Forum

MX Kaydına iki serv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

MX Kaydına iki server girmek

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,052 Görüntüleme
(@EmrahSaldk)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

İyi günler. Sunucusu olan bir kaç müşterime sanal olarak centos kurup zimbra mail server kurdum. Sistemlerin çalışmasında herhangi bir sorun yok. Ancak uzun süreli elektrik kesintisi veya internette problem olduğunda müşterilerin mail almalarında sorun çıkıyor. UPS leri var ama en fazla 1 saat dayanıyor kesintide.

Kendimde Aynı şekilde bir mail server kullanıyorum ve müşterilerimin mail sunucusunda bir sorun olduğunda mx kayıtlarını kendi sunucuma yönlendirip kısa sürede sorunlarını çözüyorum. Öğrenmek istediğim şey bunun otomatik yapılıp yapılamayacağı.İki adet mx kaydı girip farklı öncelikler versem. biri 10 biri 15 gibi birisine ulaşamadığında otomatik diğerine yönleniyor mu? Yada böyle bir sistemi nasıl yapabilirim.Teşekkürler.

Gönderildi : 09/04/2016 18:33

(@tahakivancirak)
Gönderiler: 33
Eminent Member

Merhaba, öncelik tanımlamanın asıl amacıda budur. 10 mx.ilk.com 20 mx.iki.com şeklinde çift mx kaydının olduğunu düşünürsek posta ilk olarak ilk.com a, eğer bu sunucu kapalıysa iki.com a yönlendirilir. Bu öncelik durumu bazı hosting sistemlerinde düşük orta yüksek şeklindede olabiliyor.

Gönderildi : 09/04/2016 18:58

(@EmrahSaldk)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Taha Bey kolay gelsin. SPF ve DMARC kaydı ile ilgili bilgi almam mümkün mü. domain adresim teknikbilgisayar.org

"v=DMARC1; p=quarantine; pct=5; rua=mailto:[email protected]"

SPF kaydını

v=spf1 mx ptr mx:mail.teknikbilgisayar.org ip4:85.104.106.6 ?all

olarak giriyorum ama https://www.mail-tester.com/  adresinden mail spam test yaptığımda aldığım sonuç

[SPF] teknikbilgisayar.org sunucunuza izin vermiyor 85.104.106.6 kullanmak için [email protected]

Sender Policy Framework (SPF) bir e-posta onay sistemidir. Spam e-postaları tespit etmek için tasarlanmıştır. E-posta çıkışının yapıldığı IP adresini tanıma mantığı ile çalışır.

Bir SPF kaydına sahip değilsiniz. Lütfen aşağıdakilerden bir tanesini alanadınız için ekleyiniz. teknikbilgisayar.org:

v=spf1 a mx ip4:85.104.106.6 ~all

Yardım gerekli mi? Kılavuzları inceleyin herbir host için.

-1

[Sender ID] teknikbilgisayar.org sunucunuza izin vermiyor 85.104.106.6 kullanmak için [email protected]

Sender ID is like SPF, but it checks the FROM address, not the bounce address.

Bir SPF kaydına sahip değilsiniz. Lütfen aşağıdakilerden bir tanesini alanadınız için ekleyiniz. teknikbilgisayar.org:

v=spf1 a mx ip4:85.104.106.6 ~all

Yardım gerekli mi? Kılavuzları inceleyin herbir host için.

-1

Mesajınız DKIM tarafından işaretlenmez.

DomainKeys Identified Mail (DKIM) alanadı ve e-posta mesajının ilişkilendirilmesi için bir yöntemdir. Bir kişinin ya da organizasyonun mesaj için sorumluluk almasını talep eder.

-3

Your message failed the DMARC verification

A DMARC policy allows a sender to indicate that their emails are protected by SPF and/or DKIM, and give instruction if neither of those authentication methods passes. Please be sure you have a DKIM and SPF set before using DMARC.
You are not allowed to send a message with this address

Verification details:

• mail-tester.com; dmarc=fail header.from=teknikbilgisayar.org

ve 10 üzerinden 4 puan veriyor. SPF kaydı yokken yaptığımdada aynı varken yaptığımdada aynı. DMARC kaydı bu adresten mail göndermenize izin vermiyor diyor. Eğer DMAR ve SPF kaydını kaldırırsam 7 Puana çıkıyor. Mail heryere sorunsuz gidiyor. Ama sorunun sebebini bulamadım. Yardımcı olmanız mümkün mü?

mxtoolbox.com dan test yaptığımda ise

spf:teknikbilgisayar.org   Find Problems  

QuickWatch Error

DNS Warning  

v=spf1 mx ptr mx:mail.teknikbilgisayar.org ip4:85.104.106.6 ?all
Prefix Type Value PrefixDesc Description
  Test Result  
SPF Syntax Check Invalid syntax found  More Info
SPF Record Published Record found  
SPF Multiple Records Less than two records found  
SPF Record Deprecated No deprecated records found

olarak çıktı alıyorum...

Gönderildi : 14/04/2016 15:48

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

ISP'lerden ETRN hizmeti alabilirsiniz. Sunucu bir nedenden dolayı kapalı/ulaşamaz olduğunda mailler ETRN sunucuna yönlenir. Sunucunuz up olduğundan mailler kendi sunucunuza teslim edilir.

TurkNet ile görüşebilirsiniz. Onlar ETRN hizmeti veriyorlar.

Gönderildi : 14/04/2016 16:43

Paylaş: