Forum

Windows Server mi? ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server mi? Windows 10 mu?

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
4,333 Görüntüleme
(@caglarkaya)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba bir SQL Server kuracağım ancak bunu Windows Server üzerindemi yoksa Windows 10 üzerinde mi kurayım. Windows Server üzerinde kursam hız v.b. gibi bana faydası olur mu? 15 gb lık bir data mız var. 

Gönderildi : 03/06/2019 13:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eğer küçük bir işletme ve eş zamanlı 10' dan fazla bir kullanıcı bağlanmıyor ise sunucu lisansına ek para ödemenize gerek yok.

Ancak kurumsal firmalar veri tabanı gibi değerli verileri her zaman sunucu işletim sistemi üzerinde kurar. Bu sayede yedekleme, bakım ve performans daha doğru şekilde çalışır.

Ancak dediğim gibi örnek vereceğiniz donanım değişmeyecek ve bir kaç kişilik bir yapı düşünüyorsanız ve inanılmaz yoğunluk ( örnek halka açık bir web sitesinin veri tabanı gibi ) olmayacaksa çok bir fark göremezsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/06/2019 22:19

(@tekhim)
Gönderiler: 11
Active Member

Arkadaşlar Merhabalar;

İş yerinde tüm bilgisayarlar win10 pro kullanıyoruz.

Bir adet makinayı, server mantığı ile sunucu gibi kullanıyoruz. Word Excell dosyalarımızı orada tutuyoruz. Bir nevi yedek gibi.

Kullanıcılar üzerinde her hangibir dosyada çalışıp kaydedip kapattığımızda veya dosya açılıp kapanmasa bile, açmak istediğimizde dosya çalışıyor gibi gösteriyor salt okunur olarak açmamı söylüyor. Uzak bağlantı ile server i kapatıp tekrar açıyorum ve sorun çözülüyor.

Bu sorun haftada bir olurken şimdi günde 2-3 kere olmaya başladı.

Çözüm ne olur acaba?

Gönderildi : 22/08/2019 08:17

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Ağ bağlantınız anlık olarak gidip geliyor olabilir

Ağda virus vb olabilir (bu dosyalara erişmeye şifrelemeye vb çalışıyor olabilir)

Antivirus (mapli ise bu drive ) taramaya çalışıyor olabilir.

Gönderildi : 22/08/2019 10:23

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Bir tane çok diskli bir NAS alarak bu ihtiyacınızı daha verimli çözebilirsiniz. Desktop tipi ürünler uygun fiyatlı oluyor. Ayrıca Raid yapısı ile disklerden biri arızalandığında sistem çalışmaya devam eder. Böylelikle veri kaybı yaşama ihtimaliniz azalabilir.

Gönderildi : 22/08/2019 10:47

(@tekhim)
Active Member

Gönderen: @vasviuysal

Ağ bağlantınız anlık olarak gidip geliyor olabilir

Ağda virus vb olabilir (bu dosyalara erişmeye şifrelemeye vb çalışıyor olabilir)

Antivirus (mapli ise bu drive ) taramaya çalışıyor olabilir.

Ağda anlık kopma olacağını sanmıyorum. Çünkü bizde ağ üzerindeyiz ve anlık da olsa kopmaları hissederiz diye düşünüyorum.

cryptolocker tarzı bir virüs olacağını sanmıyorum. Eğer olsaydı şimdiye kadar bütün dosyalar şifrelenirdi. Zaten ana bilgisayarı yeniden başlatınca sorun ortadan kalkıyor. 

Antivirüs taramasından yapıyor olabilir mi? Bilmiyorum..

Gönderildi : 22/08/2019 12:50

(@tekhim)
Active Member

Gönderen: @resulsoydas

Bir tane çok diskli bir NAS alarak bu ihtiyacınızı daha verimli çözebilirsiniz. Desktop tipi ürünler uygun fiyatlı oluyor. Ayrıca Raid yapısı ile disklerden biri arızalandığında sistem çalışmaya devam eder. Böylelikle veri kaybı yaşama ihtimaliniz azalabilir.

Bu sistemi akredite olduğumuz için kullanamıyoruz maalesef. Yoksa sistemi kurarken bende NAS sistemi önermiştim.

Gönderildi : 22/08/2019 12:56

Paylaş: