Forum

W10 en son güncelle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] W10 en son güncellemeden sonra E-imza ve Mali mühür çalışmıyor

25 Yazılar
8 Üyeler
4 Likes
20.1 K Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba kolay gelsin üstadlar,

W10 kurulu makinamızı ay başında en son sürüme yükselttik ve diskte yer açma adına güncellemeleri kaldırdık.Güncellemeyi geri alamıyorum.

e-imza ve mali mühürü takınca aygıt yöneticisinde sadece kart okuyucu olarak tanıma yapıyor.Onun haricinde akıllı kart olarakta tanıması lazım.E-imza ile ilgili destek için firma ile irtibata geçtim, bağlanıp baktılar güncellemeyi geri almaktan başka çareniz yok dediler.Nette araştırdım ama bişey bulamadım.Daha önce karşılaşan var mıdır?

Bu konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 26/08/2019 15:19

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Hangi sürümü kullandığınızı net belirtirseniz sistemimizi kontrol edip aynı sorunun olup olmadığına biz de bakalım.

Gönderildi : 26/08/2019 17:05

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sürüm Tarihi:
21 Mayıs 2019
Sürüm:
Windows 10, sürüm 1903 ve Windows Server, sürüm 1903

Gönderildi : 26/08/2019 17:07

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Gönderen: @ayhanozdemir
Sürüm Tarihi:
21 Mayıs 2019
Sürüm:

Merhaba,

Bahsi geçen sürümleri ben kullanıyorum ancak böyle bir sorun yok. Mali Mühür ve E-İmza ile kullanımı nerede yapıyorsunuz. Örneğin mali mühürü kurdunuz daha sonra yardımcı programını (örn; akis, e-tugra, sign v.b.) kurdunuz da kartı görebiliyor musunuz? 

Son olarak eğer bu testi herhangi bir web tabanlı uygulamada deniyorsanız mutlaka java versiyonunuz ile kurmuş olduğunuz uygulamanın aynı olduğunu kontrol ediniz. Yani x64 java kurduysanız uygulamanızda x64 olmasına özen gösteriniz.

Gönderildi : 26/08/2019 17:19

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @rafets-ayata
Gönderen: @ayhanozdemir
Sürüm Tarihi:
21 Mayıs 2019
Sürüm:

Merhaba,

Bahsi geçen sürümleri ben kullanıyorum ancak böyle bir sorun yok. Mali Mühür ve E-İmza ile kullanımı nerede yapıyorsunuz. Örneğin mali mühürü kurdunuz daha sonra yardımcı programını (örn; akis, e-tugra, sign v.b.) kurdunuz da kartı görebiliyor musunuz? 

Son olarak eğer bu testi herhangi bir web tabanlı uygulamada deniyorsanız mutlaka java versiyonunuz ile kurmuş olduğunuz uygulamanın aynı olduğunu kontrol ediniz. Yani x64 java kurduysanız uygulamanızda x64 olmasına özen gösteriniz.

Hocam merhaba,

Akis programı mali mühürü görmüyor.cihaz sadece card reader olarak tanıyor cihazı akıllı kart olarak görmüyor.E-imza ile ilgili firma da bağlandı bütün müşterilerimizde bu sorun var, tek çözüm güncellemeyi geri almanız dedi.Kart okuyucuyu tanıyor ama sertifikayı açamıyor dedi.

Birden fazla uygulama denedim hepsinde de akıllı kart okunamadı takılı olduğundan emin olun diyor.

Gönderildi : 26/08/2019 17:28

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Hangi update den bahsediyorlar ? Windows 10 1903 mimarisinden mi yoksa arada bir çıkan bir güncelleme mi ?

Bir de ilgili bilgisayarda çalıştırdın Winver yazıp ekran görüntüsünü paylaşabilir misin lütfen.

Gönderildi : 26/08/2019 17:32

(@rafets-ayata)
Üye

winver

Burada da görebileceğin versiyonda müşterim de sorunsuz çalışmaktadır.

Gönderildi : 26/08/2019 17:37

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam,

sürüm 1903 (İS Derlemesi 18362.295)

image002
Bu ileti 5 yıl önce Ayhan Özdemir tarafından düzenlendi

Gönderildi : 26/08/2019 17:40

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

winver

Burada da görebileceğin versiyonda müşterim de sorunsuz çalışmaktadır.

Hocam ,

Önerebileceğiniz birşey var mı?Nereyi kontrol etmem gerekir.

Gönderildi : 26/08/2019 17:57

(@rafets-ayata)
Üye

Yapılabilecek tek şey dungle üreticisinin sitesinden güncel driveri indirmek bir önceki driverı kaldırıp sonra kurmak.

Bir de java yı tamamen kaldırın daha sonra kurulumu yeniden yapın. Bunlar dışında pek sorun olmuyor.

Gönderildi : 26/08/2019 18:04

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Yapılabilecek tek şey dungle üreticisinin sitesinden güncel driveri indirmek bir önceki driverı kaldırıp sonra kurmak.

Bir de java yı tamamen kaldırın daha sonra kurulumu yeniden yapın. Bunlar dışında pek sorun olmuyor.

Tekrar merhaba hocam,

Okuyucuların güncel driverlarını bulup  manuel olarak tanıtmayı deneyeceğim.mali mühür ve (E-tugra)e-imzanın okuyucu driverları için hazırda elinizde driver bulunuyor mu?

Teşekkürler

Gönderildi : 27/08/2019 08:31

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Elimde mevcut bir driver yok bende üreticinin sitesinden veya sağlayıcının sitesinden indirip kuruluyorum. 

Gönderildi : 27/08/2019 11:31

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Elimde mevcut bir driver yok bende üreticinin sitesinden veya sağlayıcının sitesinden indirip kuruluyorum. 

Hocam dediğiniz şekilde üretici sitesinden indirip manuel tanıttım ama aynı sorun devam ediyor. ACR38T-D1

Gönderildi : 27/08/2019 14:50

(@rafets-ayata)
Üye

Bir bilgisayara temiz 1903 kurup dener misin lütfen dediğim gibi bende çalışıyor sorunsuz olarak.

Gönderildi : 27/08/2019 14:59

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bir bilgisayara temiz 1903 kurup dener misin lütfen dediğim gibi bende çalışıyor sorunsuz olarak.

Hocam merhaba,

Yardımlarınız için teşekkür ederim.Makinayı sıfırladım ve tekrar kurulumları yaptım şuan çalışır hale geldi.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 29/08/2019 12:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2019 21:10

(@turnuklu)
Gönderiler: 8
Active Member

Merhaba, aynı sorunu yaşıyorum. 3 gün önce kullanılabiliyordu ama şuan yalnızca card reader olarak görüyor. Format atmak çözecek ama bu pek çözüm değil. ATR 19 model okuyucu için deneyeceğim alternatif sürücü de bulamadım. Aynı cihazı kullanan ve sorunu yaşayıp çözen varsa destek bekliyorum. 

Gönderildi : 24/08/2023 08:57

(@rafets-ayata)
Üye

Burada tek çözüm yolu öncelikle tüm javaları kaldırmak dizinlerden ve program files klasörlerinden gizli alanlardan silmek. Daha sonra CCleaner ile temizlik yapıp yeniden başlatıp baştan kurmayı denemektir.

Ancak üst versiyon Win10 ve/veya Win11 ile yeniden kurulumda sorun olmuyor bunu da deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 24/08/2023 11:49

(@oktayerdemm)
Gönderiler: 10
Active Member

Merhaba, problem ATR 19 model mali mühür için devam ediyor. Sistemimiz Win 10 Son Sürüm 22H2. Problemin KB5032189 güncellemesinden kaynaklandığını tespit ettim. Bu güncellemeyi kaldırdığımda çalıştı ve pc yi yeniden başlattığımda arka planda güncelleme tekrar kuruldu ve bu güncellemeyi kaldıramıyorum.

Varsayılan kaldırma biçiminde hata veriyor (Hata: Bir hata oluştu. Güncellemelerin tümü başarıyla kaldırılamadı).

Cmd ile (wusa /uninstall /kb:5032189) kaldırma işleminde ise aldığım hata (0x800f0905).

Sistem geri yükleme noktam güncelleme öncesine denk gelmiyor. Bu güncellemeyi başka nasıl kaldırabilirim.

Gönderildi : 12/01/2024 00:53

Sayfa 1 / 2
Paylaş: