Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tek ip üzerinde 2 Server Domain Ayarları?

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,533 Görüntüleme
(@EvrenDOGAN)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tek ip üzerinde 2 Server Domain Ayarları?

Evimizde arkadaşım ve ben server kurduk. O windows server 2003  bende ubuntu üzerinde server kurdum. İkimizde apache server kullanıyoruz. Fakat modemden yönlendirme konusunda ve domain ayarları konusunda işler biraz karışık 🙂

İlk olarak o servere kurdu ve domainini evimizdeki ip adresine yönlendirdi, modemin forwarding bölümünden kendi pc'sine yönlendirme yaptı. Buraya kadar herşey yolundaydı domaini kullanıyordu. Fakat bende servere kurduktan sonra ve modemden yönlendirme yaptıgımda bilgisayarıma onun domainide benim pc'ye yönlendi. Burda 80 portundan 2 yönlendirme yaptığımız için sorun çıkması doğal herhalde fakat. Alternatif bir çözüm aramama ragmen bulamadım.

1. Win server 2003'de dns ayarlarında domain adresimle bi dns oluşturup benim ip'me yönlendirmeyi denedik. Çalışmadı! Arkadaşım yaptı Dns'e girdigini gördüm ne oldugundan aslında tam emin değilim.Denemeydi.

2. Ben ubuntuda /etc/hosts dosyasında 192.168.0.2(arkadaşın ip'si)        www.domaini.com  olarak ayarladım yine olmadı! Tabi buda denemeydi 🙂

Bu yaptıklarımızdan başkada çözüm aklıma gelmiyor ve bulamadım. Bu adımlarla yada başka bir şekilde bu işlemi nasıl yapabiliriz? Beni yönlendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

Gönderildi : 27/10/2010 01:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Öncelikle modem üzerinde portu tek bir makineye yönlendirebilirsiniz. Bu durumda makinelerden birini seçin daha sonra o makinede redirection yapın. DNS ile gelen paket yönlendirmesi olmaz çünkü size gelen pakette isim bilgisi den önce ip bilgisi olduğu için dns ile bu işi çözemezsiniz

hakanuzuner.com için x.x.x.x ip adresi tanımlı ise bu ip adresinde 80 nolu portu iis makinesine yönlendirin ve burada hakanuzuner.com için bir site açın ancak bu siteyi www.cozumpark.com a veya ip ye yönlendirebilirsin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2010 15:31

Paylaş: