g5 mi g6 mı ? 

Pardon hocam yanlış basmışım Proliant Ml110 G6 

Gönderildi : 25/03/2017 02:16

(@erdogantemur)
Keyif adamı 🙂

Selam,

Aşağıdaki linkte SW1 in yeri 103 numaralı sayfada 9 nolu yerde. Server kapağının iç tarafındada yeri belirtilmiştir.

https://noteboox.de/mediafiles/Sonstiges/HP-ProLiant-ML110-G6.pdf

Clearing CMOS
You may need to clear the Setup configuration values (CMOS) if the configuration has been corrupted, or if incorrect settings made in the Setup Utility caused error messages to be unreadable.
Use switch 1 of the system configuration switch (PCHSW1) to clear the CMOS data. See page 103 for the location of this switch.
To clear CMOS:
1. Perform the pre-installation procedure.
2. Locate the PCHSW1 switch on the system board.
3. If necessary, remove any assemblies or cables that prevent access to the PCHSW1 switch.
4. Flip switch 1 to the On position for about 3 seconds.
5. Flip switch 1 back to the default Off position.
6. Perform the post-installation procedure.
7. During POST, press F10 to access the Setup Utility.
8. Press F9 to load the system default values.
9. Press F10 to save the changes you made and close the Setup Utility.

Biosu aşağıdaki driver sayfasından indirmeniz lazım ancak cihazın garantili olması gerekiyor.
http://h20564.www2.hpe.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=3984627&swLangOid=8&swEnvOid=4064

Kolay gelsin.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR

Gönderildi : 25/03/2017 03:15

(@TolgaKeskiner)
Active Member
Konu başlatıcı

Selam,

Aşağıdaki linkte SW1 in yeri 103 numaralı sayfada 9 nolu yerde. Server kapağının iç tarafındada yeri belirtilmiştir.

https://noteboox.de/mediafiles/Sonstiges/HP-ProLiant-ML110-G6.pdf

Clearing CMOS
You may need to clear the Setup configuration values (CMOS) if the configuration has been corrupted, or if incorrect settings made in the Setup Utility caused error messages to be unreadable.
Use switch 1 of the system configuration switch (PCHSW1) to clear the CMOS data. See page 103 for the location of this switch.
To clear CMOS:
1. Perform the pre-installation procedure.
2. Locate the PCHSW1 switch on the system board.
3. If necessary, remove any assemblies or cables that prevent access to the PCHSW1 switch.
4. Flip switch 1 to the On position for about 3 seconds.
5. Flip switch 1 back to the default Off position.
6. Perform the post-installation procedure.
7. During POST, press F10 to access the Setup Utility.
8. Press F9 to load the system default values.
9. Press F10 to save the changes you made and close the Setup Utility.

Biosu aşağıdaki driver sayfasından indirmeniz lazım ancak cihazın garantili olması gerekiyor.
http://h20564.www2.hpe.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=3984627&swLangOid=8&swEnvOid=4064

Kolay gelsin.

Sıfırladım hocam işe yaramadı garantiside bitti herşey için teşekkür ederim kolay kolay herkes senin kadar uğraşmaz.

Gönderildi : 25/03/2017 18:52

Sayfa 1 / 2
Paylaş: