Forum

HP x1400 den X1600'...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP x1400 den X1600'e Lun kopyalama

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
500 Görüntüleme
(@MuharremTurk)
Gönderiler: 203
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Elimizde iki adet HP X serisi Nas cihazlar var. Bunlardan X 1440 üzerindeki yaklaşık 1 TB arşivlenmiş mail datası bulunuyor. Bu alan yersiz geldiği için X1600'e bu veriyi kopyalamamız lazım. Fakat, bu alnın file yedeğini bile almak 3gün sürüyor. (arşiv datası olduğu için çok fazla küçük dosya var).

HP ile görüştüm ASM yazılımın sadece SQL ve Exchange datası için böyle bir kopyalama imkanı varmış. Benimde aklıma şöyle bir çözüm geldi. HP bu cihazlar Microsoft iSCSI target yazılımı kullanmış her bir LUN .vhd olarak storage üzerinde tutuluyor. Eski cihazdaki .vhd yeni cihaza kopyalayıp, gerekli izinleri verirsem yeni storage üzerinden datalara erişimiş oluruz. Test için 1 GB bir LUN oluşturup bu aşamaları başarıyla sonuçlandırdım.

Data önemli olduğu için sizlerinde fikrini almak istiyorum, önerileriniz nelerdir?

Teşekkür ederim.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 24/09/2012 15:31

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

ben olsam replikasyon yapardım. CA'ın replikasyon yazılımı var. bu yazılımı 1 ay ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

yazılımı çalıştırdığınızda varolan datanın tamamını karşı tarafa geçiriyor. dosyalar kullanılsa bile. tüm geçiş tamamlandığında ise dosyaların sadece değişen kısımları kopyalanmaya başlıyor. tüm geçişi tamamlatın, değişen bölümlerini de bir gece yarısı yada hafta sonu karşı tarafa geçirin. sonar paylaşım alanını aktif hale getirin. dosyalar tüm hakları ve sharing bilgileri ile karşı tarafa geçecektir. ve 0 kesinti ile.

robocopy ile yada xcopy ilede aynı işlemi yapabilirsiniz ama fark değişen dosyanın tamamını karşı tarafa geçirmesidir. CA sadece bit byte seviyesinde değişiklikleri karşı tarafa aktarır.

Gönderildi : 28/09/2012 03:37

(@MuharremTurk)
Gönderiler: 203
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Bilgehan Bey,

Bahsettiğiniz ürün aşağıdaki linkteki makalede anlatılan ürün müdür? 

http://www.arcserve.com/us/Products/CA-ARCserve-Replication.aspx

Gönderildi : 01/10/2012 18:09

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Evet bu yazılımdır. Online kesintisiz geçiş yapabilirsiniz. 0 downtime ile...

Gönderildi : 01/10/2012 19:21

Paylaş: