Forum

Mail Server problem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Server problemi

25 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,142 Görüntüleme
(@emrullahcavusoglu)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar 

Benim bir problemim var kendi iş yerimizde bir sunucu kurdum Server 2008 enterprise ve hyper-v ile bir adet server 2008 web edition bir adette centos5.0 kurulumu yaptım 2 adet adsl bağlantım var bir tanesini İİS 7.0 ve dns server  için kullanıyorum aynı zamanda nsleriminde ip adresi bu adres diğer bağlantımı centos üzerinde kullanıyorum centos dns server olarak diğer hattıma bakıyor mail hariç herşey kusursuz çalışıyor.

Maille alakalı sorunum binbir türlü denemelerime rağmen spf kaydı dns ayarlarının defalarca kontrolü reverse dns kayıtları herşeyi yapmış olmama rağmen ben hala gmail, hotmail, mynet gibi adreslere mail atamıyorum ama bunların hepsi bana mail gönderebiliyor. mail sunucum centos üzerinde qmail kullanıyorum ayrıca kloxo panel kullanıyorum. mxtools da yaptığım kontrollerde herşey tozpembe 🙂 görünmesine rağmen neden ben mail gönderemiyorum. yardımcı olabilirrseniz çok sevinirim. dün gece uykularım kaçtı bunun yüzünden iyice kayışı kopardım bir mail server bu kadar zor olmamalı

kontrol etmek isteyen arkadaş olursa alan kendi alan adımı kontrol edebilirler hacicavusoglu.net 

Gönderildi : 03/06/2011 13:29

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

ip adresinizde 3 adet reverse dns tanımı var. Bir de mail loglarınızı inceledinizmi ?

Gönderildi : 03/06/2011 13:55

(@TanBora)
Reputable Member

Ek olarak ip adresiniz kara listede gözüküyor. Biride reverse dns ile alakalı.

blacklist:95.9.70.88

BARRACUDA LISTED Detail
Return codes were: 127.0.0.2
366 156
RATS-Dyna LISTED SPAMRATS IP Addresses See: Detail
Return codes were: 127.0.0.36
3066 156
SORBS-SPAM LISTED Spam Received See: Detail
Return codes were: 127.0.0.6
3066 156

Gönderildi : 03/06/2011 14:01

(@emrullahcavusoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

karalisteleri bende gördüm 2 tanesinde listeden çıkarılmak için başvuru yaptım 3 ncüsü benim insan olduğuma bir türlü inanmadı 🙂 güvenlik kodunu giriyorum yanlış girdin diyip duruyor .birde tek ip adresine birden fazla mail için reserve dns kaydı yaptıramazmıyım? bunun dışında gördüğünüz başka bir problem var mı?

Gönderildi : 03/06/2011 14:11

(@TanBora)
Reputable Member

Birden fazla reverse dns kaydının zararı varmı bilmiyorum ama sanki sorun çıkarabilir gibi geliyor. Şöyle bir baktığımda hep bir ip adresinde bir kayıt var. Biraz araştırmakta fayda var belki oluyordur.

Gönderildi : 03/06/2011 19:34

(@emrullahcavusoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

2 black list problemini çözdüm fakat 1 tane benim insan olduğuma inanmayan bi site kaldı onuda aşarsam sorun hallolacak gibime geliyor ne olur ne olmaz diye centos kurulumunuda yeniden yapıyorum hatta ayrı bir server kurup  qmail toaster bile yükledim bi sorun olmazsa bu akşam tekrar deneyecem hayırlısı bakalım olmazsa reverse dns için tekrar telekoma başvurup adresi 1 e düşüreceğim

Gönderildi : 03/06/2011 20:47

(@emrullahcavusoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

reverse dns kaydınıda teke düşürdüm

Gönderildi : 03/06/2011 21:03

(@emrullahcavusoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

problemimi hala çözemedim yardımcı olabilecek kimse yok mu ?

Gönderildi : 04/06/2011 11:48

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

Hotmail  için Sender ID  kaydı  yaptırmalısınız. Fakat  bunu  yaptırmasanız  dahi junk'a düşmeniz lazım. ip adresiniz den daha önceden bir spam salgını yapılmış olabilir reputation'a  takılıyor  olabilirsiniz

http://www.microsoft.com/mscorp/safety/technologies/senderid/default.mspx

Gönderildi : 04/06/2011 17:22

(@emrullahcavusoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sender id yi daha önce yapmıştım onay mailide gelmişti ben ne olur ne olmöaz diye yeniden yaptım

Gönderildi : 06/06/2011 13:42

(@emrullahcavusoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

birde bi tane sitede hala blacklistteyim çıkamadım gitti  http://www.sorbs.net/lookup.shtml?95.9.70.88  onay kodunu birtürlü giremiyorum hep yanlış diyor

Gönderildi : 06/06/2011 13:55

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

Register  olup  (De) Listing  yapmayı denermisiniz .

Gönderildi : 06/06/2011 16:05

(@emrullahcavusoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

registerde olamıyorum ya benim anlamadığım bir ip adresim daha var onun hiçbi yerde blacklistte değil mail serverı o ip ye yönlendirdim ben yine mail gönderemiyorum. yaw ben nasıl bir belaya çattım böyle şu internette yazılmış olan bir çok şeyi denedim ama mail göndermeyi başaramadım böyle giderse vazgeçeceğim

Gönderildi : 07/06/2011 16:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Emrullah bey merhaba,

adsl ip bloğu üzerinden mail server kullanımı yapamazsınız, yani boşuna zaman harcıyorsunuz. Neden derseniz ? ADSl ip bloklarının %98' i blok halinde yani x.x.x.x , y.y.y.y değilde x.0.0.0 ve y.0.0.0 şeklinde RBL listelerindedir, bu nedenle siz dünyaya yeni merhaba demiş olsanız bile anında kendinizi RBL de bulursunuz ve yine sizin telekom adsl den ip aldığınız ip den belli olduğu için pek çok mail server sizden mail almayacaktır.

Özetle adsl üzerinden kurumsal bir mail server kurmanız henüz RBL' e girmemiş o %2 lik kısımdan ip almış olmayı ummanız ile olabilir onun dışında er veya geç bu şekilde RBL ve dsl ip hazuvundan kaynaklı mail gönderim sorunları yaşayacaksınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/06/2011 16:38

(@TanBora)
Reputable Member

Gerekli kayıtlar yapıldıktan sonra kullanabiliyorsunuz Hakan Bey. Ama telekoma işlemleri yaptırmak gerçekten zaman alıyor. Şu anda kendim kullanıyorum.

Gönderildi : 16/06/2011 16:42

(@necipcelepci)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Telekomla ilgili olan adımlardan bahseder misiniz? Nasıl çözdünüz?

Gönderildi : 16/06/2011 16:46

(@TanBora)
Reputable Member

En büyük sorun reverse dns kaydı yapılmasında çünkü normal adsl'de bunu kendiniz yapamıyorsunuz. Bu adımı geçtikten sonra diğer listelerden çıkmak genel olarak çok zaman almıyor. Bir de ne olur olmaz 25 portunu da bağlı bulunduğum santralden açtırdım(Bunun için bizzat gittim ve gezdirdiler biraz sağolsunlar). Reverse dns kaydını [email protected] adresine mail atarak yaptırıyorsunuz(İlk başta normal iletişim formundan ttnete ilettim sorunu ve bu mail adresine ulaşmam bile bir ay aldı ttnet müşteri hizmetleri sayesinde saf gibi onların cevap vermesini beklediğim için). Bu aşamalardan sonra ise server kurulumu ve tanımlama ayarlar vs.

Gönderildi : 16/06/2011 17:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Telekomdaki işlemler değil önemli olan ip adresinizin blok halinde RBL de olmaması, siz kullanıyorum diyorsunuz ip adresinizi benimle paylaşmanız mümkün mü ? Sakın yanlış anlamayın temiz bir telekom ipsi var diye sevineceğim 🙂

yani özetle sizin elinizden bir şey gelmez, ancak ip adresinizi değiştirebilirsiniz ama yeni ip yi farklı bir bloktan alın ki aynı blok zaten rbl listesinde olacak.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/06/2011 17:38

(@TanBora)
Reputable Member

Hakan Bey ip adresini veririm hiç sorun değil kaldı ki arkadaşımızın şu anki ip adresi zaten herhangi bir kara listede değil, ilk ip adresi kara listedeydi. Adsl ip adreslerinin çoğu kara listede doğru ama uğraşınca halledebiliyorsunuz.

Gönderildi : 16/06/2011 18:16

Sayfa 1 / 2
Paylaş: