Forum

SERVER ALACAGIM YAR...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SERVER ALACAGIM YARDIM

22 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
831 Görüntüleme
(@harun_sever)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selam, 7 desktop pc nin bulundugu bir turizm firmasına 1 adet server kuracagim. Server üzerine dc, dns, dhcp, dosya ve yazıcı paylaşmı gibi basit servisler kuracagım. Bide bu server"i 7 adet pcyi ve 4 laser yazıcıyı elektrik kesintilerini 30 dk ayakta tutabilecek bir güc kaynagına ihiyacım var ne önerirsiniz

Gönderildi : 13/08/2008 15:06

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam  HP  DL serilerini incelemenizi öneririm

Gönderildi : 13/08/2008 15:24

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

Merhaba sistem çok büyük olmadığı için Hp ML 110 veya 150 G5 serisi işinizi görecektir. Ups için açıkçası bir fikrim yok kolay gelsin.

Gönderildi : 13/08/2008 15:27

(@harun_sever)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ÜRÜN ADI : HP 470064-658 ML110G5 X3210 1x1GB 1x250GB NHP-SATA
GARANTİ SÜRESİ : 24
Maksimum işlemci desteği : 1
İşlemci : Quad-Core Intel® Xeon® 3210 Processor 2 MB (1x2)önbellek
Toplam PCI slot : 4
PCI slot tipi : 2 x PCI Express 4x
PCI slot tipi@ : 2 x 32 bit PCI-X
Bellek : 1 GB PC2-5300 ECC DDR2-667 MHz / Maks. 8 GB 
SCSI / RAID : HP Embedded 4 Port SATA Controller with embedded RAID
LAN : Broadcom 5721 PCI-Express Gigabit NIC (embedded) 10/100/1000 WOL (Wake on LAN)
Grafik : Entegre 2 MB video
USB : 6 (2 Dahili, 2 önde, 2 arkada)
HDD sürücü : 250 GB Serial ATA / Maks. 3TB ( 3 x 750GB) SATA
Cdrom sürücü : DVD-RW
Boyutlar : 4U Tower
İşletim sistemi desteği : MS Win 2003 Svr, MS Win SBS 2003, Novell Netware 6.5, Linux
Diğer özellikler : Sadece DC361B HP marka USB disket sürücü ile işletim sistemi yüklenebilir.
Ayrıntılı doküman :

a href='http://ww3.penta.com.tr/katalog/pdf/hp/ml110_g5.pdf' target= '_blank'> ProLiant ML110 G5 /a> a>(İngilizce)/a>

Bu nasıl işimi görürmü sizce bide burada  "Sadece DC361B HP marka USB disket sürücü ile işletim sistemi yüklenebilir"  deniliyor. server 2003 cd sini aldıgımızda yanında 1 adet"de kurulum için hazırlık cd si geliyor o cd ile hazırlık yapıp kurmuyormuyuz.

bide neden illaki "DC361B HP marka"  normal bir usb disket sürücü ile yapsam olmuyormu

Gönderildi : 13/08/2008 19:14

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Eğer Laser yazıcıları (hemde 4 adet:) UPS'e bağlayacaksanız ve 30dk. istiyorsanız, o UPS gerçekten güçlü olmalı. UPS'i alırken 4 adet laser yazıcı ile kullanacağınızı mutlaka söyleyin. 

Gönderildi : 13/08/2008 19:25

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

ayrıca yukarıdaki adı geçen sunucular giriş seviye sunucular olduğu için yanılmıyorsam tek disk geliyor. bunu da dikkate almanızı öneririm. sistemde mutlaka raid yapısı olmalıdır diye düşünüyorum.

ki türizm firmasına kurucam diyorsunuz ve bu firmanın mutlaka bir uygulaması vardır. muhasebe porgramı,rezervasyon programı gibi bir porgram ve sunucu üzerinde koşturulacaksa ve dataların güvenliği için raid şart.

kolay gelsin 

Gönderildi : 13/08/2008 20:18

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Bence 1 Gb Ram  takviyesi ve 2 adet dısk takvıyesı ıle  2 Gb ram ve 3 adet dısk olur raid 5 yaparak gayet saglıklı  kullanabılırsınız  ayrıca  windows  kurulumu ıcınde usb floppy olmazsa olmaz degıl N Lite programını  kullanarak raid controller  driverını işletım sistemının içine  gomerek sorunsuz  bır sekılde işletım sıstemını de  yukleyebılırsıniz.

Teşekkürler.

ÜRÜN ADI : HP 470064-658 ML110G5 X3210 1x1GB 1x250GB NHP-SATA
GARANTİ SÜRESİ : 24
Maksimum işlemci desteği : 1
İşlemci : Quad-Core Intel® Xeon® 3210 Processor 2 MB (1x2)önbellek
Toplam PCI slot : 4
PCI slot tipi : 2 x PCI Express 4x
PCI slot tipi@ : 2 x 32 bit PCI-X
Bellek : 1 GB PC2-5300 ECC DDR2-667 MHz / Maks. 8 GB 
SCSI / RAID : HP Embedded 4 Port SATA Controller with embedded RAID
LAN : Broadcom 5721 PCI-Express Gigabit NIC (embedded) 10/100/1000 WOL (Wake on LAN)
Grafik : Entegre 2 MB video
USB : 6 (2 Dahili, 2 önde, 2 arkada)
HDD sürücü : 250 GB Serial ATA / Maks. 3TB ( 3 x 750GB) SATA
Cdrom sürücü : DVD-RW
Boyutlar : 4U Tower
İşletim sistemi desteği : MS Win 2003 Svr, MS Win SBS 2003, Novell Netware 6.5, Linux
Diğer özellikler : Sadece DC361B HP marka USB disket sürücü ile işletim sistemi yüklenebilir.
Ayrıntılı doküman :

a href='http://ww3.penta.com.tr/katalog/pdf/hp/ml110_g5.pdf' target= '_blank'> ProLiant ML110 G5 /a> a>(İngilizce)/a>

Bu nasıl işimi görürmü sizce bide burada  "Sadece DC361B HP marka USB disket sürücü ile işletim sistemi yüklenebilir"  deniliyor. server 2003 cd sini aldıgımızda yanında 1 adet"de kurulum için hazırlık cd si geliyor o cd ile hazırlık yapıp kurmuyormuyuz.

bide neden illaki "DC361B HP marka"  normal bir usb disket sürücü ile yapsam olmuyormu

Gönderildi : 13/08/2008 20:30

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

ML110 G5 7 kişilik bir yükü rahat kaldırır ama arkadaşların da dediği gibi ram ve disk takviyesi gerekli.Eğer üzerinde sanal makina çalıştıracaksan ram kapasitesini 2 gb üzerinde kullanmanı tavsiye ederim.

İşletim sistemi kurulumlarında ben piyasadan bulduğum OEM usb floppy cihaz kullanıyorum ve sorun çıkartmıyor. Fazladan floppy disket sürücü almak istemiyorsan cumhur beyin dediği gibi nlite ile kendine cd oluşturabilirsin.

Gönderildi : 13/08/2008 21:35

(@harun_sever)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ÜRÜN ADI

:

HP 470064-709 ML150G5 E5405 2x1GB 2x72GB 15K HPLFF

GARANTİ SÜRESİ

:

24

Maksimum işlemci desteği

:

2 (Standart 1, Maksimum 2)

İşlemci

:

Quad-Core Intel Xeon Processor 5405 (2.0 GHz, 1333 FSB) 12 MB (2x6) önbellek

Chipset

:

Intel 5100

Toplam PCI slot

:

6

PCI slot tipi

:

2 x PCI-Exp. (x8)

PCI slot tipi@

:

3 x PCI-Exp. (x4)

PCI slot tipi@

:

1 x PCI (32-bit/33MHz)

Bellek

:

2 GB PC2-5300 Registered DIMMs / Maks. 16GB

SCSI / RAID

:

HP SC40Ge 4 Dahili Bağlantı Noktası SATA/SAS Ana Veriyolu Adaptörü

LAN

:

Gigabit Server Adapter 10/100/1000 WOL (Wake on LAN)

Grafik

:

Entegre 2 MB video 

USB

:

8 (2 önde, 4 arkada, 2 dahili)

Seri port

:

1

HDD sürücü

:

2 x 72 GB 15000 rpm SAS / Maks. 2.4TB (8 x 300GB) SAS, 6TB (8 x 750GB) SATA

Cdrom sürücü

:

SATA DVD okuyucu

Boyutlar

:

5 U Tower

Güç kaynağı

:

Bir adet 650W Yedek Olmayan Güç Kaynağı

İşletim sistemi desteği

:

MS Win Svr 2003,Novell NetWare,Lınux (red hut,SUSE)SCO Unixware

bu üründe karar verdim.işletim sistemi olarak sizce serv 2003 mü yoksa serv 2008 mi secmeliyim. bu server"a göre bir kabine ihtiyacım olacak birde 16 portluk patch panel ve 16 portluk bir adet swithc"e almam gerekiyor. fiyat olarak ekonomik olan önerileriniz nelerdir. kablolama olarak cat5 veya cat6 arasında gözle görülür bir fark varmı farkları nelerdir.

güç kaynagı kısmında " Bir adet 650W Yedek Olmayan Güç Kaynağı "  diye yazılmış bunun acıklaması nedir?

Gönderildi : 14/08/2008 00:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994

Merhaba

Piramit bilgisayardan Huseyin bey bu konuda uzmandir , tavsiyelerini dikkate almaniz dilegi ile . Fiyat konusunda da yardimci olur 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/08/2008 00:19

(@harun_sever)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Piramit bilgisayardan Huseyin bey bu konuda uzmandir , tavsiyelerini dikkate almaniz dilegi ile . Fiyat konusunda da yardimci olur 🙂

forumu kapatalım ozaman iyi olmazmı ne gerek varki forumda bilgi paylaşmaya degilmi....

Gönderildi : 14/08/2008 01:56

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar Sn. ruen,

Yukarıdaki yönlendirme bu forumun sizlere sunulabilmesi için hepimize destek olan firmaya olan bir yönlendirmedir. Satın alma yapılacağından sponsorumuza fiyat açısından(ayrıca öneriler) sizinde menfaatinize olacağı düşünülerek yönlendirilme yapılmıştır. Gerekli tavsiyeler zaten paylaşılmaktaydı. Bu yorumunuzu foruma üye oluş tarihinize bakınca yeni üyemiz olduğunuza ve forumu tam olarak gezmediğinize veriyorum.

İyi geceler.

Gönderildi : 14/08/2008 02:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

forumu kapatalım ozaman iyi olmazmı ne gerek varki forumda bilgi paylaşmaya degilmi....

Tekrar merhaba

Portalımızda yeni olduğunuzu görüyorum , Çözümpark gibi bir bilişim portalını ayakta tutmak ve sürekliliğini sağlamak bir hayli masraflı . Bu konuda bize destek olan  bir sponsor için yapılmış böylesine "kibar" bir yönlendirmeyi böylesine "kaba" bir şekilde karşılamanız bilgiyi sağlayan insanlara karşı gösterdiğiniz saygının bir göstergesi. Sponsorlar olmassa bizlerde olmayız o nedenle sponsorlarımıza karşı ve daha önemlisi site yöneticilerine karşı daha saygılı davranmanızı rica ederim.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/08/2008 02:40

(@harun_sever)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Tekrar merhaba

Portalımızda yeni olduğunuzu görüyorum , Çözümpark gibi bir bilişim portalını ayakta tutmak ve sürekliliğini sağlamak bir hayli masraflı . Bu konuda bize destek olan  bir sponsor için yapılmış böylesine "kibar" bir yönlendirmeyi böylesine "kaba" bir şekilde karşılamanız bilgiyi sağlayan insanlara karşı gösterdiğiniz saygının bir göstergesi. Sponsorlar olmassa bizlerde olmayız o nedenle sponsorlarımıza karşı ve daha önemlisi site yöneticilerine karşı daha saygılı davranmanızı rica ederim.

Gönderildi : 14/08/2008 03:06

(@harun_sever)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Tekrar merhaba

siz kibar ben kaba. teşekürler

Gönderildi : 14/08/2008 03:17

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba

Tekrar merhaba

siz kibar ben kaba. teşekürler

Estafurullah.

Hiç birimizden bu şekilde bir hitap şekli duyamazsınız.

Lütfen konuyu çarptırmayalım.

Gönderildi : 14/08/2008 03:29

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

ÜRÜN ADI

:

HP 470064-709 ML150G5 E5405 2x1GB 2x72GB 15K HPLFF

GARANTİ SÜRESİ

:

24

Maksimum işlemci desteği

:

2 (Standart 1, Maksimum 2)

İşlemci

:

Quad-Core Intel Xeon Processor 5405 (2.0 GHz, 1333 FSB) 12 MB (2x6) önbellek

Chipset

:

Intel 5100

Toplam PCI slot

:

6

PCI slot tipi

:

2 x PCI-Exp. (x8)

PCI slot tipi@

:

3 x PCI-Exp. (x4)

PCI slot tipi@

:

1 x PCI (32-bit/33MHz)

Bellek

:

2 GB PC2-5300 Registered DIMMs / Maks. 16GB

SCSI / RAID

:

HP SC40Ge 4 Dahili Bağlantı Noktası SATA/SAS Ana Veriyolu Adaptörü

LAN

:

Gigabit Server Adapter 10/100/1000 WOL (Wake on LAN)

Grafik

:

Entegre 2 MB video 

USB

:

8 (2 önde, 4 arkada, 2 dahili)

Seri port

:

1

HDD sürücü

:

2 x 72 GB 15000 rpm SAS / Maks. 2.4TB (8 x 300GB) SAS, 6TB (8 x 750GB) SATA

Cdrom sürücü

:

SATA DVD okuyucu

Boyutlar

:

5 U Tower

Güç kaynağı

:

Bir adet 650W Yedek Olmayan Güç Kaynağı

İşletim sistemi desteği

:

MS Win Svr 2003,Novell NetWare,Lınux (red hut,SUSE)SCO Unixware

bu üründe karar verdim.işletim sistemi olarak sizce serv 2003 mü yoksa serv 2008 mi secmeliyim. bu server"a göre bir kabine ihtiyacım olacak birde 16 portluk patch panel ve 16 portluk bir adet swithc"e almam gerekiyor. fiyat olarak ekonomik olan önerileriniz nelerdir. kablolama olarak cat5 veya cat6 arasında gözle görülür bir fark varmı farkları nelerdir.

güç kaynagı kısmında " Bir adet 650W Yedek Olmayan Güç Kaynağı "  diye yazılmış bunun acıklaması nedir?

Tekrar Merhaba,

İşletim sistemi olarak 2008 seçmeniz daha iyi olur. Nede olsa yeni teknoloji.
Kabin Estap, HP ya da OEM ürünlerden bütçenize göre olanı seçebilirsiniz ama içinde termostatlı fan ünitesi olan bir kabin almanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu kabini klima ile soğutulan kapalı bir sistem odasına koymalısınız.
Switch olarak 16 port 3COM tercih edebilirsiniz, fiyat/performans açısından 3com markasını beğenerek kullanıyorum. Ucuz olsun diye Taiwan malı switchlerden almayın kesinlikle.
Kablolamada Cat6 gigabit hızı vermesi açısından tercih edilir ama gene ekonomik olanı seçmek istersen Cat5-e model kablo da gigabit hıza çıkabiliyor.
Güç kaynağı kısmında Yedek olmayan ibaresi bu sunucuya sadece 1 adet power supply ünitesi takılabildiğini göstermektedir, bazı serverlar aynı anda birden fazla power girişini desteklediğinden yedekli çalışabilmektedir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 14/08/2008 14:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tekrar Merhaba

Postunuzu okuyup bu yorumu yapiyorsaniz eger zaten konuyu uzatmaya gerek yok demektir . Bakis acilarimiz farkli

iyi calismalar.

Gönderildi : 15/08/2008 00:07

(@turkerata)
Gönderiler: 178
Estimable Member

hakan kardeşim işte böyle 🙂

Gönderildi : 14/09/2008 01:36

Sayfa 1 / 2
Paylaş: