Forum

HP ML110 / 5. disk ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP ML110 / 5. disk taktım, performanssız çalıştı.

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
466 Görüntüleme
(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member
Konu başlatıcı

1 yıl süredir, ML110 server'ı RAID 10 / 4 tane disk ile çalıştırıyorum.

SATA 1 TB bir disk ilave edip yedekleme planı yaptım.

Boş olan son SATA yuvasına yeni diski  bağladım ve makinayı çalıştırdım. Yeni diski gördü ve klasik yöntemle NTFS biçimlendirdim.

Sonrasında HDD Tune ile hız testi yaptırdım ancak Max transfer rate olarak 3.5 MB/s bir değer geldi karşıma.

CD-Rom'un bağlı olduğu yuvaya yeni bir sata kablosu ile bağladım diski, sonuç aynı.

Başka marka 1TB disk vardı elimde, onu bağladım, sonuç aynı.

Sorun nerde, bu makinaya 5. sabit diski yedeklemek için nasıl bağlarım.

(RAID konfigurasyonunda her hangi bir değişiklik yapılmadı.)

Gönderildi : 22/09/2010 13:11

(@turkerata)
Gönderiler: 178
Estimable Member

ACU dan disklerin durumuna bakabildinizmi? görebilir miyim?

Gönderildi : 29/09/2010 11:49

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Bu arada Firmware update yapmak fayda edebilir.

Gönderildi : 29/09/2010 12:13

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

ACU dan disklerin durumuna bakabildinizmi? görebilir miyim?

ACU neresi, raid düzenleme menusu mu?

Sonradan takılan disk raid'in dışında olacak.

Merhaba

Sata kablosunu değiştirmeyi ve disk üzerindeki jumper kaldırıp takmayı denediniz mi ?

Her ikisini de denedim. 

Gönderildi : 29/09/2010 19:45

(@turkerata)
Gönderiler: 178
Estimable Member

Şimdi performans sıkıntısını yaşayan sonradan takılan disk mi? raid olan mı? her ikisi de mi?

ACU offline ya da online olarak görülebilen bir HP arayüzü. sanırım yazılmış makale vardı. online işletim sistemi üzerinden Proliant Support Pack kurulduysa / smart start cd si ile full kurulum yapıldıysa vs. vs. gelir.

offline olarak smart start cd si ile başlattığın zaman görebiliriz

deneyebilir misiniz?

Gönderildi : 29/09/2010 19:51

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Şimdi performans sıkıntısını yaşayan sonradan takılan disk mi? raid olan mı? her ikisi de mi?

ACU offline ya da online olarak görülebilen bir HP arayüzü. sanırım yazılmış makale vardı. online işletim sistemi üzerinden Proliant Support Pack kurulduysa / smart start cd si ile full kurulum yapıldıysa vs. vs. gelir.

offline olarak smart start cd si ile başlattığın zaman görebiliriz

deneyebilir misiniz?

Performansı sıkıntısı yaşayan disk, sisteme yeni ilave edilen yeni bir disk, raid dışında çalışacak.

Proliant support pack kurulu değil.

Gönderildi : 29/09/2010 20:43

(@berkantmutlu)
Gönderiler: 406
Reputable Member

Merhaba,

Smart Start 100 serileri için mevcut değildir. Support Pack sonradan kurulmuş olmalı. Oradaki arayüz size diskleri ve değerleri gösterebilir.

Sonradan takılan diskin marka / modeli nedir? Raid kartınız HP mi yoksa başka bir kart mı? Performanslar buna göre değişiklik gösterir.

Bir de merak ettiğim şudur; başka bir 1TB disk takarak mı kıyaslıyorsunuz diski? Yani karşılaştırma yönteminiz nedir? Hangi bilgilere istinaden performansının düşük olduğunu söylüyorsunuz? Bu disk için bir quickspaces var mı?

Gönderildi : 04/10/2010 16:17

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Smart Start 100 serileri için mevcut değildir. Support Pack sonradan kurulmuş olmalı. Oradaki arayüz size diskleri ve değerleri gösterebilir.

Sonradan takılan diskin marka / modeli nedir? Raid kartınız HP mi yoksa başka bir kart mı? Performanslar buna göre değişiklik gösterir.

Bir de merak ettiğim şudur; başka bir 1TB disk takarak mı kıyaslıyorsunuz diski? Yani karşılaştırma yönteminiz nedir? Hangi bilgilere istinaden performansının düşük olduğunu söylüyorsunuz? Bu disk için bir quickspaces var mı?

Sonradan iki tane değişik yeni alınmış 1TB disk takarak denedim, Samsung ve WD.

Her ikisinde de HD Tune programı ile transfer rate max 3-4 mb/s olarak gözüküyor. Dosya transferi de belirgin yavaş.

Aynı diskleri başka bir bilgisayara bağlıyorum ve HD Tune ile test ediyorum,  transfer rate max 140mb/s kadar çıkıyor.

Gönderildi : 07/10/2010 12:27

(@berkantmutlu)
Gönderiler: 406
Reputable Member

Merhaba,

Bunun doğruluğunu kıyaslamak için ML110'un quickspaces'inden desteklenen disk yapılarını incelemeniz gerekmektedir. Bu aynı şekilde raid kartı için de geçerli.

4 diskin performanslı çalışıp 5.diskin hata vermesi raid kartının desteklediği değerlerin dışına çıkılması demektir. Orjinal ürün kullanmamanız da buna etki eder.

Gönderildi : 11/10/2010 15:30

Paylaş: