Forum

Server Kurulumu (İş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Kurulumu (İşletim Sistemi, Stok takip, mail yönetimi backup vs.) yardım

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
544 Görüntüleme
(@cagataykiremitci)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İki şubesi bulunan firmamızda, online stok takibi olarak çalışacak ve mail yönetimi, dosya paylaşımı, backup vs. çözümleri olarak sunucu altapısı kurmak istiyoruz.Yaklaşık bir şubede 7 kullanıcı diğer şubede 2 kullanıcı olarak hizmet vericek. Fiyat ve performanstan dolayı fiziksel sunucu olarak DELL T430'u düşünüyoruz.Buna RAM ve Disk takviyesi yaparak kullanmayı planlıyoruz.Ancak bize yeterli olur mu ? Bu konu ile ilgili daha önceden küçük orta ölçekli işletmelere hizmet vermiş yada kurulum yapmış olan arkadaşların fiziksel ve yazılımsal tavsiyeleri neler olur.

Teşekkürler.

Gönderildi : 30/12/2017 14:07

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Ram ve  disk takviyesi ile  sunucuda toplam kac gb ram ve  kac  disk yapılandırması planlıyorsunuz ? Kullanıcı sayısı  7+2 olduğunu  dusunursek gayet  yeterli  bir  sunucu, Online  stok takibi  iin hangi yazılımı kullanmayı planlıyorsunuz veya firmanıza özel bir  yazılım mı yazıdrmayı düşünüyorsunuz ? Merkez ve  şube  arasında  site-to-site  vpn  yapılandırması ile  aynı network yapısına  dahil edildikten sonra Browser tabanlı bir  uygulama  olur ise  şubedeki 2  kullanıcı daha  rahat uygulamayı kullanabilirler, Client  üzerinden  çalışan bir  uygulama  olacak ise merkez ve  şube  arasındaki internet  bağlantınız metro ethernet vb simetrik  bir  hat  değil ise client  kullanıcıları  uzakmasaustu ile  sunucuya  bağlanıp  kullanmaları daha  performanslı  olacaktır. Dosya Paylaşımı düşünüyorsanız  eğer  mevcut  değilse  active  directory yapısının kurulması paylaşımların yönetimi için daha  sağlıklı olacaktır. T430 üzerinde  sanallaştırma  mimarisi ( Vmware/Hyper-V ) kurulumunu yaparak sunucularınızı  sanalda  çalıştırmanız  daha sağlıklı olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 30/12/2017 15:03

(@cagataykiremitci)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sunucu üzerinde 8GB Ram + 1TB Hdd gelicek.İlave olarak 16GB Ram ve 1TB daha disk düşünüyoruz.Program olarak Vega kullanılacak.Client üzerinden bağlantı gerçekleştirilecek.Dosya paylaşımı düşünülüyor kullanılacak. 

Teşekkürler.

Gönderildi : 30/12/2017 16:24

(@aliuysal)
Gönderiler: 292
Üye

Merhabalar;

Gayet yeterli olacağını düşünüyorum, Vega yazılımının daha düşük makinelerde daha çok kullanıcı ile kullanıldığını gördüm. Dosya paylaşımı yoğunlu ne olacaktır bilemiyorum fakat, bu ortamda çok yoğun olmayacağını düşünerek çok sıkıntı çıkmayacaktır diyebilirim. 

Dijital dönüşüm başlıyor...
RFID Sayım
WinFlow e-Fatura Onay Akış Süreç Yazılımı
Android El Terminali
Elektrikli Araç Şarj Yazılım Platformu
RFID Demirbaş
QrCode Api

Gönderildi : 01/01/2018 14:13

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

t430 vb. bir model işinizi görür.

ancak mevcut kullanıcı sayıları ve talebe bakarak, cloud tarafınıda düşünebilirsiniz.

maliyet, süreklilik ve yönetim avantajları olacaktır.

t430 vb. model tercih ederseniz, tüm hizmetler tek hostta olacağından, düzenli olarak yedekleme yapmalısınız.

aksi halde hizmet kesintisinin yanına, birde veri kaybı eklemeniz gerecektir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2018 03:01

Paylaş: