Forum

Sysprep ve Acronis

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sysprep ve Acronis

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,475 Görüntüleme
(@OrkunOzturk)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba
Acronis ile imaj alma ve atma konusunda sürekli sıkıntı yaşıyorum. bu nedenle konuyu biraz daha araştırdığımda Sysprep konusuna ulaştım. Sysprep ile ilgili makalelere baktığımda tam olarak anlayamadım veya doğru anlatılamadı. 

1.sorum : Sysrep ile bilgisayarın imajını usb belleğe atabilir miyim? Veya bu imajı almak için Acronis gibi bir aracı programa mı ihtiyaç duyacağım? 

2.sorum: İmajı aldım, acronis veya sadece sysprep ile.(varsayalım) Bunu diğer bilgisayarlara usb üzerinden tıpkı yeni bir bilgisayara sistem kurar gibi sıfırdan kurulum yapar gibi yapabilir miyim? yoksa acronis gibi aracı bir programı önyüklemeli çalıştırıp mı yapmam gerekir? 

3.sorum: Bir sitede sysprep ile imaj alınırken bilgisayar yeniden başladığında imajı almalısınız diye bir ibare geçiyor. Bu imajı nasıl alacağımı tam anlayamadım. 

Gönderildi : 16/02/2018 02:02

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

acronis kullanıyorsanız, universal restore ile sysprep ihtiyacı kalmadan imajı farklı bir host'a dönebilirsiniz.

soru 1, evet, acronis ve alternatif ürünleri kullanabilirsiniz. bkz. paragon, storagecraft, clonezilla

soru 2, imaj var ise, mutlaka kendi uygulaması ile boot etmeniz gerekir.

imaj yolu gösterip, disk yapılandırmasını düzenlemeniz yeterli.

soru 3, sysprep sonrası sistem açılmadan imaj almanız gerekir, universal restore hariç.

konu ile ilgili youtube üzerinde birçok video mevcut, inceleyebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/02/2018 02:36

(@OrkunOzturk)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba,

acronis kullanıyorsanız, universal restore ile sysprep ihtiyacı kalmadan imajı farklı bir host'a dönebilirsiniz.

soru 1, evet, acronis ve alternatif ürünleri kullanabilirsiniz. bkz. paragon, storagecraft, clonezilla

soru 2, imaj var ise, mutlaka kendi uygulaması ile boot etmeniz gerekir.

imaj yolu gösterip, disk yapılandırmasını düzenlemeniz yeterli.

soru 3, sysprep sonrası sistem açılmadan imaj almanız gerekir, universal restore hariç.

konu ile ilgili youtube üzerinde birçok video mevcut, inceleyebilirsiniz.

Cevaplar için teşekkürler Turan bey. 

Benim yapmak istediğim aslında şu, bir sistemi hazırlayacağım örneğin yüklü olarak ne kurulu gelmesini istiyorum Google Chrome. Sonra bu sistemi veya imajı artık nasıl adlandırırsak. Tıpkı işletim sistemi dosyalarını usb belleğe rufus ile atıp sıfırdan usb bellek üzerinden kurulum yapılıyorsa, bende chrome vb. yüklü sistemi de öyle yüklemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim, çünkü bunu bir iki firmada gördüm. Sistemi usb üzerinden kuruyorlar yanlış hatırlamıyorsam system configuratin manager gibi bir ekran oluyordu arka planda, sonrasında cihazın domain ismi giriliyor vb. Ve kurulu programlar oluyor. 

Yada daha basit bir örnek vereyim, örneğin okullarda kullanılan etkileşimli tahtalara yüklenen imajları iso halinde siteye koyuyorlar bu siteden indirip rufus ile usb belleğe hazırlıyoruz. Usb bellek ile aracı programa acronis vb. gerek olmadan kurulumu yapabiliyoruz içerisinde bir çok program içeriyor ve imaj boyutu 25-30 gb arası

Gönderildi : 17/02/2018 00:14

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Orkun bey,

sorularınızın hepsine basit bir arama ile ulaşmanız mümkün aslında.

portal üzerinde de birçok post mevcut.

fikir vermesi açısından, kurumsal olarak system center ile dağıtım yapmanız mümkün.

http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2014/03/16/sccm-2012-r2-isletim-sistemi-dagitimi.aspx

https://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2017/06/11/sccm-ile-windows-10-isletim-sistemi-dagitimi-bolum-1-os-deployment-with-sccm.aspx

yapınız daha küçük ise, imagex veya referans adreste belirtilen ek çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

https://finalthought.org/2017/04/12/creating-customized-windows-10-version-1703-media-iso-wim-flash-drive/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/02/2018 02:47

Paylaş: