Forum

Site girişlerinde f...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Site girişlerinde farklı dillere yonlendirme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,246 Görüntüleme
(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar ,

Bir site yapacağız ingilizce fransızca ispanyolca ve turkce ama ben sunu istiyorum.Yurtdısından gelenler oncelikle ingilizce siteye ulassın isterlerde dil seceneginden digerlerine gecebilsinler .Ama Turkiye'den girenlere ilk olarak site turkce acilsin.Amerika'dan adam xx.com sitesine giriyorsa ingilizce tr'dan giriyorsa turkce gibi...Dier diller icinde aynı sey gecerli olmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirm.

Teşekkürler

Gönderildi : 18/06/2010 00:16

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Yapmak istediğiniz şeylerin farklı yöntemleri var.

1. Hosting Linux ya da Windows ise farklı kodlar kullanabilmektesiniz. Mesela  .htaccess içersine ip bazlı yönlendirme kodu eklenebiliyor.

2. Yine aspx ya da php kullanımınıza göre default sayfanızı ip adresini kontrol edebilecek şekilde yazabilirsiniz.

3. Kodla uğraşmak istemiyorum diyorsanız, GeoDNS diye bir şey var. Yurt dışından gelecek request'ler için farklı bir ip, yurt içinden gelecekler için farklı bir ip assign eder, header'ları buna göre düzenleyerek, farklı dillerin açılmasını da sağlayabilirsiniz. GeoDNS hizmetini ücretsiz olarak veren bazı firmalar mevcut, Google aramasıyla bulabilirsiniz bir kaç tanesini.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 18/06/2010 01:17

(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba

ip bazlı olması icin hangi ipleri kullanmam gerekiyor?

Gönderildi : 18/06/2010 18:52

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

açıkcası Türkiye'ye ait çok sayıda ip bloğu var.

şimdi aklıma gelen farklı bir yöntem, kullanıcının explorer dil seçeneğine ya da dil ayarlarına göre yönlendirme yapmak. nasıl yapılabiliyor bilmiyorum ama bu şekilde yönlendirme yapılabildiğini biliyorum.

yine farklı bir yöntem olarak, ip'lerin hangi ülkeye kayıtlı oldukları bulunabiliyor. aynı işlem yardımıyla yönlendirme yapabilirsiniz. 

Gönderildi : 21/06/2010 21:50

(@ckaraca)
Gönderiler: 7
Active Member

Paylaş: