Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

sitede çalan mp3 hakkında.

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
376 Görüntüleme
(@fatihcil)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

konuyu doğru yerdemi açtım bilmiyorum ama lisanslamadan daha iyi bir bölüm bulamadım. sorum şöyle ;

bir web sitem var ve arka fondada güncel bir şarkının mp3 çalıyor diyelim. şarkıya ait herhangi bir download linki yok. yani sadece sayfa açıkken çalması sağlanıyor. bu tür bir sayfa için bir ceza yaptırımı olur mu? yasal olarak böyle bir sete oluşturabilir miyim?

teşekkürler iyi çalışmalar.

Gönderildi : 01/11/2010 22:10

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Konu web ile alakalı olduğu için hosting bölümünden takip edebilirsin.

Tam bir bilgim olmamakla birlikte bence bir sıkıntı olmaz.Sonuçta download edilmesine izin verilmiyor sadece dinleyebiliyorsun.

Gönderildi : 02/11/2010 11:49

(@fatihcil)
Trusted Member
Konu başlatıcı

tessekkurler cevap için. hosting altında tekrar sorim.bakalım ne cevap gelecek.

iyi çalışmalar...

Gönderildi : 02/11/2010 12:09

(@fatihcil)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hosting altına taşınmış bile 🙂 süper ya.

not: bahsettiğim site örneği mp3lerle dolu bir muzik dinleme sitesi olmıcak. sadece arkada belirleyeceğim müzikler çalıcak.konuya bide bu açıdan bakmak lazım.

teşekkürler...

Gönderildi : 02/11/2010 12:12

(@Anonim)

hosting altına taşınmış bile 🙂 süper ya.

not: bahsettiğim site örneği mp3lerle dolu bir muzik dinleme sitesi olmıcak. sadece arkada belirleyeceğim müzikler çalıcak.konuya bide bu açıdan bakmak lazım.

teşekkürler...

Konuyu taşıyorum demiştim...:)

Site içeriği MP3'lerle dolu olsa zaten kesin yasal hak,yayın izni,vs.. gerekebilir.Ama arka planda fon müziği şeklinde çalması problem olmaz gibi.

Gönderildi : 02/11/2010 14:26

(@fatihcil)
Trusted Member
Konu başlatıcı

evet postu yazdıktan sonra farkettim ama silmedim. dikkatsizlik işte 🙂

sanırım dediğiniz gibi arkada çalması suç olmasa gerek. ama genede biraz daha araştırmam lazım. aynı zamanda aklımı başka birşey kurcalıyor.offline site indirme programları... bu programlarla siteyi bilgisayarına indiren biri bütün dataya ulaşabilmiş oluyor. acaba indirdiği dosyaları açamaması veya indirememesi mümkün müdür? bunun için ne yapmak gerekir? bilginiz varsa benide aydınlatırsanız sevinirim.

not: oradan bakınca paranoyak gibi gözüküyorum biliyorum.. 🙂

Gönderildi : 02/11/2010 21:20

(@Anonim)

bir şarkıyı herhangi bir şekilde sahibinin izni olmadan kullanıyorsanız telif haklarına takılırsınız.

şarkı dinletme vs aynı mantık. eğer radyo değilseniz bundan sorun yaşabilirsiniz.

ama şarkının 20-30 sn lik kısmı demo olarak değerendirileceinden sorun olmayabilir.

Gönderildi : 11/12/2010 20:52

(@ilkertutu)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Yasal uyum ve problem olup olmaması iki farklı konu.

Yasal olarak, şarkıyı kullandığınızda telif ödemeniz gerekiyor. Daha önce duyduğum kadarıyla radyolar, televizyon kanalları ve youtube gibi yayıncılar da yayınladıkları şarkılar üzerinden telif ücreti ödüyorlar.

Öte yandan, belki lisans haklarını tutan kişiler bu tür küçük boyutlu kullanımlara karşı çıkmıyorlardır. İlgili müzik şirketine bir mail atmayı deneyin isterseniz. 

Gönderildi : 11/12/2010 22:02

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Bu biraz ben windows u kendim kullanıyorum ama nasıl cracklediğimi kimseye söylemiyor ve kimsenin kullanmasına izin vermiyorum demek gibi bişi bence..

Problem teşkil eder aslında ancak Türkiye de bu konu problem olur mu bilmem, olursa da tv lere çıkar ünlü olursun, boşver 🙂 

Gönderildi : 12/12/2010 21:22

Paylaş: