Forum

BerqNET mi ? PfSens...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] BerqNET mi ? PfSense mi?

Mustafa ÇETİN
(@kn0w)
Üye

Merhaba,

Daha öncesinde FileStation hakkında nas disk konusu üzerinde güzel bilgi paylaşımları sonucu Synology tercihi yapmıştım.

Şimdiki konumda siz değerli arkadaşların görüş ve düşüncelerini almak istedim

Mevcutta kullanmakta olduğum Bq100 Utm Firewall kullanıyorum aktif olarak 100-150 arası aktif cihazım var 1 adet uzak ofisimde bq50 var arasında ipsec vpn kurulu.

Fakat bu berq yıllık lisans ücretleri web filtre kapanması anti virüs veri tabanı güncellemesi gibi durumları kapatması rahatsız etti. 

Sizce Sanal makine üzerinden PfSense geçmeli miyim ? İki ürün arasında sizlerin görüşleri düşünceleri nelerdir.

Teşekkürler.
İyi Çalışmalar.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 29/09/2021 14:12
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Destek istiyorsan, güncelleme istiyorsan berqnet tabiki, sonuçta bu adamlar bu altyapıyı sağlamak için bir sürü mühendis çalıştırıyor ve o sistemleri güncelliyor. Yok bedava olsun ama desteğe, güncellemeye gerek yok dersen pfsense.

Özetle birisi ücretli diğeri ücretsiz iki ürünü karşılaştırmak çok mantıklı değil sanki? Paran var ise berqnet ile devam, yok ise pfsense, ama unutma destek alamazsan ortada kalırsın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/09/2021 14:42
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

https://www.cozumpark.com/community/security-4/firewall-onerisi-ve-berqnet/

İlk defa konuşulan konular değil.
Ben uzmanım herşeyi uğraşır yaparım diyorsan pfsense yoksa coslat veya berqnet...

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/09/2021 18:28
Hakan Uzuner beğendi
Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

Bunu mu demek istediniz?

Berqnet mi? Fortigate mi?

Maliyet karşılaştırması yapamam ancak yatırım yapacaksanız Fortinet ürünlerini de incelemenizi tavsiye ederim. PfSense konusuna gelince bence en doğru kararı uygulayarak verirsiniz. Cezalı duruma düşmemek için lisans süresi dolmadan önce PfSense kurun ve sisteminizi yönetmeye başlayın. Baktınız herşey yolunda ve kurduğunuz sisteme güveniyorsunuz, devam edersiniz. Olmuyorsa parasını verir desteğini alırsınız. Tercih sizin, eskilerin dediği gibi para kimde akıl onda...

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/09/2021 17:05
Paylaş: