Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yardım

17 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
575 Görüntüleme
(@jedit)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar. Emlak ve otomotiv alanında 25-30 çalışanı olan bir şirkette bilgi işlem olarak işe başlayacağım.

Sizlere danışmak istediğim birkaç önemli husus var. 

1- Tüm bilgisayar,switch,yazıcı,fotokopi bilimum ofis araç ve gereçlerin kurulum/bakım/onarım'ından sorumluyum 

bunları gerçekleştirmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

2-Ekipman: donanım ve yazılımsal olarak hangi ekipmanlara ihtiyacım olacak?

3-Maaş: ortalama ne kadar maaş alabilirim/almalıyım?

Teşekkürler.

Gönderildi : 31/05/2017 04:20

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Ofis araçları (özellikle kartuş) olarak orjinal ürünler kullanmaya özen gösteriniz.

İlk gün yapıyı iyice inceleyiniz. Nasıl oluşturulmuş, Ağ yapısı nasıl gibi

Zaten herşey kurulu değil mi. Siz ordaki sistemi devam ettireceksiniz. Herşey vardır diye düşünüyorum. Ağ yapısı için gerekli tecisat lazım olur size. Başka sıkıntılar olduğunda sonradan tespit edersiniz zaten

Maaş bakımından artık sizin orayla anlaşmanıza kalmış

Hayırlı olsun. Kısmetse olur inşallah diyorum.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 31/05/2017 20:49

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Hocama ek olarak yapı çok büyük değil. Öncelikle adam gibi bir envanter çıkartın. Lisansları faturaları v.s. her şeyi güzelce bir araya toplayın.

Sonrasında ilk olarak networkü adam edin. Değişmesi gereken switch, kablo v.s. varsa bunlara el atın ve tüm sistemi hem bilgisayar ortamına kaydedin hemde kabloları etiketleyin.

Sonrsasında sunucuları ve sistemi kontrol edin. Anormal olan donanımları değiştirin ve ideal yapıya kavuşturun.

Maaş konusu firmaya ve size göre değişir. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 31/05/2017 23:53

(@jedit)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler.

Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturayım;

Bilgisayar öğretmenliğini 6 ay önce bitirdim ve daha önce bilgi işlem olarak pek fazla bi tecrübem olmadı.

Tahminimce çalışanların ofis programları ve internet kullanımı işin yüzde doksanını oluşturacak. kalan yüzde onu ise 

Basit grafikler hazırlayıp ilan verirken kullanmam oluşturacak.

İşyerine gelince orda henüz bir sistem yok 4 katlı bir plazada ortalama 15 20 pc olacak ve baştan kurulumlarını yapacağım

basit bir sistem kurmak istiyorum örneğin her kata birer switch atıp o kattaki pc leri o switch e yönlerdirsem olur.

Yani sıfırdan basit bir sistem gerekiyor en baştan nasıl bi yol izlemem gerekir? Acemi olduğum için yardımınıza ihtiyacım var.

Gönderildi : 01/06/2017 03:18

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

Sıfırdan başlanacaksa.

1. Mutlaka bir firewall edinin. Çok maliyetli gelecekse Pfsense ile ücretsiz bir firewall oluşturabilirsiniz.
  2. Kablolama işlemlerini çok iyi ve anlaşılır yapınız. Etiketleme işlemlerini ya numara yada kullanıcı adı olarak mutlaka belirtiniz. Daha sonra bu kanlo nerden geliyordu gibi kafa karışıklığını gidermiş olursunuz.
  3. Her kata birer role yada kablosuz bir AP ile ana hatta bağlayabilirsiniz. Kablosuz kullanımı tercih edecekseniz Cisco ürünlerini tercih ediniz. Yoksa hatta kopmalar yaşamanız olası bir durum olacaktır. Sonradan başınız ağırmasın.
  4. Ağ yasını rahatlatmak için Active Directory yapısını kullanabilirsiniz. GPO ile istediğiniz kullanıcıları da kısıtlandırabilirsiniz bu sayede.
  5. Kurulum yaptığınız bilgisayarları yedekleyin. Herhangi bir sorun olduğunda sürücü yazılım kurulumu için fazla uğraşmazsınız. Direk yedek üzerinden sistemi tekrardan ayağa kaldıra bilirsiniz.
  6. Ortama bir NAS sunucu alınabilir belki ortak paylaşım için. Buda maliyetli gelirse  http://www.zulfumehmet.com/ucretsiz-nas-kurulumu/  bu makaleye bakarak kendiniz de oluşturabilirsiniz.
  7. Kaliteli ürünler kullanmayı tercih ediniz.

Aklıma gelenler bunlar şimdilik.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 01/06/2017 16:03

(@jedit)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim oldukça yardımcı oldunuz. ✋ İlerleyen süreçte sorularımla başınızı ağrıtacağım inşallah.

Gönderildi : 01/06/2017 18:12

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

İnşallah bir sorunla kaşılaşmazsınız.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 01/06/2017 22:08

(@bahattinozkan)
Gönderiler: 55
Trusted Member

Hocama ek olarak AP olarak ubnt yi araştırınız ciscoya göre çok daha uyguna gelecektir.

Allah kolaylık versin Allah yardımcınız olsun 

Gönderildi : 02/06/2017 02:17

(@jedit)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim

Gönderildi : 03/06/2017 01:07

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

UBNT dış ordamda kullandığım ve tavsiye edebileceğim kaliteli bir sistemdir. Fakat ofis için olan ürünlerini hiç görmedim. Genelde dış ortam için üretim yaptığını biliyordum. TP-Link AP leri genelde hatta kopmalar bağlanmama gibi sorunlar yaşıyorduk ama cisco ya geçince böyle sorunlar ortadan kalktı.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 03/06/2017 01:23

(@jedit)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu arada sistem ve ağ üzerine yoğunlaşmak istiyorum. Şöyle sağlam bir kaynak var mıdır temelden başlayabileceğim?

Gönderildi : 03/06/2017 03:21

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Çözümpark makale ve geçmiş postları, fazlası ile yararlı kaynaklar.

ihtiyacınız olan konuyu burada aramanız yeterli.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/06/2017 03:48

(@bahattinozkan)
Gönderiler: 55
Trusted Member

UBNT dış ordamda kullandığım ve tavsiye edebileceğim kaliteli bir sistemdir. Fakat ofis için olan ürünlerini hiç görmedim. Genelde dış ortam için üretim yaptığını biliyordum. TP-Link AP leri genelde hatta kopmalar bağlanmama gibi sorunlar yaşıyorduk ama cisco ya geçince böyle sorunlar ortadan kalktı.

Hocam iç ortamda TPlink APlerim vardı kopma sorunlarından dolayı Unifi UAP Unifi UAP Lr ürünlerine geçiş yaptım aynı anda 40 client bağlı telefon tablet pc karışık kopma yavaşlama gibi sorunum ortadan kalktı ondan dolayı arkadaşımıza tavsiye ettim araştırma yapmasında fayda var 

Gönderildi : 03/06/2017 03:56

(@jedit)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şöyle sorayım o zaman hocam. Sistem ve ağ uzmanı olma yolunda ilerleyen birinin en temelden bilmesi gerekenler nelerdir? Başlıklar halinde belirtir misin?

Gönderildi : 03/06/2017 18:14

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Sistem ve ağ uzmanı kavramı 5 yıl öncesinde kaldı. Server, exchange ve router varken bu kavram geçerliydi. Artık çok fazla ürün gurubu ve ürün ailesi var. Kobi ve ufak firmalarda çalışmak istemiyorsanız seçeceğiniz bir ürün ailesi veya birkaç üründe uzman olmanız gerekir. Örneğin Microsoft exchange, veya firewall, yada network cihazları gibi. Bunlarında temelinde iyi bir network altyapısı, windows sunucu ve yabancı dil gerekiyor.

Gönderildi : 03/06/2017 23:10

(@jedit)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/06/2017 06:45

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

Azim lazım, Pes etmemek lazım. Merak lazım. Araştırma ve öğrenme isteği olmalı. Birde başın sıkışınca danışacağın biri lazım.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 05/06/2017 00:37

Paylaş: