Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

IIS 6 üzerinde PHP, MySQL, PhpMyAdmin Kullanmak ve IIS'da birden fazla site yayınlamak...

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,210 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Selamlar,

Birçok döküman okudum, bir sürü site gezdim ve birçoğunu uyguladım.. IIS 6 üzerinde PHP dilini çalıştırabildiysem de stabil olarak çalışan ve tek seferde bu konuyu anlatan bir yer bulamadım... Bu başlık altında IIS üzerine PHP, MySQL, PhpMyAdmin kurulumu ve IIS'da birden fazla site yayınlamak ile ilgili tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

1 - Nereden başlayalım ?
2 - Hangi mantık yolunu takip edelim ?
3 - PHP Kuralım & Çalıştıralım ?
4 - MySQL Server Kuralım & Çalıştıralım ve php.ini üzerindeki ayarlarını yapalım ?
5 - PhpMyAdmin Kuralım & Çalıştıralim ve PHP + MySql ile entegre hale getirelim ?
6 - IIS üzerinde birden fazla site yayını yapalım ?
7 - Telekom'dan aldığımız 5'li IP grubuyla dışarıdan erişilebilmesi için firewall mantık yolunu çizelim.
8 - SSL Alımı ve Kurulumu ile ilgili de ayrıca konuşalım ?

Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 01/11/2008 17:52

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Merhaba,

Soru listeniz bayağı bir kabarık ama özetlemek gerekirse; IIS üzerinde PHP site çalıştırmak sağlıklı değil. Bunu becermek için uğraşmak yerine WAMP server denilen çok pratik bir yazılım paketi kullanarak PHP+Mysql+PHPMyadmin ihtiyacınızı Windows 2003 altında kurarak kökten çözebilirsiniz.

Ücretsiz olan bu programı  http://www.wampserver.com/en/ sitesinden edindikten sonra adım adım kurulumunu anlatan yazıları bulmak için google kullanabilirsiniz.

Server kurulum tarafında benim fikrim budur, güvenlik duvarı ve SSL konularında ise sitemizde arama yaparak makalelere ulaşabilirsiniz. Örnek bir arama sonucu ; http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=SSL&a=1

Gönderildi : 01/11/2008 19:59

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

IIS üzerinde PHP site çalıştırmak sağlıklı değil.

Neden???? Gayet de iyi çalışıyor. Hem de sorunsuz... 

Teknik arkadaş 🙂

PHP nin nasıl kuralacağını benim blog sayfamda bulabilirsin.. http://barbarossa41.wordpress.com

Mysql ise windows üzerinde kurulumu gayet basit. Next Mext ile geçeceksin..

PHPMyadmin'e gelince ise Plesk üzerinde hiç kurmadım... Ancak add on olarak geliyor olabilir..

Kolay gele

Gönderildi : 02/11/2008 00:17

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Erdal hocam benim kurduğum hosting makinasında çalışan IIS 6 da yaklaşık 50 site çalışıyor, PHP yi IIS üzerinde çalıştırdığımda sık sık Application Pools da problem çıktı. O yüzden ayrı bir sunucu makinada Apache üzerinden PHP desteği veriyorum.

Gönderildi : 03/11/2008 00:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Şöyle özetlemekte yarar var ;

en iyi php çözümü apache üzerinde olacaktır ancak iis ilede php site çalıştırmanız mümkün çünkü böyle bir desteği vardır

oldu mu 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/11/2008 00:52

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Peki 🙂 ancak şöyle diyelim.. PHP IIS i destekliyor diyelim :))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Gönderildi : 03/11/2008 02:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

tamam abi alan senin alanın sana bıraktım 🙂 al hepsi senin olsun [:D]

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/11/2008 02:37

(@SuleymanTarikOgut)
Gönderiler: 154
Estimable Member

Erdal hocam benim kurduğum hosting makinasında çalışan IIS 6 da yaklaşık 50 site çalışıyor, PHP yi IIS üzerinde çalıştırdığımda sık sık Application Pools da problem çıktı. O yüzden ayrı bir sunucu makinada Apache üzerinden PHP desteği veriyorum.

php iis destekliyor ama iis php tam anlamında destekliyomuki ? 🙂 bu yüzden microsoft iis7 php tam destek verdi.  sizin probleminiz başka php yazılımından değil php kodlayan arkadaştan çıkar o tip sorunlar.

kısacası iis6 php çalışırmı evet ama randımanı apache kadar olamaz.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/11/2008 03:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet son olarak özetliyorum

IIS php için support veriyordu ancak bu tam anlamıyla bir destek değildi ve evet doğrudur buda IIS 7 lansmanında vurgulanıyor zaten.

sonuç olarak IIS 6 ile php websiteler kullanabilirsiniz ama imkanınız var ise php için apache tercih edebilirsiniz

Gönderildi : 03/11/2008 04:09

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Oy Oyy Oyyy...

Tamam vazgeçtim. O zaman bu tarz işleri Ubuntu Server kurarak nasıl yapabiliriz onu konuşalım... 🙂

Web Server'imiz Ubuntu Olsun 🙂 Veya başka bir önerisi olan ?

Konu şurada başladı ve devam ediyor.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/54890.aspx

Gönderildi : 04/11/2008 14:00

Paylaş: