Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

dns mantığı

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
392 Görüntüleme
(@yigitbelevi)
Gönderiler: 132
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,Basit bir sorum olacak.aaa.com alan adım için domain panelinden ns1.aaa.com oluşturdum.daha sonra domain panelinden aaa.com için bu ns sunucularını atadım.Daha sonra serverda (static ip üzerine kurduğum) zone kaydının ns adreslerinin girişini yapıp A kayıtlarını tanıtıcam. Bu yapıda bir yanlışlık varmıdır?

Gönderildi : 02/06/2010 14:31

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba Yiğit Bey,

Tam olarak ne istediğinizi yazarsanız kontrol edebilir ve alternatif öneriler sunabiliriz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/06/2010 17:29

(@yigitbelevi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

turkset.com alan adım için dns kaydı oluşturmak istiyorum

İsimtescil yönetim paneli kullanarak ns1 ve ns2 oluşturdum.

daha sonra panel üzerinden bu alan adının dns sunucu adreslerini ns1.turkset.com ns2.turkset.com olarak değiştirdimve en son olarak 

2008 sunucumda zone kaydı oluşturup alan adına ait ns sunucularını girmek istiyorum, bana isim çözümlenemedi diyor

bu işlemi yapalı daha 24 saat olmadı sadece doğru yapıda yapıp yapmadığımı öğrenmek istiyorum.

Gönderildi : 02/06/2010 18:10

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Bu hizmeti aldığınız yer neresi? Dns hizmeti almıyor musunuz? siz niye ns1 ve ns2 kaydı oluşturuyorsunuz? Dns hizmetini siz mi vereceksiniz hosting firması mı?

Sizin sadece www.turkset.com için yani www için bir kayıt açmanız gerekiyor normalde.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/06/2010 18:42

(@yigitbelevi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Alan adını isimtescilden aldım.Dns kayıtlarını kendim tutmak istiyorum.(exchange ve hosting için)

Gönderildi : 02/06/2010 19:22

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Dns ve hosting hizmetlerini güvenli bir firmadan almanız daha iyi olur. Exchange'i yine kendinizde tutabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/06/2010 19:28

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Bahsi geçen firma Türkiye nadir olarak iyi hizmet veren firmalardandır. Birkaç alan adımı orada tutmaktayım, 5 dakika süre içerisinde ns kaydı değiştirebiliyorlar ayrıca diğer firmalar istinaden DNS hizmetini kendileri sağlasalarda para almıyorlar.

DNS firma üzerinde tutacaksanız NS kaydı oluşturmanıza gerek yok. DNS kayıtlarınızı direk olarak ordan yapabilirsiniz.

Gönderildi : 02/06/2010 21:38

(@yigitbelevi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

dns kaydını kendi bünyemizde tutacağız.bunun için alan adını çözümlemesini nasıl yapmam gerek?

Gönderildi : 02/06/2010 23:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

İsimtescil olarak konuşursak, IP bazlı DNS yönetimini seçerek kendi sisteminizin dıl IP sini yazacaksınız, sonra kendi DNS sunucunuza gidip kayıtlarını oluşturacaksınız.

Gönderildi : 07/06/2010 19:02

(@muratcan-2)
Üye

İsimtescil olarak konuşursak, IP bazlı DNS yönetimini seçerek kendi sisteminizin dıl IP sini yazacaksınız, sonra kendi DNS sunucunuza gidip kayıtlarını oluşturacaksınız.

Firewall'unuzdan dışarıdan sorgulamayada izin vermeyi unutmayın.

Gönderildi : 08/06/2010 16:06

Paylaş: